Güçlü ve uzun saçlara sahip olmanı sağlayacak saç uzatma yöntemleri burada! Pratik bir şekilde uygulayabileceğin yöntemleri incelemek için hemen tıkla!

Saç stili, dış görünüşü büyük ölçüde etkileyen unsurlar arasında yer alır. Küçük bir saç stili değişiminin çevren tarafından fark edildiği durumlarını mutlaka yaşamışsındır. Peki bu küçük değişimlerin sonunda doğal bir şekilde saç uzatmak istediğinde yapman gerekenleri biliyor musun? Uzun saç stilleri gün sonunda kadın veya erkek fark etmeksizin herkesin gözdesi. Bu yazımızda uygulayabileceğin saç uzatma yöntemlerini ele alıyoruz. Alt başlıklarımızda sunduğumuz yöntemleri düzenli olarak uygulayarak uzun ve güçlü saçlara sahip olabilirsin.
 
Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olabilmek için hem beslenme hem de bakım rutini büyük önem taşıyor. Bunun için işe beslenme düzenini ve bakım rutinini zenginleştirerek başlayabilirsin. Aşağıdaki başlıklarda her iki alandan da öneriler bulman mümkün. Saç bakımına yönelik bir rutin sürdürmekte kararlıysan senin için hazırladığımız önerilere bir göz atmanda fayda var.
 
 

1- Hızlı Saç Uzatmak İçin Zengin Bir Beslenme Rutini Şart!


Saçların beslenebilmesi ve güçlenebilmesi için zengin bir beslenme rutini sürdürmek oldukça önemlidir. Çünkü saçlar beslenme yoluyla edindiğimiz vitamin, mineral ve proteinler yoluyla da güç kazanır. Bununla birlikte beslenme düzeninin getirdiği birçok etki saçların sağlıkla uzamasına destek olabilir. Bunun için hızlı saç uzatmaya yönelik atacağın ilk adım, beslenme düzenini geliştirmek ve zenginleştirmek olmalı. Unutma ki beslenme düzeni sadece saç için değil birçok unsura etki gösterir. Sebze, meyve, et ve süt gibi gıdalarla zenginleştirdiğin bir beslenme rutininden birçok şekilde faydalanabilirsin. Saçlarının hızlı uzamasını sağlamak için tüketebileceğin birçok değer bulunuyor. Saç uzatma vitaminlerini ve diğer değerleri şu şekilde sıralamak mümkün.
 
●      A vitamini
●      Biotin
●      B12 vitamini
●      C vitamini
●      E vitamini
●      Folik asit
●      Niacin 
●      Demir
●      Çinko
●      Omega 3
 
Yukarıda belirttiğimiz değerleri sebze, meyve ve süt gibi gıdaları düzenli olarak tüketerek edinebilirsin. Bu değerler saçları farklı şekillerde besler ve güçlendirir. Örnek vermek gerekirse B12 vitamini, hücre yenilenmesine destek olarak saç üretimini destekler. B12 vitaminini vücuduna kazandırmak için süt, yoğurt ve yumurta gibi gıdaları beslenme rutinine dahil edebilirsin. E vitamini ise saç dokusunun oluşumunda ve dokuların onarılmasında etkin olarak rol alır. Balık, badem, yer fıstığı ve ıspanak gibi besinleri tüketerek bu değerin saçlarda gösterdiği güçlü etkiden faydalanabilirsin. Bunların yanında daha birçok fayda sunan beslenme düzenini zenginleştirme unsuru hızlı saç uzatma yöntemleri arasına eklenmeye kesinlikle değer.
 

Gıda Takviyelerinden Destek Alabilirsin


Beslenme düzenini sürdürebilmek günlük yaşamın hızlı temposundan dolayı her zaman mümkün olmayabilir. Bu durum en hızlı saç uzatma konusunda sizi ümitsizliğe düşürmesin! Beslenme yetersizliklerine yönelik geliştirilen gıda takviyelerini kullanarak saçlarının sağlıklı bir şekilde uzamasına destek olabilirsin. Bu alanda faaliyet gösteren dev markalar, saç bakımı ve uzatmaya yönelik değerlerle özel olarak geliştirdiği birçok gıda takviyesi sunuyor. Saç vitamini çeşitlerini tercih ederek saçlarının beslenmesini ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsin. Saç vitamini takviyelerini tercih edeceksen şunu da not etmeden geçmeyelim. Vitamin takviyelerinin beslenme düzeninin yerine geçmesi mümkün değildir. Bunun için saç vitaminlerini beslenme düzenine ek olarak tüketebilirsin.
 

2- Saç Uzatma Bakımı Önerileri


En hızlı saç uzatma yöntemi olarak beslenme düzenini not etmen gerektiğini bir önceki başlığımızda belirttik. Şimdi gelelim uzun ve canlı saçlar için uygulaman gereken bakım rutinlerine. Bakım ürünleri, saçların yapısını büyük oranda etkiler. Çünkü şampuan, saç kremi, maske ve saç serumu gibi ürünler saç yapısını güçlendirmek üzere formüle edilir. Fakat her saç tipinde farklı değerler etkili olduğu için ürünler buna göre geliştirilir. Saç uzatma konusunda uygulaman gereken yöntemlerin yanında saç yapını da koruman oldukça önemli. Bunun için her zaman saç tipine uygun ürünleri seçmen gerekir. Aksi takdirde saç uzamasında yavaşlama ve saç dökülmesi gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsin. Şimdi ilk olarak saç bakımını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmen için izlemen gereken adımlarla başlayalım. Bakım sırasında dikkat edebileceğin bu yöntemlerle saç yapını koruyabilirsin.
 

İlk Adım İçin Saç Uzatma Etkili Şampuanlar Doğru Adres


Saç uzatma etkili şampuanlar içerdiği bitkisel aktifler ve proteinlerle saç köklerini uyarır. Böylece saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Etkili bir saç uzatma bakımı için ilk olarak bu ürünlerle saçlarını temizleyebilirsin. Saç bakımı alanında lider konumda olan birçok marka, saç uzatmaya yönelik formüle ettiği birçok şampuan seçeneği sunuyor. Saç yapını ve bakım rutinini dikkate alarak bu ürünleri değerlendirebilirsin. Mesela, yağlı bir saç tipine sahipsen sebum dengeleme özelliği bulunan uzatma etkili şampuanları tercih edebilirsin.  Kuru bir saç yapın varsa tercihin nemlendirme özelliği bulunan ürünlerden yana olabilir.
 

Saç Kremi Kullanmadan Geçme!


Sağlıkla uzayan ve canlı görünüme sahip olan saçlar için bakım rutinine saç kremini de eklemende fayda var. Çünkü şampuanlar yıkama sonrasında saç ve saç diplerinin aşırı kurumasına sebep olabilir. Bu durum cansız ve olumsuz dış etkenlere karşı korunmasız bir saç görünümü yaratabilir. Bunun için temizlik rutini sonrasında düzenli olarak saç kremi uygulayabilirsin. Saç uzatmaya yönelik bir bakım rutininde saç kremi seçimini de bu etkiye sahip ürünlerden yana yapabilirsin. Böylece hem canlı bir saç görünümü kazanabilir hem de uzamasında etkili olan değerleri de saçlarına kazandırabilirsin.
 
Düzenli olarak uyguladığın bakım rutinlerine küçük bir dokunuşta bulunduktan sonra artık saç uzatma konusunda etkili olan bitkisel değerlere ve yöntemlere geçebiliriz. Aşağıdaki kadın veya erkek saç uzatma yöntemi olarak önerdiğimiz bitkisel değerler, bakım rutinini güçlendirmen için birebir.
 

Saç Uzatan Doğal Yağlar


Bitkilerin güçlü etkileriyle saç bakımının da vazgeçilmez olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Şampuan, saç kremi ve maske gibi saç bakım ürünleri genellikle değerli bitki özleriyle formüle edilir. Hatta güçlü saçlara sahip olabilmek için birçok saç uzatma için yağ seçeneği markalar tarafından sunulur. Peki söz konusu saç uzatmak olduğunda doğru adres yine bitkiler midir? Cevap evet! Bazı bitki yağları yoğun yapısı ve güçlü etkisi sayesinde saç uzatma konusunda oldukça etkili. Pratik bir şekilde uygulayabileceğin ve evde saç uzatma yöntemlerine güvenle ekleyebileceğiniz bitki yağı çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
 
●      Çam Terebentin Yağı
●      Hint Yağı
●      Argan Yağı
●      Lavanta Yağı
●      Zeytinyağı
●      Papatya Yağı
●      Kekik Yağı
●      Tatlı Badem Yağı
 
Yukarıda bahsettiğimiz değerli yağların düzenli kullanımda etki gösterdiğini söylemek mümkün.  Bu yağları saçlarına ve saç diplerine uygulayarak etkili bir bakım gerçekleştirebilirsin. Ayrıca bu yağlarla bir karışım hazırlayarak saçlarına maske bakımı yapabilirsin. Bitki yağlarının olumlu etkilerinden bahsederken alerji yapma olasılığını da belirtmeden geçmeyelim. Eğer alerjiye karşı eğilimli ve hassas bir cilt yapısına sahipsen yağları kullanmadan önce alanında uzman bir dermatoloğa danışabilirsin.
 
Saçlarını sağlıkla uzatırken daima canlı ve göz alıcı bir görünüme sahip olmasını ister misin? Cevabın evetse “Pırıl Pırıl Saçlar İçin Maske Tarifleri” yazımızdaki karışımları incelemeden geçme!