Göz çevresi çok çabuk yıpranmaya müsait olduğundan kadınların korkulu rüyasıdır. Yüzün en dikkat çekici bölgesi olduğu için de hiç kimse göz altı morlukları, torbaları ve şişmiş göz kapaklarıyla gezmek istemez. 

Koyu Renk Halkalar ve Şişlikler Neden Olur? 


Herhangi bir genetik veya alerjik problemin olmadığı hâlde torbalanma ve morlukların geçmiyorsa bunun sebepleri şunlar olabilir:

Yaş: Yaşla beraber incelen derinin, alttaki damarları daha görünür hâle getirmesi önemli bir etmen. Cildin kolajen üretiminin yaş ilerledikçe azalması koyu halkaların da daha zor geçmesine yol açıyor. 
Uykusuzluk: Yetersiz uyku göz altlarında koyu halkaların oluşmasına neden olur. Aynı zamanda göz altlarında sıvı birikimine ve haliyle de şişkinliğe yol açar. Zinde başlayamadığın bir günde yüzün karanlık, cildin soluk görünecektir. 
Dehidrasyon: Gün içinde yetersiz su tüketimi de koyu halka ve şişliklerin önemli bir sebebi. Vücudun sıvı dengesinin bozulması cilt rengine de negatif etki eder.
Alışkanlıklar: Sigara kullanmak, alkolün fazla tüketimi, aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek, bilgisayar, telefon, televizyon gibi uyaranlara gözleri gereğinden fazla maruz bırakmak da göz çevresinde morluk ve şişlik oluşumunda inanılmaz yüksek bir etkiye sahip.
Güneş: Güneşin altında korumasız uzun süre kalmak, cildin normalden fazla melanin pigmenti salgılamasına, bu ise yüzde koyu leke oluşumuna yol açar. Bu oluşumdan göz çevresi de nasibini alır ve koyu renk halkaların görünümü belirginleşir.
Peki Bunlardan Nasıl Kurtulabilirsin?


Göz altındaki koyu halkalar ve torbalardan kurtulmanın ilk şartı; öncelikle sorunun kaynağını doğru tespit etmen. Sonrasında bu tavsiyeleri uygulamayı deneyebilirsin:


  • Kahve ve alkol tüketimini sınırlandırıp bol sıvı tükettiğinden, her gün en az 3 litre su içtiğinden emin olmalısın.Beslenme düzenini gözden geçirmelisin. Tuzu azaltmak, vitamin, protein, kalsiyum ve mineral bakımından zengin gıdalar yemek, mümkün olduğunca taze ve mevsiminde beslenmek yalnızca göz çevrene değil genel sağlığına da çok iyi gelecek.

  • Evet, yoğun şehir yaşantısında hiç kolay değil ama ne olursa olsun günde 7 saat uyumayı alışkanlık edinmek çok önemli!

  • Evde kendi kendine kolaylıkla yapabileceğin basit uygulamalar var. Demleyip bozdolabında soğuttuğun çay poşetlerini veya salatalık dilimlerini 15 dakika gözlerinde bekletmek hâlâ çok iyi bir fikir. Ayrıca biraz pamuğu hindistan cevizi yağı, gülsuyu ya da süte batırıp gözlerde bir süre tutmak da işine yarayacaktır. 

  • Buz ve soğuk su da daima işine yarar. Yüzünü soğuk suyla yıkayıp, sabahları ya da gece yatmadan önce gözlerinde 10-15 dakika buz küpleri gezdirirsen, gözenekler ve damarların sıkılaşmasını sağlarsın. Bu da hem şişliği azaltır hem de damarların daha az görünür olmasına yardım eder.

  • Yaz-kış demeden düzenli olarak güneş kremi kullanırsan melanin pigmentinin aşırı üretimine engel olursun.

  • Son olarak tabii ki bu işin olmazsa olması göz çevresi bakımı. Göz altı morluk ve yorgunluğu için özel olarak geliştirilen sayısız ürünü her bütçe aralığında bulabilmek mümkün. Göz altı kremleri ve serumları, kolajen üretimini artırıp cildi canlandıran C ve E gibi vitaminler ile papatya, meyan kökü gibi doğal aydınlatıcı ve rahatlatıcılar içerir. Aynı şekilde retinoid kremler de A vitamini bakımından zengindir ve morlukların azalıp ve şişliklerin inmesine, derinin renginin açılmasına yardım eder. 


Doğru seçilmiş bir göz altı kremi ve makyaj temizleyici, torba ve morluklarla savaşmanda bir numaralı yardımcıların olacak. En güzel cilt bakım ürünlerine buradan bakabilirsin.