Elinde bir çift kirli beyaz spor ayakkabı mı var? O halde yazımızı okuyarak beyaz spor ayakkabı temizliği hakkındaki detaylara sen de hakim olabilirsin.

Gelinlik, bir genç kızın rüyası ise beyaz spor ayakkabı da milyonların sevgilisi olmalı. Herkesin evinde mutlaka bir ya da birkaç çift şeklinde hazırda bulunan bu ayakkabılar, eskilerde sadece spor kıyafetlerle anılırken şimdilerde düğünlerde bile ayaklarda. Dolayısıyla beyaz spor ayakkabı giymek için haftanın hangi günü ya da günün hangi saati olduğunun pek de bir önemi yok. Hal böyle olunca ayaklar kirleniyor da kirleniyor. Peki, beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir, bir fikrin var mı? Bilmiyorsan dert etme! Bu yazının ilerleyen bölümlerinde, kirlenen ve sararan beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir, sorusuna verdiğimiz yanıtları sıralıyoruz. Sen de okumaya devam ederek kirlenen beyaz spor ayakkabılarını tertemiz bir hale nasıl getirebileceğini öğrenebilirsin.
Öncelikle beyaz spor ayakkabı temizliği esnasında kullanılan ürünlerden bahsetmekte yarar var. Liste, hemen aşağıda.


 • Diş macunu ve diş fırçası

 • Halı yıkama fırçası

 • Sabun ve su

 • Deterjan

 • Ayakkabı temizleme köpüğü

 • Karbonat

 • Beyazlatıcı kimyasallar


Şimdi sıra geldi, beyaz spor ayakkabı temizleme yöntemlerini sıralamaya.

Diş Macunu ve Diş Fırçası İkilisi


Diş macunun içinde yer alan beyazlatıcı maddeler sebebiyle bu ürün sadece dişlerimizi temizlemek ve beyazlatmakla kalmıyor aynı zamanda ayakkabılarımızı da bir güzel çitiliyor. Dolayısıyla evde kullanmadığın bir diş fırçası varsa onu alıp üzerine bir miktar diş macunu sürdükten sonra beyaz spor ayakkabını bu ikisiyle ovalayabilirsin.
Tabi bundan sıcak suyu gücünden istifade edeceğiz. Beyaz spor ayakkabılarını, sıcak suyun içinde bir süre beklet. Bu esnada yumuşayan kirler, diş macunun istilasına maruz kalacak. Diş macunu sürülmüş diş fırçası ile önce ayakkabının kenar lastiklerini bir güzel beyazlattıktan sonra üst kısma geçebilirsin. Lekeli bölgeler başta olmak üzere ayakkabının her yerini bu fırçayla ovala ve ayakkabıyı durula. En son aşamada ayakkabıları çamaşır makinesinin uygun programında yıkayabilirsin. Bu esnada makinenin içine birkaç adet de toz bezi atarsan ayakkabılarının çok daha güzel yıkandığını göreceksin. Bizden söylemesi.

Halı Yıkama Fırçası


Halı yıkama fırçalarının kılları genelde sert bir malzemeden üretilir ki halıdaki kirler iyice yüzeye çıksın. Bu sebeple biz de halı yıkama fırçasının alametifarikasından yararlanarak beyaz bez spor ayakkabı temizliği yapabiliriz.
Diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi bu metotta da kirlenmiş olan beyaz spor ayakkabılarımızı sıcak suda bir müddet bekletiyoruz. Çıkmaya hazır hale gelen kirlerin üzerine bir miktar deterjan ekleyerek ayakkabıları halı yıkama fırçasıyla ovalıyoruz. Bu aşamada ayakkabılarına nazik olmayı unutma; zira fırça zaten yeterince sert. Bu yöntemi kullandığında ayakkabının tabanını da temizlemen mümkün. Halı yıkama fırçasının sert kılları sayesinde ayakkabının en kirli olabilecek alt tarafını güzelce temizleyebilirsin. Son olarak her tarafındaki lekeleri güzelce çıkarttığın beyaz spor ayakkabını çamaşır makinesine uğurlama zamanı! Makinenin uygun programında yıkanan ayakkabılarını güneş gören bir yere yatır, beklet. Ortam sıcaklığına bağlı olarak ayakkabıların birkaç güne yeni gibi tertemiz şekilde giyilmeye hazır olacaktır.

Temizliğin Olmazsa Olmazı: Sabun ve Su

 
Temizlik dendi mi akla gelen sabun, kirlenen beyaz ayakkabılarımızı temizlemekte de oldukça işe yarıyor. Söylemeye gerek yok ama yine de belirtelim, beyaz spor ayakkabılarını sıcak su dolu bir kovaya koy ve orada bir süre beklet. Yaklaşık bir 15-20 dakika sonunda kovanın içine sabun ya da sabun tozu atarak suyun köpürmesini sağla. Tüm bu işlemlerin ardından bir fırça ya da bir sünger yardımıyla beyaz spor ayakkabılarını ovalamaya başlayabilirsin. Yan lastiklerden başlayarak ayakkabının tüm yüzeylerini güzelce sildikten sonra ayakkabılarını çamaşır makinesine gönderme zamanı. Uygun programda yıkanan beyaz spor ayakkabılarını tertemiz biçimde makineden aldığında kendinle gurur duyabilirsin.

Ayakkabı Temizleme Köpüğü

Piyasada kolaca bulabileceğin beyaz spor ayakkabı temizleme spreyi, bu aşamada işine epey yarayabilir. Bu spreyler, içlerindeki güçlü kimyasallar sayesinde spor ayakkabıdaki kirleri söküp atmakta usta. Dolayısıyla sen de bu ürünlerden satın alıp beyaz ayakkabılarını temizlemek için pekala kullanabilirsin.

Karbonat 


Geldik, doğal yöntemlerden bahsetmeye. Bildiğin üzere karbonat, mutfak başta olmak üzere pek çok alanda kullanılan bir ürün. Özellikle beyazlatma görevini layıkıyla yerine getirdiği için karbonatı, beyaz spor ayakkabı temizliğinde de rahatlıkla kullanabiliriz.
Elimize bir paket karbonatı alıyoruz. Daha sonra yarım kova suya bu karbonatı ekleyip biraz karıştırıyoruz. Ardından birkaç damla da sıvı sabun ekleyerek karışımın gücünü katlıyoruz. Tüm bu ekleme ve köpürtme işlemlerinin ardından sıra hikayemizin ana kahramanını sahneye almaya geliyor. Kirlenmiş beyaz spor ayakkabıları bu kovaya batırarak biraz bekletiyoruz. En son olarak bir bez ya da fırça yardımıyla spor ayakkabılarımızı silmeye başlayabiliriz. Eğer ayakkabılar aşırı kirli değilse çok büyük ihtimalle tertemiz olmuşlardır. Ancak temizlendiğine ikna olmuyorsan ayakkabılarını çamaşır makinesinde temizlemeye devam edebilirsin. Güneş gören bir yerde bekleterek kurumalarını sağla ve daha sonra da güle güle giy!

Çamaşır Suyu 


Beyazlatıcı kimyasallar arasında nam salmış çamaşır suyu, her ne kadar kötü bir kokuya sahip olsa da beyazlatma konusunda hala bir numarada yer alıyor. Ancak çamaşır suyunu, tekstil ürünü beyazlatmada kullanacaksan, sulandırmayı sakın unutma! Zira tek başına kullanılan çamaşır suyu, ayakkabı ve kıyafetlerde istenmeyen izler bırakabiliyor. Bu küçük detaydan sonra çamaşır suyuyla beyaz spor ayakkabı temizliği nasıl yapılır, sorusunun cevabını vermeye geçebiliriz.
Her zamanki gibi yarım kova dolusu sıcak suyu hazır etmekle işe başlayabilirsin. Kovadaki suyun beşte biri ölçüsünde çamaşır suyunu kovaya ekle. Beyaz spor ayakkabılarını da bu kovaya yerleştirdiğinde ellerinde mutlaka bir lastik eldiven olsun. Zira çamaşır suyu son derece güçlü bir kimyasaldır ve ellerinin yumuşaklığını bir anda senden çalabilir. Daha sonra kirlenmiş haldeki beyaz spor ayakkabılarını bu karışıma daldır ve bir süre beklet. Yeterince beklediğinde ayakkabılarını bir fırça ya da sünger yardımıyla silmeye başlayabilirsin. Tüm kirler ve lekeler gittiğinde ayakkabılarını durula ve elinde sıkamayacaksan çamaşır makinesinin sıkma programında bir tur döndür. Daha sonra kirlenmiş beyaz spor ayakkabılarının yerinde yeller esecek ve elinde tertemiz beyaz spor ayakkabıların olacak.

Beyaz Spor Ayakkabı Makinede Nasıl Yıkanır?


Beyaz spor ayakkabı temizliğinden bahsettiğimiz bu yazıda son bölümü beyaz spor ayakkabı makinede nasıl yıkanır, sorusunu yanıtlamaya ayırdık.
Tahmin edeceğin üzere ayakkabı çeşitleri oldukça fazla. Süetten nubuka, deriden kumaşa çeşit çeşit spor ayakkabıya farklı bakım teknikleri ile müdahale edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla beyaz renkteki spor ayakkabıları da çamaşır makinesinde yıkarken bu özelliği göz önünde bulundurmanda yarar var.
Adım adım gidecek olursak:


 1. Beyaz spor ayakkabılarını çamaşır makinesine atmadan önce varsa bağcıklarını çıkarman iyi olabilir. Zira bağcıklar, çamaşır makinesinin tambur hareketiyle birbirine dolanarak daha sonrasında sana zorluk çıkarabilir. Eğer çıkarmayı tercih etmiyorsanız ayakkabılarınızı bir yıkama filesi içinde de makineye yerleştirebilirsiniz. Seçim sizin.

 2. Eğer ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanmaya müsait değilse sakın deneme. Spor ayakkabılarını sonsuza dek kaybetme ihtimalin var.

 3. İşleme başlamadan önce bir çift değil, birkaç çift beyaz spor ayakkabıyı birlikte makineye koymalısın. Eğer yeterince beyaz spor ayakkabı adedine ulaşamayacaksan toz bezlerin, ayakkabılarına eşlik edebilir.

 4. Deterjanı, çamaşır makinesinin uygun gözüne doldur ve uygun bir program seç. Eğer evindeki çamaşır makinesinde spor ayakkabı programın yoksa spor programlarından biriyle ilerleyebilirsin.

 5. Yumuşatıcı kullanmamaya özen göster. Zira bazı ayakkabı parçaları, yumuşatıcı için uygun olmayabiliyor.

 6. Açık havada kurutmaya bırak.