Tarih, kültür ve muhteşem manzaralarla dolu bir yolculuk seni bekliyor. Gezmekle bitiremeyeceğin güzellikleri, harika insanları, yaylaları, şelaleleri, gölleri ve nefis yemekleriyle, Artvin’de unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşayacağından emin olabilirsin. Kaçırmaman gereken bazı yerleri bu yazıda senin için anlattım. 

Şefkatli Coğrafya


Kime sorarsan sor, Artvin’le ilgili söyleyeceği en önemli şey; insanının güzelliği olacaktır. İnsan ayırmayan, doğaya karşı bilinçli ve inanılmaz misafirperver insanların memleketi Artvin’de adres ararken, yol sorarken kendini aniden mükellef bir sofraya konuk olmuş bulabilirsin. 

 

Macahel


Artvin balının ne kadar ünlü olduğunu mutlaka bilirsin. İşte o meşhur balın mabedi Macahel! Buraya kadar gelmişken sadece bal satın almakla kalmayıp, Kafkas arıları tarafından yalnızca bu bölgede üretilen kestane balının yapım ve toplanma aşamalarını yerinde izleyebileceğin, arıların muazzam disiplinine bir kez daha hayran kalacağın bir arıcılık turu yapabilirsin.

 

Şavşat Karagöl


Öncelikle Artvin’de Şavşat ve Borçka’da olmak üzere 2 tane Karagöl var. Şavşat’a yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Karagöl, Türkiye’nin milli parklarından biri ve adeta bir cennet köşesi. Kartpostallardan fırlamış gibi görünen böylesi bir doğal güzellik karşısında nefesinin kesileceğinden emin olabilirsin. Dilersen kamp alanlarında kamp yapabilir, dilersen de geceyi işletme ya da bungalovlarda geçirebilirsin. 

 

Laşet'te Alabalık Ziyafeti


Artvin’in alabalığı da en az balı kadar meşhur ve lezzetli. Laşet ise bu konuda özellikle tavsiye edilir ve bu tavsiyenin altının dolu olduğundan emin olabilirsin! Şavşat Karagöl’e çok yakın konumda bulunan Laşet’te ömründe yemediğin lezzette bir alabalık yiyebilir, istersen sonrasında bölgede konaklayabilirsin. Ardanuç ve Yavuzköy de yöresel lezzetleri tadabileceğin diğer güzel adreslerden!
 

Artvin Yaylaları


Artvin dağlık bir coğrafya olduğu için adım başı karşına bir öncekinden daha güzel yaylalar çıkacak. Hepsini gezip dolaşmak pek mümkün olmasa da rotana uygun birkaç tanesinde mutlaka vakit geçirmelisin. Örneğin Şavşat’a gittiysen Arsiyan Yaylası’na, Arhavi’deysen Sırt Yayla’ya uğrayabilirsin. 

 

Yüzen Adalar ve Göller Bölgesi


Arsiyan Yaylası demişken Göller Bölgesi ve Yüzen Adalar’dan bahsetmemek olmaz. Yüzen Göl, Kız Gölü, Kalp Gölü, Çimli Göl gibi büyüklü küçüklü 20 civarı gölden oluşan Göller Bölgesi, Arsiyan Yaylası’na da ev sahipliği yapıyor. Buranın son derece turistik olmasının sebebi ise toprak ve bitki öbeklerinin meydana getirdiği ve göller üzerinde serbestçe dolaşan 12 adet “Yüzen Ada”ya sahip olması. Bölge halkı hem göllerin hem de adaların kendine has hikâyelere sahip olduklarına inanıyor.
 

Mençuna Şelalesi


Biraz yorucu bir ulaşımı olsa da görmeden dönmemen gereken yerlerden biri de Artvin’in Arhavi ilçesindeki Mençuna Şelalesi. Turistik açıdan hayli popüler bir yer olan Mençura Şelalesi’nin hemen yanındaki mesire yerinde yorgunluğunu atabilir, daha önce bu kadar huzurlu bir mekânda bulunup bulunmadığını düşünebilir, Artvin’e gelip böyle bir güzellikle tanıştığın için kendine teşekkür edebilirsin. Hemen yakınındaki İkiz Köprü’yü görebilecek olman da cabası.

 

Artvin'in En Güzel Zamanları


Artvinliler’in folyaj vakti dediği, ağaçların sonbahar renklerine bürünmeye başlayıp yerlerin yapraklarla örtüldüğü eylül sonu, gerçekten de doğanın sana sunabileceği tüm renklere aynı anda şahit olmak için mükemmel bir zaman. Gördüğün her şeyi fotoğraflamak isteyeceğin Artvin’de bu mevsimde yağmura yakalanma ihtimalin de yüksek, hazırlıklı olmayı ihmal etme.
 
Tatlı mı tatlı insanları, akıl almaz doğası ile huzuru uzakta aramaya gerek bırakmayan Artvin, keşfedilmeyi bekleyen daha çok sayıdaki güzelliğiyle insanı çağırıyor. Sen de hemen rüya gibi bir Artvin gezisi için Tatilbudur’a bakabilirsin.