En yaygın buzdolabı arızalarını ve çözümlerini öğrenmeye hazır mısın?

Güvenilir ve kaliteli bir markadan aldığın buzdolabın 20 yıla kadar dayanabilir ancak bir noktada çeşitli sorunlar yaşatmaya ve buzdolabı arızaları çıkartmaya başlaması kaçınılmazdır. Buzdolabı, mutfağındaki en fazla enerji tüketen cihazdır ve elbette ki söz konusu beyaz eşyalar ve mutfak aletleri olduğu zaman en önemli cihazların başında gelir. Eğer sen de buzdolabında bir arıza olduğunu düşünüyorsan, buzdolabı arızaları ve çözümleri üzerine hazırladığımız bu rehber tam sana göre.

 

En Yaygın Buzdolabı Arızaları Nelerdir, Nasıl Çözülür?1. Yerden Su Sızdırması


Bu sorun sadece mutfağın için tehlikeli olmakla kalmıyor, aynı zamanda buzdolabı arızaları arasından birkaç farklı nedene işaret eden bir sorun niteliği de taşıyabiliyor. Neyse ki buzdolabının yerden su sızdırmasının en yaygın iki nedeninin genellikle bir profesyonelin yardımını gerektirmeyen hızlı ve kolay çözümleri vardır. Zemine su sızmasının bir nedeni buz çözme giderinin tıkanmasıdır. Buz çözme tahliyesi tipik olarak dondurucunun arka duvarında, zeminden arkaya doğru eğimin hemen üzerinde bulunur. Yiyecek parçacıkları veya artıkların birikmesi, tahliye hortumunu tıkayabilir, bu da buz birikmesine ve dondurucudan ve buzdolabından su sızmasına neden olabilir. Bunu düzeltmek için deliği içeriden ılık su kullanarak boşaltabilirsin. Tıkanıklığı gidermek için boru temizleyicisi gibi uzun, ince bir alet kullanabilirsin. Sorun bu şekilde çözülmezse tahliye hortumunun ucundaki valfi tıkayan birikintiyi manuel olarak gidermen gerekebilir. Buzdolabını duvardan uzağa doğru çekerek servis panelinin arkasındaki buz çözme tahliye hortumunu bularak hortumun tıkanmayı önlemeye yardımcı olan kauçuk valfini tespit etmelisin. Vanayı sıcak su ve sabunla yıkayıp tekrar taktığında su sızıntısını giderebilirsin. Tıkalı veya donmuş bir su kaynağı aynı zamanda zemine su sızmasına ve buzdolabının altında su birikmesine de neden olabilir; bunun önüne geçmek için buzdolabının fişini çekerek kapatma vanasını bul. Yerini belirledikten sonra kesme vanasının kapalı olduğundan emin ol ve plastik besleme hattında herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol et. Kırılmış veya yırtılmışsa su besleme hattını değiştirmen gerekir.
 
 

2. Dondurucu Yeterince Soğutmuyor


Söz konusu buzdolabı arızaları olduğu zaman en yaygın soru buzdolabı soğutmuyor ne yapmalıyım oluyor. Eğer yiyeceklerin çabuk bozuluyor, dondurucunun olması gerektiği kadar donmadığını fark ediyor ve buzdolabı buzluğu soğutmuyor diye endişeleniyorsan, bir buzdolabı termik arızası ile karşı karşıya olabilirsin. Dondurucunda bu sorunu fark edersen, dondurucunun arka duvarının soğuk olup olmadığını kontrol et. Soğuksa, fanın sesini duyup duymadığını veya dondurucu havalandırma deliklerinden hava akışını hissedip hissetmediğini denetle. Eğer sonuç olumsuzsa o zaman sorun büyük olasılıkla dondurucu fanıyla ilgili bir sorundur.
 
 

3. Buzdolabı Çok Gürültü Yapıyor


Kimse gürültülü bir buzdolabından hoşlanmaz. Sürekli gürültü nedeniyle rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda elektrik faturanın yüksek gelmesine de neden olabilir. Birkaç şey buzdolabının çok gürültü çıkartmasına ve yüksek devirde çalışmasına neden olabilir. Bunlardan biri, kondenser bobinlerinin etrafında toz birikmesidir. Bunu buzdolabının fişini çekerek, kondenser bobinlerine ulaşarak, ızgarayı çıkartarak ve onları el süpürgesiyle temizleyerek çözebilirsin. Erişilmesi zor yerlerdeki kirleri gidermek için bir bez kullanman bile gerekebilir. Tüm pislik ve toz temizlendikten sonra ızgarayı tekrar tak ve buzdolabının fişini tekrar takarak onu çalıştır. Sorun çözüldü!

 

4. Buzdolabı Alt Kısmı Sürekli Isınıyor


Tipik olarak buzdolaplarının ürettiği soğuk hava dondurucu ünitesinden gelir ve daha sonra buzdolabının taze yiyecek bölümüne akar. Eğer buzdolabı altı soğutmuyor diye düşünüyorsan bunun nedeni büyük ihtimalle hava akışı probleminin olmasıdır. Dondurucunda soğuk havanın dondurucudan buzdolabının taze yiyecek bölmesine taşınmasından sorumlu bir evaporatör fanı bulunur. Fanın çalıştığını duyabiliyorsan veya dondurucu havalandırma deliklerinden hava üflendiğini hissediyorsan difüzör kanalı buzla tıkanmış olabilir. Bu tıkanıklık sistemden hava geçişini engeller ve genellikle kapının uzun süre açık bırakılmasından kaynaklanır. Bu tip buzdolabı arızasında yetkili servis çağırmak en iyisidir.
 
 

5. Dondurucuda Buz Oluşumu


Bu nispeten basit bir düzeltmeyle giderilebilen, buzdolabı arızaları arasında yaygın bir sorundur. Dondurucunun etkili çalışabilmesi için her şeyden önce düzgünce açılıp kapanabilmesi gerekir. Damper kapısı denen bu kapı buz oluşumuna karşı sızdırmazlık sağlayan ve hava geçirmez bir yalıtım oluşturan özel bir malzeme ile kaplanmıştır. Kapıdaki bu malzemenin şekli bozulursa veya kirlenirse, sıkı bir şekilde kapatılamayabilir ve dondurucu bölmeye nemli havanın girmesine neden olabilir. Bu hava soğuduğunda donmaya dönüşerek hava akışı sorunlarına ve soğutma sorunlarına neden olur. Bu nedenle bu sorunla karşılaşırsan damper kapısında hava sızıntısına neden olabilecek herhangi bir şey olup olmadığını kontrol etmelisin. Bu sadece kiri temizlemekle ilgili bir durum olabilir veya yedek parça satın alman gerekebilir.
 
 

6. Buzdolabı Yiyecekleri Donduruyor


Buzdolabının yiyeceklerini dondurduğunu fark edersen muhtemelen bir buzdolabı termostat arızası ile karşı karşıyasındır demektir.  Termostat kompresörü ve fan motoru düzgün çalışmıyorsa bu durum buzdolabının gereğinden fazla çalışmasına ve ünitenin çok soğumasına neden olabilir. Termostatın arızalı olup olmadığını, en düşükten en yükseğe doğru çevirerek ve bir tıklama sesi duymayı bekleyerek tespit edebilirsin Bir tıklama sesi duyuyorsan büyük olasılıkla arızalı değildir. Ancak bir tıklama duymazsan termostatın sürekliliğini test etmek için bir yetkili servis çağırmalısın.
 

7. Su Sebili Çalışmıyor


Eğer su sebilli bir buzdolabın varsa ve su sebilin çalışmıyorsa bunun sebepleri farklılaşabilir. İlk ve en yaygın sebep kapıdaki su borusunun donmuş olmasıdır. Sorunun kaynağının bu olup olmadığını belirlemek için kapının altındaki boruyu çıkart ve içinden hava üfle. Hava geçmiyorsa su besleme borunun donmuş olduğunun işaretidir. Bunu düzeltmek için buzu çözerek ve tekrar yaşanmasını önlemek için dondurucunun uygun sıcaklığa ayarlandığını periyodik olarak kontrol ederek sağlayabilirsin. Bu sorunun bir diğer olası nedeni de hatalı su giriş vanasıdır. Bu vana dağıtıcıya giden su beslemesini açar; bu nedenle vana arızalıysa veya su basıncı çok düşükse açılmayacaktır. Bunun için de bir yetkili servise danışmak en iyisi olacaktır.


Buzdolabı Arızaları Hakkında Sıkça SorularBuzdolabı sensör arızası nasıl anlaşılır?


Buzdolabı sensörleri iç sıcaklığı ayarlamak ve performansını belirlemek için kullanılır. Buzdolabı sensör arızları sıcaklık dengesinin bozulmasına neden olur. Buzdolabının iç sıcaklığı daha yüksekse, yiyecekler çabuk bozuyorsa ve buzlar sürekli erime yapıyorsa sensörler arızalanmış olabilir. Eğer buzdolabının kapağını çok sık açıp kapatıyorsan sensörlerin bozulma ihtimali daha yüksektir.
 
 

Buzdolabı kart arızası belirtileri nelerdir?


Buzdolabı tamamen çalışmayı durdurmuşsa, ışıkları yanmıyorsa, sıcaklığı çok yüksekse, kapı açık uyarısı veriyorsa ve sürekli gürültü yapıyorsa kart arızası söz konusu olabilir.
 
 

Buzdolabı motor arızası nasıl anlaşılır?


Buzdolabının motor arızası yapmasının birden fazla sebebi olabilir. Starter sorunu oluşmuşsa buzdolabı kısa devre yapabilir ve çalışmayı durdurabilir. Dış yüzeyi fazla ısınıyorsa motorun pompalamasında bir sıkıntı olduğunun işareti olabilir. Bununla birlikte eğer hermatik kompresörde bir sorun oluştuysa motora zarar verebilir. Bu gibi sebepler söz konusu olduğunda doğrudan bir yetkili servisle iletişime geçmek ve motor arızasını gidermek gerekir.
 
 

Buzdolabı kompresör arızası nasıl anlaşılır?


Soğutma sisteminin ana parçası olan kompresör buzdolabının içerisinde bulunur ve hasar görmesi sebebiyle doğrudan buzdolabının soğutma işlevini olumsuz etkiler. Buzdolabından motor sesi gelmiyorsa, donma yapıyorsa, soğutma işlemini yapamıyor ve karlanmıyorsa ya da tamamen çalışmayı bıraktıysa bir kompresör arızası söz konusu olabilir.