Kendine iyi bakmanın yollarından biri hem vücudunu hem de zihnini uyanık tutmak. Daha uyanık, zinde hissetmek ve duyularını dengelemek için düzenli olarak yoga ve meditasyon pratikleri yapabilirsin. Sen kendini daha iyi hisset, pratiklerini evde tek başına rahatça yap diye online yoga ve meditasyon uygulamalarını bir araya getirdim! Matını, minderini, bloğunu, battaniyeni hazırla! Başlıyoruz!

Sanal Derslere Katıl: Yogaila


Ünlü spor merkezi Sports&Merits’in hazırladığı Yogaila, evinden ayrılmadan sanal derslere katılmana olanak tanıyor. Sanki bir yoga sınıfına yazılmış gibi hissetmeni sağlayacak sanal derslerde, seninle aynı seviyede birkaç yogaseverin daha olması motive olmana yardımcı olacak. Yogaila’nın; yoga, Mindfulness, Fitness ve spritüel olarak sınıflandırdığı derslerine katılarak bedenin ve zihnin için iyi bir şeyler yapmanın keyfini çıkarabilirsin. Başlangıç seviyesinden ileriye seviyelere kadar birçok farklı profile hitap eden dersleri buradan denemeye başlayabilirsin.
 

Motivasyonunu Artır: Sweatersapp


Sweatersapp, yoga pratikleri yapman için seni doğrudan yönlendirecek bir uygulama değil. Farklı spor dallarıyla ilgilenen sporseverleri bir araya getiren uygulama sayesinde yoga ile ilgilenen kişilerle tanışmanı, ilgileneceğin aktivitelerden haberdar olmanı, arkadaşlarınla “Hadi” adı verilen hedeflerini paylaşmanı sağlayan bir sosyalleşme uygulaması. 

Seninle benzer durumları yaşayan ya da pratikleriyle sana ilham verecek Sweatmaster’larla tanışmak için Sweatersapp’i kullanabilirsin. Motive olmak için biraz desteğe ihtiyacın varsa Sweatersapp dersleri tam sana göre!
 


Farkındalık Kazan: Headspace


Yoga, aslında vücudu ve zihni meditasyona hazırlamak için ortaya çıkmış bir spor dalı. Bu nedenle yoga antrenmanını meditasyon pratiğiyle sonlandırmak sana çok iyi gelecek. Eğer seni yönlendirecek bir uygulama arayışındaysan Headspace’i deneyebilirsin.

Headspace senin için günlük pratikler hazırlıyor. Sesler, müzikler ve yönlendirmeler ile meditasyon sürecinde seni destekliyor. Tüm bunların yanında başa çıkmak istediğin pek çok konu için özel olarak meditasyon kayıtları bulunuyor. Uykusuzluk, stres, endişe, aşk acısı gibi olumsuz konuların yanında şükran, beden taraması gibi konularda da rehber oluyor. O an ihtiyacın olan konuyu seçerek dilediğin pratiği yapabilirsin.
 


Pratiğini Kişiselleştir: Down Dog


Down Dog uygulaması adını yoganın temel pozisyonu Down Dog’dan alıyor. Her yerde yoga yapabilmene yardımcı olan mobil uygulama, sana özel kişiselleştirilmiş programlar hazırlıyor. Bunun için seviyeni, ne kadar vaktin olduğunu, hedefini, arka planda çalmasını istediğin ses ya da müzikleri seçmen yeterli. Sonrasında Down Dog’un senin için hazırladığı programa başlayabilirsin.

Hem yeni başlayanlar hem de daha deneyimli yogaseverlere hitap eden uygulama ile çeşitli fitness çalışmaları da yapman mümkün. Yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizinden barre egzersizlerine kadar pek çok fitness antrenmanı da uygulama içinde seni bekliyor.
 

Her Derde Deva: Insight Timer


Insight Timer, içerisinde 30 binden fazla meditasyon pratiğinin bulunduğu çok kapsamlı bir meditasyon uygulaması. Dünyanın en büyük ücretsiz rehberli meditasyon koleksiyonuna sahip Insight Timer’da ağırlıklı olarak stres, kaygı ve uyku sorunlarına yönelik içerikler bulunuyor. İçerikler farklı öğretmenler tarafından hazırlanıyor. Sana en iyi gelen içerikleri hazırlayan öğretmenleri takibe alarak onların derslerini takibe alabilirsin. Uygulamada sadece kendin için değil çocukların, kardeşlerin ya da öğrencilerin için de pratikler bulabilir, onları da meditasyona yönlendirebilirsin.
 

Bonus: Pillow


Yoga ve meditasyon gibi gün içinde daha zinde ve uyanık olmanı sağlayan uykunun ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok. Eğer uyku sorunları yaşıyorsan sana online uyku asistanlığı yapacak Pillow’dan destek alabilirsin. 

Pillow, uyurken çıkardığın sesleri kaydederek sorunlarını öğrenmene yardımcı oluyor, uyku süreçlerini görmeni sağlıyor, uykunu takip ederek özel raporlar hazırlıyor. Eğer Apple Watch kullanıyorsan uyku düzenine ve alışkanlıklarına dair her detayı Pillow ile öğrenip takip edebilirsin.