İstanbul’a yaklaşık 2 saat mesafedeki Sapanca Gölü, dört mevsim en çok tercih edilen dinlenme ve kaçış noktalarından bir tanesi. Hem yakınlığı hem de olanakların fazla olmasıyla turistik hâle gelen Sapanca’yı şehirden uzak kısa bir tatil için rahatlıkla düşünebilirsin. Peki, Sapanca Gölü’ne nasıl gidilir, nerelerde gezilir ve neler yapılır?

Ulaşım Kolay ve Zahmetsiz


Yaklaşık uzunluğu 16 km’yi bulan Sapanca Gölü aslında Adapazarı’nda yer almakla birlikte, bir kısmı da Kocaeli sınırlarında bulunuyor. Bu sebeple Kartepe’den bile olağanüstü güzelliğini izleyebileceğin Sapanca Gölü’ne ulaşım çok kolay. Dilersen otomobille, dilersen şehirler arası otobüs ve hatta trenle rahatlıkla varabilirsin.

 

Zengin Doğa Harikası


Dört mevsimi ayrı güzel Sapanca Gölü, fauna ve flora anlamında fazlasıyla zengin. Gölde bulunan balıklardan en popüler olanları alabalık, yayın ve sazan. Turna, ördek sürüleri ve çeşit çeşit kuşlara ise her noktada rastlayabilirsin. Kaynağını dağlardan inen kar sularından alan Sapanca, aynı zamanda tektonik bir tatlısu gölü.

 

Tam Bir Aktivite Cenneti


Göl ve çevresinde o kadar fazla aktivite imkânı var ki sana hitap edecek bir şey bulmaman neredeyse imkânsız. Gölde güzel havalarda kano ya da deniz bisikleti kiralayabilirsin. Olta balıkçılığı, göl kıyısında yürüyüş, bisiklet ve pikniğin yanında Sapanca Gölü’nde ATV, Zipline, Paintball gibi adrenalin yüklü aktiviteler de seni bekleyenler arasında.

 

Çevredeki Güzellikler Görülmeye Değer


Gölün kendisi kadar çevresi de gezip görmek için birbirinden güzel alternatifler barındırıyor. Sapanca’nın merkezinde, Mimar Sinan yapımı Vecihi Kapısı başta olmak üzere pek çok Osmanlı eseri görebilirsin. Hemen yakınlardaki Maşukiye, Kartepe ve Soğucak ile Serdivan’daki Roma’dan kalma Justinianus Köprüsü’nü de mutlaka ziyaret etmelisin. Eşsiz güzellikte şelaleleri keşfetme ve tertemiz havayı bol bol içine çekme fırsatını kaçırma.


 

Sapanca’da Yeme İçme İmkânları


Hem gölün çevresinde hem de Sapanca’nın merkez ve ara sokaklarında sayısız yeme içme mekânı var. Özellikle dillere destan köy kahvaltısını mutlaka denemelisin. Bununla birlikte mangal ve alabalık ziyafeti de denemen gerekenler arasında. Son olarak, göl manzarasına karşı Türk kahvesi keyfi yapmadan dönme.

Geniş Konaklama Seçenekleri


Sapanca bölgesinde konaklama da asla sıkıntı çekmeyeceğin bir başka konu. Her şeyden önce Sakarya nefis bir kamp alanı. Kamp tercih etmiyorsan da ilçenin her yanı çok sayıda otel, pansiyon, kiralık ev ve villayla dolu. Yani lüksten hesaplıya kadar çok sayıda farklı seçenek arasında tercih yapabilirsin.
 
Şehirden biraz da olsa uzaklaşıp dinlenmek, doğayla iç içe olup yenilenmek için Sapanca Gölü’nü hemen hafta sonu planları arasına ekle. Her türlü konaklama seçeneği, avantajlı fiyatlarla Tatilbudur’da!