İspanya zenginliklerle dolu bir ülke. Keşfedilecek güzellikleri ne saymakla biter ne de gezmekle. Costa Blanca yani “Beyaz Kıyı” İspanya’nın güneydoğu sahilinde, Valencia’nın hemen güneyindeki Denia’dan başlayarak aşağıda Pilar de la Horadada’ya dek uzanan tam 200 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridi. Bembeyaz kumların suyun kıyı boyu uzanan beyaz köpüklerine karıştığı, ufukta uçsuz bucaksız Akdeniz dışında tek bir şeyin dahi görünmediği, zaman ve mekândan bağımsızmış hissi veren sihirli bir yer...

Alicante hem ismini verdiği Alicante bölgesinin hem de Costa Blanca’nın başkenti olarak kabul edilir. Bölgenin en önemli ve tabii en turistik liman şehri de burasıdır. Sahip olduğu havalimanı ve tren istasyonu sayesinde Costa Blanca’ya ulaşım genellikle Alicante üzerinden sağlanır.
Costa Blanca deniz, güneş tatili için harika bir destinasyon. 200 km’ye uzanan bu muhteşem kıyıda tüm zevklere hitap eden, büyüklü küçüklü ve çoğu mavi bayraklı 170 civarında plaj bulunuyor.

Villajoyosa, Benidorm, Calpe ve Altea ile Alicante’nin içinde yer alan San Juan ve Tabarca plajları mutlaka uğraman gerekenlerin başında geliyor. Hepsi birbirinden güzel ve devasa kumsallara sahip bu popüler plajlarda şezlong ve şemsiye ihtiyacını karşılayabilir, kumsalın hemen gerisindeki çeşit çeşit işletmede yiyip içebilirsin. Tüm su sporu faaliyetlerinden yararlanabilirsin.

Daha sakin ve kalabalıktan uzak yerlerde denize girmekten hoşlanıyorsan Costa Blanca’nın kuzey ucuna doğru Javea ve Denia’nın plajlarında aradığın sükûneti de, nispeten daha bakir ve çok zengin su altıyla beraber bulabilirsin. 

Santa Maria Bazilikası’nı, Santa Barbara Kalesi’ni, Alicante Sanat ve Arkeoloji Müzelerini, inanılmaz etkileyici pembe rengiyle Torrevieja Gölü’nü gezebilirsin. Palmiyelerle dolu çok sayıdaki yemyeşil parklarda vakit geçirebilir, merkez ve ona bağlı ara sokaklarda alışveriş yapabilirsin.

Gece hayatında sunduğu zenginlik ve çeşitlilikle de ismi gibi kıpır kıpır bir bölge Alicante! El Puerto, El Barrio ve Esplanada, mutlaka sevdiğin tarz bir müzik bulabileceğin birbirinden güzel mekânlarla dolu. Benidorm da son dönemde gece hayatı konusunda Alicante merkeze iddialı bir rakip olarak öne çıkıyor.

Costa Blanca’nın sana sunduğu harika güzelliklerden biri de Altea. Hem iyi bir konaklama alternatifi hem de gürültülü turist popülasyonundan uzaklaşmak için mükemmel bir kaçış.

Altea’da gündüz L’Albir ya da Plaja La Roda’da denize girebilir; akşam ise Old Town’da kendini adeta bir Orta Avrupa ülkesindeymiş gibi hissederek dolaşabilir; alışverişin, lezzet dolu mekânların ve kusursuz manzaranın keyfini çıkarabilirsin.

Lezzet demişken İspanyol mutfağının hakkını teslim etmeden olmaz. Costa Blanca İspanya’da leziz mi leziz, lokum gibi deniz ürünleri açısından son derece bereketli bir coğrafya. Çeşit çeşit tapas, paella ve daha pek çok sayıda zengin İspanyol lezzetinin tadına varacaksın.

Nefis Akdeniz iklimi, sonsuzmuş gibi görünen turkuaz denizi, plajları, tarihi ve sahip olduğu tüm diğer güzellikleri ile Costa Blanca'nın her noktası keşfedilmeye değer. Hemen yolculuğunu planlamak istiyorsan buraya bakmadan geçme.