Küçük evleri büyük göstermek mümkün olduğu gibi, geniş evleri dolu göstermek de senin elinde. Boş bir evde kendini yabancılaşmış hissedebilirsin. Büyük bir alanda, kendini mutlu hissedeceğin bir ev dekorasyonu için çok fazla mobilyaya ihtiyacın yok. Ancak mobilyalarının büyük hacimli, koyu renkli ve hareketli olmaları ilk kural. Duvarlarda kullanacağın koyu renkler ve büyük desenli duvar kâğıdı da mekânın sınırlarını bir sihirbaz gibi değiştirecektir. Geniş evleri dolu göstermek için ev aksesuarları da dâhil olmak üzere bilmen gereken en temel ev dekorasyon ipuçlarını senin için derledim. 

Büyük Koltuk Takımları 


Salonun ana karakterini oturma ve yemek odası takımları belirler. Ev dekorasyonu tarzını öncelikle bu iki mobilya grubuyla belirleyebilirsin. Geniş ve ferah bir evde büyük koltuk takımlarını daha özgürce kullanabilirsin. L koltuk tercih edersen takımdan bağımsız bir berjer ile oturma grubunu tamamlayabilirsin. Koltukların kumaşı düzse, büyük ve renkli dekoratif yastıklarla oturma takımını hareketlendirebilirsin. Ev aksesuarları da tamamlayıcı parçaların olur.

Fiskos Köşeleri 


Salonuna oturma grubunu yerleştirdikten sonra mekân hâlâ gözüne boş görünüyorsa en işlevsel ev dekorasyon çözümlerinden biri olan fiskos köşesine ne dersin? Salonun ışık alan köşelerinden birinde farklı bir tarzda düzenlenmiş bir fiskos köşesi… İki berjer, bir puf ve fiskos sehpasından oluşan ikinci bir oturma köşesi, ev aksesuarları ile daha sempatik olur. Bu köşeler ayrıca kitap okumak için de son derece uygun. 

Televizyon Ünitesi 


Uzun ve modüler televizyon ünitelerini hem tasarımcılar hem de kullanıcılar çok benimsedi. Son yıllarda televizyon üniteleri, geniş salonlarda ev dekorasyonu tamamlayıcısı rolünü üstleniyor. Televizyon ünitesinde televizyon ve ekipmanlarının yanı sıra kitaplarına, sevdiğin ev dekorasyonu ürünlerine de yer verebilirsin. Çekmeceli bir model seçersen, kullanmadığın ama kolayca erişmen gereken eşyalarını da burada saklama şansın olur.
 

Duvar Rengi Sınırları Belirler


Değerli bir ev dekorasyon bilgisi daha… Bir mekânın sınırlarını ve dengesini duvar rengiyle değiştirebilirsin. Oda çok geniş olduğunda büyük desenli ya da üç boyutlu duvar kâğıtlarıyla harika sonuçlar alınıyor. Bir diğer alternatifin de mekânın duvarlarını koyu renge boyamak. 2018 yılında aynı duvarda yatay olarak iki renk kullanmak çok modaydı. 

Koyu Renkli Perdeler 


Koyu renkli, büyük desenli, parlak kumaştan yapılan ve yere kadar uzanan perdeler geniş mekânları dengeler. Pilili, desenli ve farklı dokuya sahip tüller çok kullanışlı. Duvar rengi ve mobilyalara kontrast tonlarda klasik perde modellerinden seçim yapmakta fayda var. 

Halı 


Ev dekorasyonu halıyla tamamlanır. Ayrıca halının boyutları da elde edeceğin sonucu etkiler. Öncelikle halı, oturma grubunun altına uzayacak büyüklükte olmamalı. Çok büyük mekânlarda birden fazla ve orta büyüklükte halı kullanarak şık ve göz dolduran bir ev dekorasyonu yaratabilirsin.

Aydınlatmanın Önemi


Yüksek tavanlı geniş mekânlar için gösterişli avize modelleri çok uygun. Daha loş ışık tercih ediyorsan, salonda ve oturma odasında avizelere alternatif olarak büyük şapkalı lambader de kullanabilirsin. Ev dekorasyonu, tercih ettiğin ışık tipiyle daha da belirgin hâle gelecektir.

Diğer Ev Aksesuarları


Geniş mekânlarda doluluk hissi ve denge yaratmak için büyük vazolar, irili ufaklı mum grupları, dekoratif duvar saatleri, aynalar ve biblolar da yardımcı olur. Mobilyaların renkleriyle uyumlu ev aksesuarları farklı tarzda olabilir. Modern tarzda döşenmiş bir mekânda aksesuarlardan bazıları antika olabilir mesela.