Evde leziz bir balık pişirdin ve şimdi de balık kokusu nasıl gider diye merak mı ediyorsun? Rehberimiz imdadına yetişiyor.

Lezzetli ve besleyici olan balığı pişirdiğin zaman tüm evin balık kokmasına neden olabilirsin. Bulaşıkları yıkamayı bitirdikten sonra bile balık kokusu uzun süre devam edebilir; ancak bu kalıcı kokunun sakın seni evde balık pişirmekten alıkoymasına izin verme. Balık kokusu nasıl gider rehberimizle sen de en sevdiğiniz deniz ürünlerini pişirebilir ve onları pişirmekten kaynaklanan balık kokusunu etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsin. Balık pişirmeden önce, pişirirken ve pişirdikten sonra mutfağını balık kokusundan arındırabilirsin. Evdeki balık kokusu nasıl gider, şimdi birlikte bakalım.Balık Pişirmeden Önce...Taze Balık Satın Al


Başlangıç olarak satın aldığın pişmemiş balık her bir yönüyle taze olmalıdır. Ambalajından çıkardığında kötü bir kokuyla karşılaşırsan onu hemen atmalısın. Balıktan gelen alışılagelmişin dışında bir koku, balığın taze olmadığı ve yemenin güvensiz olabileceği anlamına gelir. Genel bir kural olarak balıklar hazırlanana kadar kokmamalıdır.


 

Pencereleri Aç


Evini balık pişirmeye hazırlamanın bir başka yolu da yemeğini hazırlamadan önce, hazırlarken ve hazırladıktan sonra hava dolaşımı sağlamaktır. Hava izin veriyorsa bir pencere aç veya vantilatörü ya da klimayı çalıştırmayı dene.Balık Pişirirken...Pişirme Yöntemini Dikkatle Seç


Bir balığın koku seviyesinin onu nasıl pişirmeyi seçtiğine bağlı olduğunu unutmamak da önemlidir. Kızartma, balık hazırlamak için özellikle kötü kokulu bir yöntem olabilirken folyo veya kağıtta pişirme gibi diğer teknikler, kalıcı kokuları en aza indirebilir.


 

Balıkları Sar


Balıkları sarmak, artıkları veya kullanılmayan parçaları atarken bile kokusunu korumanın harika bir yoludur. Diğer bir seçenek de balık atıklarını evinden hemen çıkarıp çöp torbasına veya lavaboya koymaktır.Balık Pişirdikten Sonra...Biraz Hava Akışı Sağla


Dışarısı aşırı sıcak ya da soğuksa kimse pencereyi açmak istemez. Yine de balık kokusu nasıl giderilir diye baktığımızda biraz hava akışı sağlamak oldukça etkili bir yöntemdir. Mutfağındaki veya salondaki pencereyi hafifçe açarak ve ocağının üzerindeki havalandırma fanını açarak başla. İhtiyacın olursa işleri gerçekten harekete geçirmek için her zaman bir vantilatör çalıştırabilirsin. Bunun balık kokusunu nasıl çıkar sorunsalı için ne kadar hızlı çalıştığına şaşıracaksın.


 

Temizliği Hemen Yap


Eğer yeni bir akşam yemeği partisi verdiysen veya uzun bir günün - ya da uzun bir haftanın - ardından geliyorsan yapmak isteyeceğin son şey bulaşıkları yıkamak olacaktır. Ama... bu yemeklerin üzerinde balık var! Elinde olan herkesin yardımını al ve mümkün olduğu kadar çabuk temizlik yap. Bulaşıklar ne kadar çabuk temizlenirse ve balık artıkları evden ne kadar çabuk çıkarsa eşyalar o kadar çabuk daha güzel kokmaya başlayacaktır.


 

Sirke Kullan


Eğer koku halihazırda çevreyi sarmışsa mutfağa sinen balık kokusu nasıl giderilir çözmek için mükemmel bir Kendin Yap çözümü var. Üç yemek kaşığı beyaz sirkeyi ve bir bardak suyu bir tencerede karıştırıp birkaç dakika kaynat. Sirke asidiktir ve kokular alkalidir, bu da kokuları nötralize etmesini sağlar.


 

Baharat Kullan


Deneyebileceğin başka koku giderici öneriler de var. Sirkenin yanı sıra mutfağındaki istenmeyen kokulardan kurtulmak için kaynayan baharatları da kullanmayı önerebiliriz. Bazı baharatlar arasında öğütülmüş zencefil ve tarçın çubukları bulunur. Bunları en az 15 dakika suda kaynat ve mucizevi sonucu gör!
 Çöpü Çıkar


Tüm bu temizlik işlerini yapmasan bile balık kokusu nasıl çıkar diye meraklanmamak için mutfaktaki çöplerini hemen çıkarman gerekir. Tek kullanımlık tabak veya peçete kullandıysan - ki balık kokusundan kurtulmanın bir diğer pratik çözümüdür - balık kokulu ambalajları çöp kutusuna at ve çöpü hemen çıkar. Böylece mutfağında oyalanmazlar ve gereksiz koku yaratmazlar.


 

Bir Mum Yak


Her şey başarısız olursa balık kokusunu gidermek için bir mum yakmayı deneyebilirsin. Limon veya lavanta gibi hoş kokulu bir şey deneyebilirsin, ancak çok hoş kokulu mumlardan kaçınmalısın. Evini yoğun çiçeksi bir mumla boğmak balık kokusuyla birleşerek tam tersi bir etki yaratabilir.
 


 

Yeni Bir Şey Pişir


Balık yemeğini tamamlayacak kurabiye veya mükemmel tatlı gibi bir şeyler pişirmek, balık kokusunu yeni ve çok daha hoş bir şeyle değiştirebilir.
 Balık Kokusundan Kurtulmanın Yöntemleri


Kabartma tozundan narenciye kabuklarına kadar balık kokusuna yönelik bu çözümler, evinin kısa sürede yeniden taze kokmasını sağlayacak. Fırından, tabaktan, tezgahtan ya da tavadan balık kokusu nasıl çıkar diye merak ediyorsan bu ipuçlarını dene:


 

Balık Kokusunu Sirkeyle Gider


Bunda hiç şüphe yok; sirke özellikle temizlik söz konusu olduğunda oldukça faydalı bir maddedir. Peki onu balık kokularını gidermek için de kullanabileceğini biliyor muydunuz? İki bardak suya çeyrek bardak beyaz sirke ekleyip ocağının üzerindeki tencerede kaynatman yeterli. Asit kokusu balık kokusunu etkisiz hale getirecek ve her şeyin yeniden güzel ve taze olmasını sağlayacaktır.
 

 

Esansiyel Yağları Şans Ver


Elinde hiç uçucu yağ var mı? Balık kokularını ortadan kaldırmanın hızlı bir diğer yolu da onlar olabilir. Ocaktaki kaynar suya birkaç damla damlatabilir veya varsa hava temizleyicine biraz ekleyebilirsin. Lavanta ve narenciye koku seçiminde en etkili silahların olacaktır.
 


 

Narenciye Kabukları Kaynat


Narenciyenin bazı ciddi süper güçleri vardır - özellikle temizlik söz konusu olduğunda. Portakal, mandalina, limon veya misket limonunun kabuklarını soyup bir tencerede su ile ocağının üzerinde kaynat. Narenciye o balık kokusunu kısa sürede yok edecektir.
 


 

Bir Baharat Potpurisi Yap


Sanılanın aksine potpuri sadece dekorasyon amaçlı değildir! Bir miktar tarçın çubuğu, bütün karanfil, zencefil kökü ve sahip olduğun diğer hoş kokulu baharatları bir tencerede kaynayan suya at. Ocakta 20 dakika beklet ve balık kokusunun kaybolmasına şahit ol.
 


 

Kumaşlardan Balık Kokusunu Gidermek İçin Karbonat Kullan


Eğer birisi gerçekten balık tuttuysa ve balık kokulu kıyafetlerini eve getirdiyse işin zor - yine de umutsuzluğa kapılma! Kumaşlardan balık kokusu giderme yöntemleri söz konusu olduğunda kabartma tozu aslında oldukça etkili bir malzemedir. Kokuları nötralize etmek için rahatsız edici kıyafetleri ve kumaşları ılık su ve 3/4 bardak kabartma tozu ile dolu bir lavaboya batır. Bu, balık yemeğindeki mutfak tekstili kullanımları için de işe yarar.


 


Kahve Demle ve Artıkları Bir Gece Dışarıda Bırak


Öncelikle akşam yemeğinden sonra kahve harikadır, bu nedenle akşamları keyifle kafeinsiz bir fincan kahve hazırlamak asla yanlış bir seçim değildir. Demlenmiş kahve kokusu balık kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Demlemeyi bitirdikten sonra kullanılmış kahve telvelerini bir pişirme kağıdına yay ve gece boyunca tezgahında bırak. Sabaha balık kokusu yerine kahve kokusuyla uyandığında onları atma vakti gelmiş demektir.
 Balık Kokusu Giderme Hakkında Sıkça Sorulan SorularFırındaki balık kokusu nasıl gider?


Balığı fırında pişirdiysen ve artık fırının ister istemez balık kokuyorsa soğumasını bekle ve yemek artıklarını yarım sirke ve su karışımıyla sil. Daha sonra küçük bir pişirme kabını bir miktar su ve bir çay kaşığı vanilya özü ile doldur. Karışımı yaklaşık bir saat kısık ateşte pişir, ancak suyun tamamının buharlaşmasına izin verme.


 

Balık kokusu piştikten sonra evimde ne kadar süre kalacak?


Balık kokusu, balık pişirildikten sonra 12 saat boyunca evinde kalabilir. Balığı yaktıysan veya yemek pişirirken mutfağa yağ sıçrattıysan koku daha uzun süre kalabilir. Balık kalıntıları içeren çöpleri çıkarmadıysan da koku sen onları çıkarana kadar kalacaktır.


 

Mikrodalgadaki balık kokusundan nasıl kurtulurum?


Bir kaseye bir bardak su ve üç yemek kaşığı beyaz sirke ekleyerek balık kokan mikrodalga fırınını temizleyebilir ve kokudan arındırabilirsin. Karışımı beş dakika mikrodalgada çalıştır, ardından beş dakika daha mikrodalgada beklet. Daha sonra kaseyi çıkararak mikrodalganın içini de güzelce bir sil.