Eğer Çeşme ve Bodrum’un karmaşasından uzaklaşıp bu sene tatil için daha sakin, daha yavaş, el değmemiş bir yer arıyorsan, Seferihisar ve Sığacık taraflarını keşfetmeye ne dersin? İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk citta slow’u. Citta slow, yavaş şehir ya da sakin şehir anlamına geliyor. 90’ların sonunda İtalya’da ortaya çıkmış harekete de bu isim verilmiş. 
Seferihisar bu unvanı 2009 yılında aldı. Bir bölgenin citta slow unvanını alabilmesi için mimarisi ve kültürü bozulmadan yaşamayı sürdürmesi gerekiyor. Konseptin en temel hedeflerinden biri, bölgeye ait değerlerin ve kültürün korunması. Bunun yanı sıra slow food felsefesinin bu bölgede gelişmesi de önemseniyor. 

Sığacık’ta Ne Yapılır? 


Sığacık pazarıyla meşhur, oldukça sakin ve güzel bir yer. Sığacık Kalesi ve Teos Antik Kenti mutlaka görülmeli. Kale Meydanı’nda yazın konserler düzenleniyor, burada bulunduğun zamanlarda etkinlikleri mutlaka takip et. Her yıl eylül-kasım ayları arasında ise Sığacık Mandalina Festivali gerçekleştiriliyor.
Zeytin ağaçları içinde kaybolmuş Teos Antik Kenti’ne sadece doğa yürüyüşü için bile gidilebilir. Kent, konumu nedeniyle MÖ 1080’lerden itibaren önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş. Özellikle Dionysos Tapınağı ve Antik Tiyatro mutlaka görülmeli. 

Sığacık Kalesi’nin Keşfi


Sığacık, bir kalenin surları içinde kurulmuş. Kalenin 3 kapısı var. 30 yıl öncesine kadar burada ahşap kapılar bulunuyormuş ve bu kapılar 2 bekçinin gözetiminde saat 22.00’de kapanırmış. Sığacık Kalesi’nin bir Selçuklu mimarisi olduğu düşünülüyor. Depremler sebebiyle hasar gören ve daha sonraları birçok kez tamir edilen kale, Rodos Seferi öncesinde Kanuni’nin emriyle Teos Antik Şehri’nden taşınan taşlarla yeniden inşa edilmiş ve bir deniz üssüne dönüştürülmüş. 
 

Slow Food ve Sığacık Pazarı


Slow food felsefesi sebebiyle Seferihisar’da birçok yerel ürün pazarı kuruluyor. Bunlardan en ünlüsü Sığacık’ta pazar günleri kurulan Üretici Pazarı. Bu pazarda sadece Sığacık’ta üretilen ürünler, bizzat üreticisi tarafından satılıyor. Sığacıklı kadınların ellerinden çıkma ürünler de pazarın en büyük artısı. 

 

Sığacık’ta Küçük Bir Ziyafet


Seferihisar bölgesinde, Sığacık yakınlarında, enginar tarlasının yanında ve ağaçların altında yer alan Artemis Restoran, muhteşem lezzette çeşit çeşit yaptıkları enginar yemekleriyle meşhur. Sığacık Kaleiçi’ndeki Milos, bölgenin en ünlü meyhaneleri arasında gösteriliyor. Tipik bir Rum Meyhanesi’nden ilham alınarak tasarlanan mekânın rakibi, Kaleiçi’nin yeni nesil meyhanesi Dut Gibi. Cartel Coffee & Cocktails, Fehu ve Jolly Boys ise akşam vakit geçirip, güzel müzik dinlemek için tercih edebileceğin yerler.

 

Seferihisar ve Sığacık Denizi 


Seferihisar’ın etrafı mavi bayraklı plajlarla çevrili. Denize girmek için en bilinen nokta Sığacık Büyük Akkum Plajı. Suyunun serinliğiyle ün salmış bir diğer seçenek de Akarca Plajı. Burası Akkum Plajı’na kıyasla daha az popüler ve sakin.