Biberiye çayı nasıl tüketilir, biberiye çayı faydaları nelerdir merak ediyorsan öğrenmek için hemen yazımı oku!

Biberiye çayı hakkında merak ettiklerin bu yazıda!
 
Biberiye çayı, faydalı bitki çayları arasında öne çıkıyor. Biberiye çayı faydaları nelerdir öğrenmek için yazımı okumaya devam et!
 

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?


Biberiye çayı, kurutulmuş biberiye yapraklarıyla hazırlanır.
 
Klasik bitki çayı demleme yöntemiyle yapabileceğin bu faydalı çayı dilersen küçük bir demlik, tencere içerisinde dilersen de French Press ile hazırlayabilirsin.
 
Biberiye çayı nasıl demlenir?” öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

-Hazırlayacağın kişi ve fincan sayısına yetecek miktarda su kaynat.
-Kaynattığın suya biberiye yapraklarını at. Burada dikkat etmen gereken miktar fincan sayısı. Her bir fincan için iki-üç dal biberiye yeterli olacaktır.
-Yaklaşık 10 dakika boyunca bu şekilde demlenmesini bekle.
-Demlenen ve hazır hale gelen çayını süzüp fincanına aktar.
 
İşte bu kadar!
 

Biberiye Çayı Nasıl Tüketilmelidir?


Biberiye çayı tek başına ya da farklı baharatlarla birlikte tüketilebilir. Hazırladığın çayının içine aroma vermesi için kekik, lavanta gibi kokulu ve aromatik baharatlar ekleyebilirsin. Bitki çaylarını tatlı tatlı içmeyi sevenlerdensen fincanına bir tatlı kaşığı bal katabilirsin. C vitamini ve hafif ekşilik eklemek içinse çayına bir parça limon dilimi atabilir ya da suyunu sıkabilirsin.
 
Bu arada biberiye çayının oldukça faydalı bir çay olduğunu ve etkilerinin de oldukça güçlü olduğunu unutma. Çok tükettiğinde yan etkileri olabileceğinden günde birkaç fincandan fazla tüketmemen en doğrusu olacaktır. Hamileysen, alerjik bir yapın ya da kronik rahatsızlıkların varsa da doktoruna danışmadan tüketme.
 

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?


“Biberiye çayı nasıl yapılır ve nasıl tüketilir?” sorularının yanıtlarını öğrendiğine göre şimdi de sıra “Biberiye çayı neye yarar?” sorusunun yanıtını öğrenmekte.
 
Gel birlikte biberiye çayı faydaları nelermiş bir bakalım:
 
-İçeriğinde yer alan B1, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri sayesinde tam bir vitamin deposu. Üstelik demirden kalsiyuma kadar pek çok minerali de içeriyor.
-Konsantre olmakta zorlanıyorsan biberiye çayının bunun için oldukça etkili olduğu söyleniyor. Çalışmaya başlamadan önce kendine bir bardak biberiye çayı hazırla ve etkilerini izle.
-Sık sık burnun tıkanıyorsa çayı içmek yerine buharını da soluyabilirsin.
-Mide bulantısı ve sindirim sorunları yaşayanlara iyi geldiği söyleniyor.
-İçerdiği C vitamini ile bağışıklığı güçlendirmeye destek oluyor.
-Yine C vitamini sayesinde antioksidan özelliği de bulunuyor.
-B12 vitamini içerdiği için hafıza konusunda sorun yaşayanlara da yardımcı olduğu biliniyor.
 
Biberiye çayı tüketerek tüm bu faydalarından yararlanabilir, hemen şimdi kendine lezzetli ve faydalı bir çay hazırlayabilirsin.