Yunanlılar yemeyi, içmeyi ve eğlenmeyi çok seviyor. Bu nedenle Selanik adeta bir gastronomi cenneti. Burada deniz mahsulleri yemekleri hem çok taze hem de çok lezzetli. Et yemeklerinden vazgeçemiyor olsan da Selanik özel tatlar keşfedeceğin heyecan verici bir şehir. İtalyan, Meksika ve Çin mutfaklarının en lezzetli yemeklerini tadabileceğin çok şık restoranlar da var. Vejetaryen ve veganlar için özel menüler hazırlayan Selanik restoranları da harika menüleriyle seni ağırlamayı bekliyorlar. 

Efsane Deniz Mahsulleri


Frutti Di Mare, yerel yemekleri ve sıcaklığıyla bilinen, Selanik merkezde yer alan en iyi deniz mahsulleri restoranı. Burada ızgara kalamarının tadı damağında kalacak. Denizkestanesi salatası da mekânın özel lezzetleri arasında. Bu güzel restoranın ayrıca ev yapımı likörleri de meşhur. Frutti Di Mare Selanik gezi programında mutlaka yer almalı.
 

Etin Mabedi: Tiganies & Sxares


Tiganies & Sxares, Selanik merkezin en iyilerinden biri. Menüsünde her çeşit et yemeğine yer verilmiş. Selanik restoranlarında daha önce biftek ya da yoğurtlu kebap yemediysen, burada mutlaka denemelisin. Geleneksel Yunan müziği eşliğinde keyifli bir cumartesi akşamı planlıyorsan rezervasyon yaptırmanda fayda var. 
 

Kanoula’da Akdeniz Rüzgârı 


Kanoula, lezzetli Selanik ve Doğu Akdeniz yemeklerinin bulunduğu, güler yüzlü çalışanlara sahip şirin bir restoran. Paçangaya benzeyen pastırmalı pay ve fava mutlaka denenmeli. Peynirleri muhteşem ve tatlı kırmızı şarabı da çok lezzetli. Perşembe akşamları mekânda güzel müzik yapıyorlar. 
 

Pizza Poselli’de Yenir


Selanik merkezde küçük, sıcak ve servisi hızlı olan bir pizzacı Poselli Pizza. Dekorasyonu iddiasız ama lezzetleri olağanüstü. Bu özel mekânda seramik fırında pişirilen şahane pizzalar, nefis ev yapımı makarnalar ya da lazanyalar seni bekliyor.
 

Selanik ve Meşhur Tavernalar 


Yunanlılar için taverna içki, meze ve müzik demek. Selanik merkezdeki bu küçük aile işletmesinde her şey ev yapımı. Mekânın etleri ve mezeleri olağanüstü; köftesi, ıspanak salatası ve cacığı harika. Servisi hızlı ve fiyatları da gerçekten çok makul. Selanik misafirperverliğini Giannoula’da mutlaka deneyimlemelisin. 
 

Vejetaryen ve Veganlar İçin 


Yunanistan’da vejetaryen ya da vegan olmak kolay değil. Tabii zeytinyağı cenneti olan bir ülkede bu bakış açısına göre değişir. Hayvansal gıdalar Yunan mutfağının vazgeçilmezleri olabilir ama Athonos Meydanı'ndaki Roots Vegan & Vegetarian Place bu duruma pek aldırış etmiyor. Özellikle felafel çeşitleriyle damakta iz bırakıyor.