Bu kış beyaz rengin çok yakıştığı, doğal güzelliklerin büyüleyici kar örtüsüyle bambaşka tonlara büründüğü, hem kayak hem piknik hem kamp hem de turistik konaklamanın ayrı ayrı tatlar sunduğu bir yerde şahane bir kış tatili yapmak ister misin? O halde rotamız Çankırı, Ilgaz. 

Neden mi?

1. Kar Özlemini Giderirsin


Kara olan özlemini vaktini muhteşem bir doğa güzelliği ile baş başa geçirerek giderirsin. 
 


2. Nefesin Açılır


Yeşilin her tonunu gözler önüne seren Ilgaz’da yaklaşık 10 bin çeşit bitki türü bulunduğunu biliyor muydun? Ilgaz Milli Parkı’nda köknar ve çam ağaçlarının arasında oksijene doyarsın.
 

3. Doğa Yürüyüşlerinin En İyisini Yaparsın


İster aracınla ister turla git, Ilgaz’ın birbirinden muhteşem doğal güzellikleri arasında en huzurlu yürüyüşlerini yapar, sevdiklerinle paylaştığın özel anlara bir yenisini eklersin. 
 

4. Manzaranın Tadını Çıkarırsın


Teleferik ve telesiyejlerle zirveye çıkıp manzaranın keyfine varırsın.
 

5. Kayarsın


Ilgaz, Karadeniz’in en iyi iki kayak tesisine de ev sahipliği yapıyor: Yıldıztepe Kayak Merkezi ve Ilgaz Kayak Merkezi. Kastamonu ve Ilgaz arasındaki tesisler, Türkiye’de kayak tatili yapmak için seçebileceğin en ideal yerlerden ikisi.

 

6. En Güzel Pozlar Senin Olur


Ilgaz, endemik bitki çeşitliliğiyle birlikte yaban hayatı da olan bir yer. Farklı yürüyüş güzergâhlarında karşına birçok ağaç türüyle birlikte çeşitli canlılar da çıkabilir. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsan Ilgaz sana tüm güzellikleriyle mükemmel pozlar verecek.

 

7. Bonus: Ilgaz, Anadolu’nun Yüce Bir Dağıdır


Batı Karadeniz’in tüm güzelliklerini toplamış bir dağa çıkıp şarkı söylememek olur mu? ”Ilgaaaz, Anadolu’nun sen yüce bir dağısın!” şarkısını söylemek için en doğru yerdesin.
 

Kısa Kısa Ilgaz  • Ilgaz, İç Anadolu Bölgesi’ndeki Çankırı ilinin yaklaşık 15 bin nüfuslu bir ilçesi. 

  • İlçe, Karadeniz Bölgesi’ndeki Kastamonu’ya da oldukça yakın.

  • Ilgaz Dağı, Batı Karadeniz Bölgesi'nin en yüksek dağ kütlesini oluşturuyor. 

  • En yüksek zirvesi olan Büyükhacat tepesi 2587 metre, ikinci en yüksek zirvesi Küçükhacat tepesi ise 2546 metre yükseklikte.

  • Dağın kuzey sınırında Araç ve Gökırmak nehirlerinin açtığı vadiler, doğu sınırında Kızılırmak Vadisi, güney sınırında Devrez ve Ulusu nehirlerinin vadileri, batı sınırında ise Büyüksu bulunuyor.

Ilgaz’a Gitmeden Önce Aklında Bulunsun  • Eğer sezonun en hareketli zamanını yakalamak istiyorsan Ilgaz’a Şubat tatilinde gitmeni öneririm. Tercihin dingin bir atmosferden yana ise Şubat sonu ya da Mart başı senin için daha doğru zamanlar olacaktır.

  • Bulunduğu coğrafya itibarıyla Ilgaz’da bir gün içinde birden fazla iklimi bir arada yaşayabilirsin. Ilgaz’a gitmeden önce farklı derecelerdeki sıcaklıklar için hazırlıklı ol.

  • Ilgaz’a İstanbul’dan özel araçla yaklaşık 6, Ankara’dan ise 2,5 saatte ulaşabilirsin.


Ilgaz otellerine hemen göz atmaya ne dersin?

İyi tatiller!