Gözlerden uzak, sakin ve rahat yaşayabileceğin küçük sahil kasabası hayalin mi var? Hadi gel hayalini gerçekleştirmek için nereler varmış birlikte bakalım.

Rahat Yaşanacak Küçük Sahil Kasabaları


Hayatın büyük bir çoğunluğunu büyükşehirde geçirmiş ve artık uzaklaşmak isteyenlerin hayalleri arasında yer alan küçük sahil kasabasında yaşamak, özellikle emeklilik hayallerini süslüyor. Eskiden bu hayaller emekli olduktan sonra yapılacaklar arasında yer alsa da teknolojinin gelişmesiyle beraber bu istekler genç yaşlı fark etmeksizin pek çok kişinin istekleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla büyükşehirlerin kalabalığından, stresinden yorulmuş pek çok kişi küçük sahil kasabası arayışı içerisinde. İster emeklilik hayali ister bir kaçış durağı olsun yaşanacak küçük sahil kasabaları geniş bir kesime hitap edebiliyor. İşte o yerlerden bazıları:

 
Karaburun


İzmir’in bir ilçesi olan Karaburun, gözden kaçan küçük sahil kasabaları arasında yer alıyor. Bol virajlı yolları ile nam salan bu küçük sahil kasabası Çeşme yolu üzerinde rastlayabileceğin, adeta el değmemiş ilçelerden biri. Minik köyleri, doğası, havası ve koyları ile Karaburun, kendine saklamak isteyeceğin yerlerden biri. Her ne kadar küçük bir kasaba olsa da birçok imkana rahatlıkla erişebiliyorsun. Sen de dilersen bu yerde hayata yeni bir başlangıç yapabilirsin.

 
Kaleköy


Antalya’da bulunan Kaleköy, yeşillik ve denizin birleştiği noktada yer alıyor. Gözden uzak bir yerde yaşamak istiyorsan burası da ideal. 30 haneli bir köy olan Kaleköy, trafiğe kapalı bir alandan oluşuyor. Karayolu ile ulaşım mümkün olup arabanı park ederek 15 dk. köye kadar yürümen gerekiyor. Bu nedenle buraya daha çok deniz ulaşımı ile gelinmesi tercih ediliyor. Doğal güzelliklerini ve ilk günkü halini koruyan Kaleköy, sakinliği ile seni adeta büyüleyecek. Doğanın içerisinde yer alan tarihi dokular ve yeşillikler arasından ayrılmak istemeyeceksin.


 Özdere


İzmir’e bağlı bir sahil kasabası olan Özdere, tertemiz denizi ve doğasıyla bambaşka kapıları aralayabilmeni sağlıyor. Bahçeli evlerin çoğunlukta olduğu bu yerde hayal ettiklerini gerçekleştirebilirsin. Şehirden fazla uzak olmayan Özdere’de ulaşım da gelişmiş durumda. İster araba ister toplu taşıma kullanarak rahat bir şekilde dilediğin yere ulaşabilişin. Dolayısıyla acil ihtiyaçlarında şehir merkezine inebilmen mümkün. Sakin bir yerde yaşayayım ama şehirden de çok uzak olmayayım, diyorsan Özdere tam sana göre.


 Ildır


İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan Ildır, ülkemizin en sevilen sahil kasabaları arasında. Ildır ya da Ildırı olarak biliniyor. Bu yer şehrin kaos ve koşturmacasından kaçıp sakin bir yere yerleşmek isteyenler için ideal kasabalardan biri. Küçük bir balıkçı köyü olan bu yerde dolaşırken taş evlere rastlayabilir, ilçenin kendine özgü mimarisine hayran kalabilirsin. Sessiz ve sakin koyları da Ildır’ı cazip kılan bir diğer unsurlar arasında. Sen de Ildır’a gelerek uzun yıllar sürecek dinlenme fırsatını yakalayabilirsin.


 Kaş


Antalya’nın en büyük ilçeleri arasında yer alan Kaş, sessiz ve sakinliği ile tüm gelenleri büyülüyor. Şehir merkezine 200 km uzaklıkta bulunan bu yer, zengin tarihi dokusu, koyları ve eşsiz manzaralarıyla aradığın yaşam alanını sunuyor. Yaz aylarında turistlerin gelmesiyle kalabalıklaşan şehir sonbahar ve kışın sakinliğini sürdürüyor. Pek çok aktiviteye ulaşabileceğin bu kentte aradığın huzuru bulabilirsin.


 Akyaka


Son zamanların en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunan Akyaka, Muğla’da yer alan küçük bir sahil kasabası. Birden çok plajı sınırları içerisinde barındıran bu sahil kasabası doğal güzelliği ve sakinliği ile ilgi görüyor. Şehir merkezinden saat başı kalkan dolmuşlar ile buraya gelebilir ya da istediğin zaman merkeze ulaşabilirsin. Kendine has bir atmosfere sahip olan Akyaka’da hayatını devam ettirmek istiyorsan keşfetmeye başla.


 Köyceğiz


Muğla’nın sakin sahil kasabaları arasında yer alan Köyceğiz, tüm doğal güzellikleri ile seni bekliyor. Kasabaya ayak bastığın andan itibaren içinde hissedeceğin huzur, doğru yerde olduğunun bir kanıtı. Şehir, abartıdan uzak bir yaşam tarzını benimsemiş olup sahil şeridinde yer alan birkaç restoran, motel ve en fazla 3 katlı apartmanlarıyla istenilen yaşam alanını sunuyor. Manzarasına doyamayacağın bu yerde portakal ağaçlarının kokusu da sana eşlik ediyor. Muğla merkeze 1 saat uzaklıkta olan bu yerde istediğin zaman şehir merkezine de gidebilirsin.


 Güzelçamlı


Bakir doğası ile kendine hayran bırakan Güzelçamlı, Aydın Kuşadası’ndaki yerlerden biri. Dünya’nın en yüksek oksijen oranına sahip bölgelerinden biri olarak bilinen bu küçük sahil kasabası, pek çok tarihi güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Dilek Yarımadası, Milli Park, Zeus Mağarası ve Ponionion Antik Kenti’ni içeresinde barındırıyor. Bir nevi turistik bir yer olan Güzelçamlı’da hayat beklediğinden daha kolay olabilir.


 Çukurbağ


Antalya’nın fazla bilinmeyen yerleri arasında bulunan Çukurbağ, Kaş’a 4 km uzaklıkta yer alan bir yarımada. Çukurbağ Yarımadası olarak bilinen bu yer, Meis Adası ile karşılıklı olup eşsiz bir manzara sunuyor. Doğal aktivitelerin çoğunlukta olduğu Çukurbağ’da yaşam oldukça keyifli. Tüm bunların yanı sıra tarihi bir dokuya da sahip olan Çukurbağ her detayı ile mükemmel bir yaşam alanı oluşturuyor.


 Turunç


Marmaris kıyılarının en çok tercih edilen kasabalarından biri olan Turunç’ta aradığın sakinliği yakalayabilirsin. Kışın sessiz, sakin bir yer olan Turunç’ta yazlar hareketli geçiyor. Yazlıkçıların çoğunlukta olduğu bu yer aynı zamanda turizm açısından da yoğunluk yaşayan yerler arasında. Müstakil evlerden oluşan ilçe, yerleşmek isteyenlere de kapılarını açıyor. Sen de rahat yaşamak istiyor ama hareketlilikten de uzak kalmak istemiyorsan Turunç’u tercih edebilirsin.


 Çiftlik


Marmaris yakınlarında yer alan Çiftlik’te, doğal güzellikleri ile mavi ve yeşilin arasında kayboluyorsun. Oldukça küçük bir kasaba olan bu bölgede yerleşimciler de az. Mavi yolculuk yapanların uğrak noktalarından biri. Mavinin her tonunu barındıran bu yer, denize girerken de beklentini fazlasıyla karşılıyor. Kafa dinlemek için muazzam bir yer olan Çiftlik’te deniz, kum ve Güneş’e doyacaksın.


 Mazıköy


Bodrum’un sahil kasabalarından biri olan Mazı ya da Mazıköy, doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakıyor. Bodrum’a 1 saat uzaklıkta olan bu yer Gökova Körfezi’nin kuzey kıyısında yer alıyor. Yukarı ve Aşağı Mazı olmak üzere iki bölümden oluşan bu sahil kasabasının, geçmiş yıllarda yukarı kısmı korsanlardan korunmak için kurulmuş olup aşağı kesimde yaşam alanlarının bulunduğu yerler var. Hem deniz hem de karadan ulaşabileceğin bu yerde sessiz sakin koyların tadını çıkarabilir, doğa yürüyüşleri yaparak stresten uzak bir yaşam sürebilirsin.

 
Sokakağzı


Çanakkale sınırları içerisinde yer alan bu yeri daha önce duymamış olabilirsin. Mutlaka görülmesi gereken şirin bir sahil kasabası olan Sokakağzı, gürültü, pahalılık ve kalabalıktan uzak, sessiz ve sakin bir sahil şeridi. Yazlık evlerin çoğunlukta olduğu bu yerde daha çok bölgenin yerlileri bulunuyor. El değmemiş doğası, denizi ile hayranlık uyandırıyor. Market, hastane, banka gibi ihtiyaçlarını Sokakağzı’nda kolaylıkla karşılayabilirsin.


 Palamutbükü


Datça’nın huzurlu köşeleri arasında yer alan Palamutbükü, aradığın sakinliği ayaklarına seriyor. Büyüleyici koyları, doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla huzurlu bir alan yaratıyor. Tarihi anlamda da birçok güzelliği içinde barındıran bu şirin kasabada dolaşırken yeni bilgiler öğrenebilirsin. Sakinliğinin yanında turisttik bir yer olması açısından banka, market gibi ihtiyaç duyabileceğin pek çok yere rahatlıkla ulaşabilirsin.


 Akçakoca


Düzce ilinde bulunan Akçakoca, Batı Karadeniz kıyı şeridinde yer alıyor. Antik adı Diapolis olan bu yer, doğal güzellikleriyle adeta büyülüyor. Fındık üretimi ile ünlü olan bu kasaba büyükşehrin yoğunluğundan kurtulup kafa dinlemek istediğinde tercih edebileceğin yerler arasında.