Fiskosu çok seven XV. Louis, marangozundan şöminenin karşısında uzun saatler boyu rahatça oturabileceği bir koltuk tasarlamasını ister. Böylece 1725 yılında, puf minderli ve kumaş kaplı, sere serpe uzanılacak berjer koltuk doğar. Berjerler, o gün bugündür, zamansız tasarımıyla her tarz ev dekorasyonuna karakter ve zarafet katıyor.
 
Çok yönlü, klasik ve oldukça rahat olan berjerleri evin her alanında değerlendirebilirsin. İstersen ikili takım olarak pencere veya televizyon önüne yerleştirebilir, istersen de tek başına kullanarak odanın ambiyansını tamamen değiştirebilir ve güzelleştirebilirsin.

Oturma Odası


Oturma grubuna hareket kazandırmak için, koltuk takımından farklı renk ve desende bir kumaşla kaplayabilirsin. Mobilyalar arasında bütünlük ve yumuşak bir geçiş oluşturmak için, koltukların tonlarıyla uyumlu yastıklar kullanabilirsin. Diğer yandan, eğer karanlık bir odaysa, ışık kalitesini güçlendirmek ve aydınlık katmak için nötr tonlarda keten kumaş kaplı zarif bir berjer ideal bir seçimdir. Renk ve boyuta da dikkat ederek seçeceğin tek bir berjer bütün odayı baştan yaratabilir.

Portmanto yanı


Eğer girişinde yer varsa, ayakkabı giyip çıkartırken iki büklüm olmamak için tekli koltuk olarak kullanabilirsin. Giriş aydınlık da karanlık da olsa, sıcaklık katması ve davet edici gözükmesi için sarı, turuncu, mor gibi sıcak renk tonlarını kullanmalısın. Diğer bir seçenek de bütünüyle klasik bir berjeri girişteki modern mobilyalarla kullanarak cazip, canlandırıcı ve sosyal bir alan yaratmak.

 

Yatak odası


Kıyafetlerini kaldırmaya üşendiğinde veya yatak örtüsünü koyacak bir yer aradığında, tekli berjer koltuğu işlevsel ve güzel bir çözüm olarak değerlendirebilirsin. Mükemmel bir gece uykusu için rahat ve kullanışlı bir yatak odası yaratman önemli. Berjer koltuk istersen açık dolap görevi görsün, istersen sabah meditasyonunda rahatça oturabildiğin bir koltuk olsun yatak odanı tamamlayacağı kesin. Hatta pufuyla birlikte alacağın ufak boyutta bir berjer, odanın enerjisini değiştirebilir. Desenli bir kumaştansa, göze hoş görünen, sıcak tonları tercih edebilirsin. Örneğin, narenciye tonları hem zarafet hem de aydınlık katacaktır.

 

Çalışma alanı


Evde bir çalışma masan varsa ve ofis sandalyesi kullanman gerekmiyorsa, bir berjer koltuğun yaratacağı etki ve vereceği rahatlık hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Berjeri sade bir çalışma masasının karşısına yerleştirerek, modern ve yalın bir his yakalayabilirsin. Dengeli bir alan için grinin tonlarını, daha yumuşak bir alan için de inci ve badem gibi kırık beyazları tercih edebilirsin. Desensiz bir kumaş seçmen, çalışma ortamında ihtiyaç duyduğun dingin ortamı da oluşturacaktır.