Kültür, tabiat, gastronomi ve eğlenceyi bir arada bulacağın dolu dolu bir tatil arıyorsan, uzaklara gitmene hiç gerek yok! Ukrayna’nın incisi, her yıl tüm dünyadan sayısız turisti kendine çeken cıvıl cıvıl başkenti Kiev sana tüm bunları fazlasıyla sunuyor; üstelik gayet ekonomik bir biçimde. Geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanan, devirler boyu onlarca farklı kültürün etkilerini görüp geçirmiş bu “parkın içindeki şehir”’de gezip görebileceğin, deneyimleyebileceğin önemli şeylerin küçük bir listesini hazırladım. 

Tarihi ve Kültürel Zenginliği


Her bir taşın Sovyet, Ortodoks, Bizans ve Osmanlı gibi pek çok mimariden izler taşıdığı Kiev, barındırdığı 950 civarı kilise ve katedral dolayısıyla “Kubbeler Şehri” olarak anılıyor. St. Michael Manastırı, St. Sophia Katedrali ve Mağaralar Manastırı bunlardan sadece 3 tanesi. Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi, II. Dünya Savaşı Müzesi, Sokak Müzesi, Ulusal Çernobil Müzesi gibi çok popüler müzeler de mutlaka görmek isteyeceğin yapılar arasında bulunuyor.

 

Harikulade Doğal Güzelliği


Büyük Alman edebiyatçı Goethe, “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde bir şehri ilk kez görüyorum.” demiş Kiev için. Bu cümlenin doğruluğunu adım başı teyit edebileceğin Kiev’de neredeyse her yer park, her yer bahçe. Doyum olmaz manzara keyfiyle Mariinsky Park, A.V. Fomin Botanik Bahçesi, Hryshko Ulusal Botanik Parkı, Taras Shevchenko Parkı ve elbette Pirogovo Açık Hava Müzesi’nde yılın dört mevsimi doğaya ve oksijene doyabilirsin.

 

Sayısız Konser ve Festivalleri


Seyahat tarihini seçmeden önce Kiev’in konser ve festival programına kesinlikle bakmanı öneririm. Zira şehirde yılın 12 ayı gidilecek harika bir festivale, Ulusal Opera Binası’nda birbirinden iyi, olağanüstü dinleti ve konserlere denk gelmen mümkün. Ulusal Opera Binası aynı zamanda etkileyici mimarisiyle de cazip yapılardan biri. Burada oldukça uygun fiyata kaliteli müzikle dolu, çok keyifli zamanlar geçirebilirsin.

 

Alışveriş Olanakları


Hem seçeneğin bol hem de fiyatların çok ekonomik seyrettiği Kiev’in alışveriş dünyasında her zevke hitap edecek kılık-kıyafeti ve çeşitli armağanları bulman mümkün. Birçok AVM’nin de bulunduğu şehirde Mandarin Plaza, Ocean Plaza, Globus Mall gibi AVM’lerde hem yerli ve yabancı hem de Türk markalarını bolca bulabilirsin. Yerel ürünler ve hediyelikler için metro istasyonlarındaki dükkanları, veya Petrivka Metro İstasyonu civarındaki semt pazarını tercih edebilirsin.

 

Zengin Yeme-İçme Kültürü


Kiev’den aç dönmeyeceğin kesin! Özellikle kentin en turistik caddesi Khreshchatyk ve ucundaki Bağımsızlık Meydanı’nda günün her saati hareketli pek çok restoran ve kafe bulabilirsin. Kievski (Kiev usulü) et ve tavuk yemeklerini, Türk mutfağından yoğun izler taşıyan şaşlık, kapusniak gibi geleneksel tatları mutlaka denemen lazım.

 

Hareketli Gece Hayatı


Kiev denince akla ilk gelen şeylerden biri de renkli mi renkli, çok eğlenceli gece hayatıdır. Sakin bistro-barlardan sabah 6’ya kadar hizmet veren gece kulüplerine, canlı müzik mekânlarından DJ performanslarına, her müzik zevkine hitap eden seçeneğin gerçekten de çok fazla olduğu Kiev’de merkez Khreshchatyk dışında özellikle Podil bölgesi, son yıllarda tam bir bohem-hipster eğlence noktası.

 

Bütçe Dostu Konaklama İmkanları


Kiev’in en iyi yanlarından biri de hiç şüphesiz son derece uygun fiyatlı konaklama imkânlarının zenginliği. Sayısız otel, motel ve hostelin dışında ev ve daire kiralarken de maddi olarak zorlanmayacağın seçenekler fazla. Bağımsızlık Meydanı, Podil ve Dniprovskiy bölgeleri en çok tercih edilen yerler arasında. Metro ağına yakın mesafede bir konum tercih ederek Kiev gezini daha pratik bir hâle getirebilirsin.

İstanbul’dan sadece 1 saat 50 dakikalık uçuş mesafesinde bulunan Kiev’in büyülü atmosferini tatmak için hemen Booking.com’a bakalım mı?