Cildin vücudunun koruyucusu ve en büyük organıdır. Tüm dışsal etkilere karşı vücut bütünlüğünü korumak için kesintisiz olarak savaş verir. Stres ise cildinin verdiği bu savaşı fazlasıyla zorlaştıran, cildi inanılmaz derecede yoran bir etmen. Günlük olağan cilt bakım rutinin, yüzeyin altında gerçekleşen dengesiz kortizol savaşları için yeterli olmayabilir. Bu yüzden, cilt problemlerine özel çözüm önerilerini okumadan geçme. 


Yaz-Kış Güneş Kremi


UV ışınları ile mücadele etmenin ve stresin etkilerini yüzünden silmenin en iyi yolu her sabah mutlaka güneş kremi uygulamandır. Araştırmalar, bazı besinlerin cildin doğal koruma kalkanını güçlendirme kabiliyetine sahip olduğunu gösteriyor. Örneğin zeytin, hindistan cevizi, nane ve limon otu oldukça yüksek SPF değerine sahip besinler. Ayrıca, güneş kremine ek olarak, antioksidan ve C vitamini içeriği zengin meyveler tüketmen de güneş ışığından kaynaklanan serbest radikal hasarını onarmana yardım eder.

 

Meditasyon ve Yoga


Stres cildinin düzenlenmesi ve dengeli kalmasını zorlaştırır. Uykusuz bir hafta veya yoğun bir tartışmadan sonra cildindeki değişimleri fark etmişsindir.Stres kaynaklı iltihapla mücadele, nedeni ortadan kaldırmakla başlar. Stresin sebebini ortadan kaldırmak mümkün değilse, meditasyon ve yoga yapmak stres yönetimi becerilerini artıracaktır. Bu süreçte işlenmiş, yapay gıdalardan ve tatlandırıcılardan uzak durman da iltihaplanma riskini düşürecektir.


Akne Karşıtı ÜrünlerFinal haftası, ani bir kalp kırıklığı, yeni işe başlayacak olmanın endişesi derken stres hayatın her alanında karşına çıkıyor. Araştırmalar stresin özellikle kadınlarda sivilce oluşumunu tetiklediğini kanıtlıyor. Stresi denklemden tamamen çıkarmak çok mümkün olmasa da, vücudunun yeni duruma uyum kabiliyetini artırabilirsin. Düzenli egzersiz her zaman iyi bir yöntemdir ama akne için tabii ki başka takviyeler de gerek. En sevilen akne karşıtı ürünlerin gizli bileşeni salisilik asit olarak da bilinen beta-hidroksi asittir. Tıkanma ve temizleme için gözeneklere son derece iyi nüfuz eder. Bu içeriğe sahip ürünleri düzenli ve dikkatli biçimde kullanarak akneleri kontrol altına alabilirsin. Doktoruna danışmayı sakın unutma.


Antioksidan Önemli


Şiddetli stres karşısında epidermin hızlı bir şekilde zayıflayabilir. Bu aynı zamanda cildinin yaraları ve sivilceleri iyileştirme yeteneğini de yavaşlatır. Cilt bariyerini onarmak için gliserin ve hyalüronik asit içeren ürünler kullanabilirsin. Bu içerikler cildinin doğal nemini korumana yardım eder. Daha güçlendirilmiş bir iç iyileşme için antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketebilir; çinko, sal (Shorea robusta) ve keten tohumu yağı bazlı ürünler kullanmaya odaklanabilirsin.

Yeterli Uyku Olmazsa OlmazGözlerindeki koyu halkalarla ilgili yorumlar almaya başladıysan, uykusuzluk çektiğin artık kesin demektir. Yeterli uyku, cildinin stresle baş edebilmesi için kritik derecede önemli. Uykuya dalmakta zorlanıyorsan yatak odanda melatonin sağlamana yardım edecek esansiyel yağlar bulundurabilir, beyaz gürültü dinleyebilir, uykuyu telkin edici telefon aplikasyonlarından faydalanabilirsin. Ekranlarla ilişkini uykuya gitmeden 1 saat önce kesmeyi denemen de fazlasıyla yardımcı olacaktır.

 Mimiklerine Dikkat


Stres seviyen ve ruh hâlin elbette mimiklerine yansır. Somurtma çizgileri, göz kırışıklıkları, iki kaşın ortasında beliren “11”ler hep rutin yüz hareketleri ile ortaya çıkar.Bununla savaşmak için yüz yogasını deneyebilirsin. Alın, kaşlar ve çene gibi yüksek tansiyonlu bölgelere çeşitli masaj teknikleriyle masaj yapabilir; böylelikle kırışıklıkların görünümünü azaltarak cildini çok daha esnek kılabilirsin. Beraberinde doğru seçilmiş bir ürünle cildine masaj yapmak, lenfatik sistemi harekete geçirerek şişkinliği ve stres hasarını azaltmana yardımcı olacaktır.


Stres Döngüsünü DurdurStres her insanda aynı etkileri göstermez ancak herkes öyle veya böyle strese maruz kalır. Stresinin  “o kadar kötü” olup olmadığını ölçmek için stres düzeyini başkalarıyla karşılaştırmak yerine, kendine ve kendi ihtiyaçlarına özen göstermeye odaklanmalısın. 


Sana ve cildine en uygun ürünleri çok avantajlı fiyatlarla Gratis’ten inceleyebilirsin.