Tenis her yaş grubunun keyifle oynayabileceği bir spor. Hangi yaşta olursan ol, sana uygun bir raket, tenis topları, tenis için tasarlanmış ergonomik, hafif bir tenis ayakkabısı ve rahat kıyafetler ile oyuna hazırsın. Tenise sağlıklı bir başlangıç yapabilmen için tenis rehberi hazırladım ve temel aksesuarları inceledim. Şimdi keşfetme zamanı!

Tenis Ayakkabısı 


Yanlış tenis ayakkabısı tüm kondisyonunu etkiler. Hızlı koşarken ani manevra yapabilmene yardımcı olacak bir tenis ayakkabısı alman gerekiyor. Bu arada beton, toprak ve çim saha için üretilen tenis ayakkabıları da farklı özelliklere sahip. Önce hangi tür sahada oyun oynayacağını bilmende fayda var. Bazı modeller üç tip sahada da kullanılabiliyor.
 

Tenis Kıyafetleri


Tenis sporunun geleneksel kıyafeti kadınlarda etek ve tişört, erkeklerde ise şort ve tişörttür. Son yıllarda tenis kıyafetlerinde nano teknolojiyle üretilen kumaşlar kullanılıyor. Sporcuların hareket kabiliyetini artıran bu kıyafetler tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Şort ve eşofman alırken geniş yan cepleri olmalı. Oyun sırasında yedek topları bu ceplerde saklayacaksın.  

Hangi yaşta olursan ol keyifle yapabileceğin tenis sporuna başlamak için hemen tıkla!

Tenis Raketi


Tenis raketi kişiye özel bir spor malzemesi. Raketini kendi özelliklerine bağlı olarak seçmen gerekiyor. Aksi hâlde el ve bilek yapısına uygun olmayan bir raket seçebilir, istenmeyen sakatlıklar yaşayabilirsin. Bileğin burkulabilir, kas bağların zedelenebilir. Ayrıca çocuk ve gençlerin kullanacakları tenis raketleri yetişkinlerinkiyle teknik farklılıklar gösterir. Bazı raketlerin sapı daha geniş bazıları daha küçük, bazıları daha ağırdır. Raket telleri de oyuncunun performansını etkiler. Raket almadan önce tutuş rahatlığını kontrol etmek önemli.

Tenis Topları


Hem malzemesi hem de üretim teknolojisi farklı olan çok çeşitli tenis topları üretiliyor. Yeni başlayanların kullandığı toplarla profesyonellerin topları farklı kalitede oluyor. Toprak sahada, beton kortlarda ve çim alanda farklı özelliklere sahip tenis topları kullanılıyor. Tenis toplarının türü ve kalitesi de en az raket ve tenis ayakkabısı kadar önemli. Çocuklar ve yeni başlayanlara da basınçsız toplar tavsiye ediliyor.

Yüksek Teknoloji Ürünü Tenis Ayakkabıları


Her tip sahada kullanabileceğin, yüksek teknolojiye sahip, darbe sırasında şok emici tabanı olan bir tenis ayakkabısı sana maksimum konfor sağlar. Tenis ayakkabısı hafif olmalı. Gelişmiş teknolojilerle üretilen tabanlar da sporcunun form ve performansını direkt etkiliyor. Ayak yapını hafızasında tutan tabanlar üretiliyor artık. Jel yastıklama sistemi ve başparmak koruması da performans ve konforu doğrudan etkileyen diğer teknolojik özellikler. Tenis oynarken, zaman zaman ayakkabının içine toprak parçaları girebilir. Özel dil yapısı sayesinde bu sorunun çözüldüğü tasarımları denemelisin.

Profesyoneller İçin Üretilen Tenis Ayakkabısı


Profesyonel tenis oyuncuları için üretilen bir tenis ayakkabısı mı arıyorsun? Performans, dayanıklılık ve ekstra konfor vadeden bir tenis ayakkabısı ile çok daha başarılı olursun. Jel yastıklama sisteminin yanı sıra lastiksiz ve iz bırakmayan dış tabanlı tasarımları da mutlaka denemelisin.