Mobil oyun uygulamaları son birkaç yılda müthiş popülerlik kazandı. Cep telefonlarından oynanabilen zekâ oyunları yaz aylarında plajda güneşlenirken eğlenceli zaman geçirmeni de sağlıyor. Bu tip oyunların bir kısmı yalnızca eğlenceye yönelik olsa da zekâ oyunları beyin jimnastiği yapmanı sağlıyor. Eğer zekâ oyunları dünyasına adım atmak istersen, en güzel oyunlar bu listede!

2048


Mobil dünyada en güzel oyunlar, işin içine matematik hesabının girdiği en güzel zekâ oyunları olarak tanımlanıyor. Çok basit bir prensip üzerine kurulu 2048, matematik egzersizi yapmak isteyenler için ideal bir oyun. Yapman gereken şey, 2 ve 2’nin katlarını birbirine ekleyerek 2048 sayısına ulaşmak. Tek oyuncunun oynadığı 2048’de tek rakibin kendi zihnin!

Kelimelik


Sözcüklerle aran iyi midir? Öğrenciyken en sevdiğin ders Türkçe miydi? Arkadaşlarınla bir araya geldiğinde her zaman en iyi oyunlar arasında yer alan Scrabble oynamayı sever misin? Bu sorulara cevabın evetse Kelimelik tam sana göre. Kelimelik gibi karşılıklı kelime türeterek puan kazandığın zekâ oyunları, hafızanı güçlendirmene yardım ediyor.

Lumosity


Lumosity’yi kişisel bir zihin antrenörü olarak tanımlamak doğru olur. Dünyada 85 milyonu aşkın kullanıcısı olan bu uygulama, beynine meydan okumanı sağlayan bir dizi egzersiz sunuyor. Matematik ve problem çözme becerilerini geliştirmek, hafızanı ve dikkatini ölçmek için Lumosity gibisi az bulunur. Hatta en güzel oyunlar arasında yer alan Lumosity’nin zekâ oyunları arasında en iddialısı olduğu söylenebilir.

Sudoku


Japon zekâ oyunları dendiğinde hemen akla gelen Sudoku, tüm zamanların en popüler bulmacalarından biri. 9x9’luk bir diyagram üzerinde, 3x3’lü kutuların içine rakamları 1’den 9’a kadar yalnızca bir kez yazılacak şekilde dizdiğin bu oyun, özellikle konsantrasyon sorunu yaşayan kişilere tavsiye ediliyor. Zekâ oyunları arasında iddialı bir yere sahip olan Sudoku için iyi derecede matematik bilmene gerek yok, yalnızca dikkatini toplaman yeterli!

Tavla Plus


Cep telefonundan oynanan zekâ oyunları için dünyada çok da uzak kültürlere gitmeye gerek yok. Türkiye’nin en sevilen oyunlarından tavla, arkadaşlarla plajda geçirilen boş saatlerin bir numaralı eşlikçisi. Ancak geleneksel tavlalar sahillerde artık eskisi kadar yaygın değil. Tavla Plus sayesinde akıllı telefonun üzerinden arkadaşlarınla tavla atabilir ve hünerlerini onlara gösterebilirsin. Oyundaki sohbet odası ise keyifli ve eğlenceli muhabbetlere sahne oluyor.

 

Tetris


Çocukluk yıllarımızın popüler oyunu tetris, artık akıllı telefonlardan da oynanabiliyor. En güzel oyunlar düşünüldüğünde belki de tüm zamanların en sevilen zekâ oyunları arasında yer alan tetris, 7’den 70’e her yaştan insanı kendine bağımlı hale getiriyor. Yukarıdan düşen parçaları birbirinin içine geçecek şekilde yerleştirmeye çalıştığın oyun, deniz kenarında nostalji yaşatıyor.

Trivia Crack


Klasik bir bilgi yarışması oyunu olan Trivia Crack, diğer zekâ oyunları arasında öne çıkıyor. Genel kültürünü test edebildiğin ve arkadaşlarına meydan okuyabildiğin bu oyunun İngilizce versiyonu 2014 yılında App Store’da en çok indirilen oyun oldu. Tarih, sanat, bilim, spor, coğrafya ve eğlence kategorilerinde kendine güveniyorsan, en güzel oyunlar arasında yer alan bu uygulamayı indirmelisin.