Komşumuz Bulgaristan‘ın başkenti Sofya, gerek doğası, gerekse tarihi ve kültürel mirasları ile inanılmaz güzel bir şehir. Osmanlı, Roma ve Bizans gibi büyük imparatorlukların tümünden kendisine bir şeyler katmış, hepsinin mirasını korumuş ve tüm bu zenginliği sunmaya hazır Sofya’da, sadece iki günde gezilecek harika yerleri senin için listeledim. 

Alexander Nevsky Katedrali


Sofya’da ilk durağın tabii ki mimari harikası Alexander Nevsky Katedrali. Altın kaplama kubbesi ve eşsiz Bizans mimarisiyle şehrin en görkemli yapısı niteliğindeki katedral, 12 farklı çanı ve aynı anda 10.000 kişi bulundurabilen dev kapasitesiyle dünyanın en büyük Ortodoks katedrallerinden biri aynı zamanda!
 


Vitosha Bulvarı


Katedralin ardından kendini şehrin en turistik caddesi ve aynı zamanda alışveriş bölgesi Vitosha’ya atabilirsin. Adını aldığı Vitosha Dağı manzarasına karşı uzun bir yürüyüş yapabilir, alışverişe çıkabilir, birbirinden güzel kafe ve restoranlarda dinlenebilirsin. Burada geceler de çok renkli geçiyor!

 

Banyabaşı Camii


Mimar Sinan’ın eşsiz eserlerinden birisi olan Banyabaşı Camii Sofya’da Osmanlı kültürünün en güzel miraslarından biri. 1576 yılında inşa edilen caminin sanat eseri kubbesi ve özellikle de minare yüksekliği hayli göz alıcı. Sofya’nın hâlâ ibadete açık tek camisi olan Banyabaşı Camii’ni giriş ücreti ödemeden ziyaret edebilirsin.

 

Borisova Gradina


Boris’in Bahçesi anlamına gelen bu muazzam park sana Sofya’nın içindeyken bir şehirde olduğunu unutturacak kadar güzel. 1884 yılında yapımına başlanan parkta aynı zamanda çok büyük bir hayvanat bahçesi ile pek çok spor sahası, yürüyüş parkurları, Üniversite Gözlem Evi, Açık Hava Okulu ve komünizm döneminden yadigar Kardeşlik Anıtı bulunuyor. 

 

Aziz George Rotunda Kilisesi


Bulgaristan’ın en eski yapısı olan bu kilisenin tarihi 3. yüzyıl sonlarına dek uzandığı tahmin ediliyor. Yuvarlak kubbeli dairesel tasarımından adını alan eser aslında Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış. Arka tarafında antik Roma’dan kalma bozulmamış yol kalıntıları da kesinlikle görülmeye değer

 

Ulusal Kültür Sarayı


Vitosha Bulvarı üzerinde bulunan bu yapıyı ayrıca vurgulayıp ele almak gerek. Kendisi Güneydoğu Avrupa’da bulunan en büyük sergi, kongre ve konferans salonu olma özelliğini taşımakla kalmayıp, etkileyici mimarisiyle de şehrin simge noktalarından biri. Konser, festival ya da etkinliğe denk gelirsen mutlaka ziyaret etmelisin. 

 

Ivan Vazov Tiyatrosu


Görmeden dönmek istemeyeceğin Ivan Vazov Tiyatrosu, City Garden’da yer alıyor. Yeşillikler içindeki konumu ve yine güzel mimarisiyle son derece cazip bu yapı şehirdeki en eski tiyatro binası. Savaşlar ve yangınlarla birçok kez hasar gören yapı, neo-klasik tarzdaki aslına uygun olarak defalarca restore edilmiş.

 

Ulusal Sanat Galerisi


Sanata meraklısıysan eğer, burası rahatlıkla saatlerini geçirebileceğin bir hazine. 50.000 civarı birbirinden değerli esere ev sahipliği yapan galerinin tarihi 1934’e uzanıyor. Orta Çağ eserlerine kadar geniş bir yelpazeye sahip galeride Bulgar kültürü hakkında çok şey öğreneceksin.

 

Sosyalist Sanat Müzesi


Sofya’ya gelmişken, başka bir yerde göremeyeceğin bu çok enteresan müzeyi de mutlaka görmelisin. Geçmişin komünist rejimine ait eserlerin sergilendiği Sosyalist Sanat Müzesi muhteşem bir tarih yolculuğuna kapı açıyor. Heykeller ve sayısız hikâyeyle dolu bu müze, seni 1940’lı yıllara kadar götürecek.
Sofya sana heybetli Vitosha Dağı da dâhil olmak üzere Askeri Tarih Müzesi, Kraliyet Sarayı, Boyana Kilisesi, St. Nicholas Rus Kilisesi, Central Market Hall, Ulusal Doğal Tarih Müzesi ve daha pek çok ikonik yer ile birlikte, inanılmaz lezzette yemekler ve şahane bir gece hayatı vadediyor. Şehrin nefis parklarında oksijen molası vermeyi de unutma!
Dolu dolu iki günün rahatlıkla yeteceği Sofya kaçamağı seni şehrin karmaşasından anında arındırarak ufkunu genişletecek.