Düş kapanının hikayesini duymuş muydun? Seni kötü düşlerden kurtaracak bu ürünler hakkında daha fazlasını öğrenmek için tıkla!

Günümüzde iç mekan dekorasyonunda sıkça kullanılan düş kapanı nedir biliyor muydun? Pek çok farklı isimle anılan bu ürünler düş kapanının yanı sıra rüya kapanı veya direkt olarak yabancı ismiyle dream catcher olarak da biliniyor. Özellikle bohem tarzdaki dekorasyonlarda kullanılan düş kapanları aslında birer yatak odası aksesuarı. Kötü rüyaları kovmak için kullanılan bu ürün, farklı renk ve desen çeşitleri ile dekorasyonların bir parçası haline gelmiş. Peki, bu ilginç aksesuarların hangi kültürden geldiğine dair bir fikrin var mı?

 Düş Kapanının İlginç Hikayesi


Aslında üzerindeki tüyler, kullanılan deri malzemeler ve doğanın renklerini taşıyan boncuk süslemeleriyle düş kapanlarının hangi kültürden geldiğini tahmin etmek çok da zor değil. Kızılderililerin sıkça kullandığı aksesuarlar arasında yer alan düş kapanı, rahat bir uyku çekebilmek için kullanılıyor. İnanışa göre bu kapanlar uyku sırasında seni kabuslardan koruyor. Özellikle küçük ve savunmasız olan bebekleri korumak için kullanılan düş kapanları, Kızılderili inanışlarının bir parçası. Düş kapanı anlamı aslında anlatılan farklı efsanelere dayandırılıyor. Bu efsanelerden birinde İktomi yani bir bilge, örümceğe dönüşüyor ve bir ruhani liderin rüyasına giriyor. Örümcek, liderin söğüt ağacından yapılmış olan çemberini alıyor ve üzerine bir ağ örüyor. İktomi ağı örerken bir yandan da ruhani lidere, iyi ve kötü olan her şeyin bir arada bulunduğunu, bu düş kapanının isteklerini tutup kötü düşünceleri kovacağını söylüyor. Bir başka efsanede ise rüya kapanı anlamının Örümcek Kadın'dan geldiği söyleniyor. Ojibve halkı, anaç bir Örümcek Kadın figürünün kendi kabilelerinin ve de özellikle kabiledeki çocukların koruyucusu olduğuna inanıyor. Kabile büyüdükçe bu manevi koruyucu herkesi korumakta zorlanıyor ve düş kapanı ortaya çıkıyor. Örümcek Kadın'ı temsil eden bu objeler, kabiledeki anneleri, yaşlıları ve çocukları korumak için kullanılıyor. Nesiller yaşam alanlarında varlığını sürdüren düş kapanları, kötü rüyalardan ve kabuslardan koruyan bir tılsım olarak belleklerde yer ediyor.
 Düş Kapanı Nereye Asılmalı?


Sen de geceleri uyumakta zorlanıyor ve kabuslar görüyorsan Kızılderililerin eski inanışlarından günümüze kadar ulaşmayı başaran düş kapanlarını kullanabilirsin. Yatak odasında kullanılan rüya kapanı nereye asılır diye merak ediyorsan bunun cevabı basit. Kapanın kötü rüyalarını en iyi şekilde yakalayabilmesi için onu baş ucuna asmalısın. İnanışa göre ise yatağının başında, sabah güneşinin çarpabileceği bir noktaya rüya kapanını asman gerekiyor. Böylece kapan kafandan geçen her türlü düşünceyi ve rüyayı içerisine çekecek. Fakat iyi düşünceler ve rüyalar kapanının ağları arasından süzülecek ve tüylerinin üzerinden kayarak seni rahatlatmak için aşağı inecek. Kötü rüyalar ve kabuslar ise bu koruyucu ağda takılıp kalacak ve sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yanıp yok olacak.
 Güzel Bir Düş Kapanı Yapmak İçin İhtiyacın Olan Malzemeler


Düş kapanları, evde rahatlıkla hazırlayabileceğin malzemelerden oluşuyor. Dilersen sen de farklı malzemeler, aksesuarlar ve tekniklerle kendi tarzını yansıtan rüya kapanları hazırlayabilirsin. Bu etkileyici tılsımlardan yalnızca kötü rüyalardan kurtulup rahat bir uyku çekmek için değil, ev dekorasyonunda da yararlanabilirsin. Birbirinden şık tılsımlar ortaya çıkarırken ihtiyacın olacak düş kapanı malzemeleri şu şekilde;
 Uygun Boyutta Bir Kasnak ve Renk Renk Tüyler


Kusursuz bir rüya kapanı yapmak için hazır kasnaklar kullanabilirsin. Çember şeklindeki bu ürünlerden istediğin boyutlara sahip olan bir çeşidi tercih ederek rüya kapanını kolayca hazırlayabilmen mümkün. Eğer daha geleneksel bir düş kapanı yapmayı düşünüyor ve efsanede bahsedilen türde bir tılsım hazırlamak istiyorsan söğüt ağacından ince bir dal kullanabilirsin. Tabi işlerini biraz kolaylaştırmak için söğüt ağacı yerine herhangi bir ağacın dalını da tercih etmende bir sakınca yok. Yalnızca bu dalın çember halini alabilmesi için kolay eğilip bükülebilen bir tane seçemeye dikkat edebilirsin. Rüya kapanı için ihtiyaç duyacağın bir diğer ürün de tüyler. Bu tüyleri parkta veya dışarıda herhangi bir yerde doğal yollardan bulabilmen mümkün. Ayrıca farklı boyutlarda ve renklerdeki kuş tüyü çeşitlerini internet üzerinden de satın alabilirsin. Rüya kapanını hazırlarken tüyleri oda dekorasyonuna uyacak şekilde seçmende fayda var. Böylece seni kötü rüya ve düşüncelerden korurken aynı zamanda evine mükemmel bir şekilde uyum sağlayan ve göz kamaştıran bir tılsım hazırlayabilirsin.
 Farklı İpler ve İp Teknikleri


Efsaneye göre düş kapanındaki örümcek ağını andıran iplerin kasnağa bağlanan sekiz farklı noktası bulunmalı. Eğer mistik yoldan devam edeceksen bu noktaya dikkat etmende fayda var. Fakat dekoratif amaçlı bir düş kapanı için pek çok farklı bağlama çeşidi veya örgü tekniği kullanılabiliyor. Uzun süreli kullanım ve daha kusursuz bir görüntü için bu noktada mumlu ipleri tercih edebilirsin. Aynı zamanda makrome için kullanılan kalın iplerle de bu tür rüya kapanları hazırlanabiliyor. İp konusunda tercih tamamen sana kalmış. Kalın ipler, özellikle büyük kasnaklarda daha dolu dolu bir görüntünün oluşmasını sağlarken aynı zamanda örme veya bağlama işlemlerinin de daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı oluyor. İnce ipler ise çok daha fazla ayrıntı gerektirdiği için gerçekçi bir örümcek ağı görüntüsü ortaya çıkarabiliyor. Bu noktada oluşturacağın tılsımı pratiklik ve görünüm açısından değerlendirerek ip tercihini yapabilirsin. Günümüzde rüya kapanı yaparken sıkça kullanılan ürünlerden biri de dantel örtüler oluyor. Bu örtüler hem kasnağın içerisine son derece kolay bir şekilde gerilebiliyor hem de ayrıntılı ve etkileyici bir ağ görünümü oluşmasını sağlıyor.
 Boncuklar ve Aksesuarlar


Düş kapanı yapımında kullanacağın son malzemeler ise boncuk ve farklı aksesuar çeşitleri. Bu noktada kullanacağın ipin ve tüylerin rengiyle uyumlu olan boncukları tercih etmende fayda var. Kendine bir tema belirleyerek bu seçimi kolaylaştırabilirsin. Boncukları ister düş kapanının altından sarkan iplere geçirebilir istersen de kasnağın içerisindeki ağ şeklini oluştururken kullanabilirsin. Kendi tarzını yansıtmak için burada seçim tamamen senin. Ayrıca kullanabileceğin aksesuarlar yalnızca boncuklarla da sınırlı değil. Zevkine göre deniz kabuklarına, kuru çiçeklere ve hatta kuru meyvelere de kendi düş kapanında yer verebilirsin. Kullanacağın ürünleri artırdıkça hazırlayacağın kapanı da daha ayrıntılı bir hale getirebilirsin. Fakat bu noktada dengeyi iyi kurabilmen de önemli. Eğer çok fazla ürün kullanacaksan karışıklığı önlemek adına daha büyük bir kasnak kullanarak boncuk, aksesuar ve tüylerin çok daha homojen yayılmasını sağlayabilirsin. Böylece düş kapanı karışık ve göz yoran bir aksesuar olmak yerine ayrıntıların bol olduğu göz kamaştıran bir tılsım haline gelebilir. İhtiyacın olan tüm ürünleri Hopi anlaşmalı markalar üzerinden satın alarak Paracık kazanma imkanını da yakalayabilirsin. Ayrıca bu markalarda birbirinden göz alıcı düş kapanı çeşitlerini de bulabilrisin.
 Düş Kapanının Dekoratif Kullanımı


Düş kapanı ne işe yarar sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Efsaneleri ve mistik olayları sevenler için düş kapanları, kötü düşünceleri ve rüyaları yakalayıp iyilerin geçmesine izin veren bir tılsımken dekoratif amaçlı kullananlar için yalnızca güzel bir duvar süsü. Fakat iş dekoratif kullanıma geldiğinde pek çok farklı varyasyonla karşılaşabilmen mümkün. Zaman zaman bu ürünler tek başına bir dekoratif unsur olmak yerine büyük bir duvar süsünün bir parçası olarak da kullanılabiliyor. Özellikle makrome dream catcher olarak bilinen çeşitlerinde, son dönemde bir hayli popüler olan makromeler ile düş kapanlarının birlikte kullanılıyor. Geniş duvarları değerlendirmek, farklı bir duvar süsü oluşturmak veya evinde bohem bir tarz yaratmak için sen de bu tür farklı kullanımları deneyebilirsin. Ayrıca işin içerisine ilgi çekici dekorasyon fikirleri girmeye başladığında hayal gücünü sınırlamak zorunda değilsin. Dilersen mutfakta kullanmak için dantelden bir düş kapanı hazırlayabilir ve altındaki sarkıtlara kuru meyveler, defne yaprağı, karanfil, çubuk tarçın ve mis kokulu baharatlar asabilirsin. Böylece hem mutfağın temasına uygun hem güzel kokulu hem de farklı bir düş kapanı varyasyonunu kolayca ortaya çıkarabilirsin. Sen de ev dekorasyonunda kullanabileceğin farklı ürünlere Hopi markaları üzerinden göz atıp alışverişlerin sırasında indirim ve Paracık kazanma imkanını yakalayabilirsin.