Milas, Muğla’ya bağlı bir kaçış noktası. Neden dersen, Milas her şeyi geride bırakman için sayısız seçenek sunan özel bir yer. Bodrum, Bafa Gölü ve Gökova’nın sarmaladığı Milas upuzun kıyısı, Kıyıkışlacık gibi saklı köşeleri ve harika deniziyle meşhur. Batı Karia’da bulunan ve antik adı Mylassa olan Milas geçmişin güçlü merkezlerinden biriydi. Bu sebeple toprak altında ve üstündeki hazineleriyle de çok meşhur. M.Ö 3000’e doğru zamanda yolculuğa çıkmak ve huzur dolu bir tatil yapmak ister misin? Cevabın evetse, Milas hakkında daha fazla şey bilmek isteyebilirsin.

Bir Soluklanma Yeri Olarak Kıyıkışlacık


Milas bir ören yeri cenneti. Kazılardan çıkarılan pek çok ilgi çekici parçanın sergilendiği Milas Müzesi’ni gezmeden tatili bitirmemek gerek. Kıyıkışlacık Köyü’nde yer alan Iassos'ta bulunan ve Balık Pazarı olarak bilinen açık hava müzesini de görülecekler listesine mutlaka eklemelisin. Kıyıkışlacık, her yere yakınlığıyla bilinen küçük, şirin bir kasaba. Sakin, huzur dolu bir tatil isteyenlerin beklediklerinden fazlasını buldukları Kıyıkışlacık soluklanmak için sana da çok iyi gelebilir.

Milas'a Nasıl Gidilir?


Milas, Bodrum'a oldukça yakın ve bu özelliği onu diğer alternatiflerden bir adım öne çıkarıyor. Ayrıca Milas, Güllük, Bodrum, Yatağan ve Muğla arasındaki dolmuşlar da Milas bölgesini bir ulaşım cenneti hâline getiriyor. Milas’a nasıl gidilir sorusunun cevabı: Bodrum Havalimanı’ndan ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Milas’a ulaşmak son derece kolay. Deniz yolunu tercih edersen, Bodrum Limanı’ndan dakikalar içinde Milas’a ulaşabilir, tatilin tadını çıkarmaya hemen başlayabilirsin. Milas’a ulaşmak için yapacağın yolculukların en uzunu sadece yarım saat sürüyor.

Milas Tatili Boyunca


Milas tatili boyunca yapman gereken bazı şeyler var. Milas Müzesi’nde bu bölgenin değerini tam anlamıyla kavramak yapman gerekenlerden ilki. Zeus Mabedi, Çöllüoğlu Hanı görmeden olmaz. Kıyıkışlacık da huzur ve tarih dolu bir ara vermek istediğinde gitmen gereken yer. Milas tatilinin en heyecan verici anları Iassos'ta geçecek. Burada ve Bargilya'da balık yemeye de doyamayacaksın. Milas halıları da seni baştan çıkaracak.

Milas'ta Görülecek Yerler


Milas’ta görülecek yerler listesinin oldukça kabarık olduğunu söylemek gerek. Kıyıkışlacık yolunda bulunan, bugün teknelerin demirlediği bir antik liman kenti olan Iassos bunlardan biri. Surları ve tiyatrosuyla göz dolduran kenti keşfetmek ve Milas Söke yolundan hızla denize ulaşmak harika bir program olacaktır. Çomak Dağı’nda kurulmuş olan ve Koca Yayla adıyla da bilinen Labranda ise Milas'a yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta. Kalıntılarının korunmuş olması ve meşhur Zeus tapınağı Labranda’yı özel bir yer haline getiriyor. Gökova sahilinde, yani Ören’de olan Keramos ve Milas arasında ise yaklaşık 50 kilometre var. “Keramos” seramik ya da çömlek anlamına gelen bir sözcük. Kaya mezarlarıyla meşhur bölge, genellikle mavi yolculuk tutkunlarının görmeyi en çok istediği yerlerden biri olarak biliniyor. Buralara kadar gelmişken Milas Selimiye yolunda yer alan Euromos’u da görmeyi ihmal etmemelisin. Bafa Gölü kıyısındaki Herakleia da keşfedilmeyi bekleyen özel bir yerleşim bölgesi ve burada da görülecek çok şey var. Mitolojik karakterlerden Bellere Phon’un kurduğu söylenen Bargylia ise Yunan, Roma ve Bizans’tan kalan parçalarla kendine hayran bırakıyor.