Yurt içindeki Uludağ, Kartalkaya gibi popüler kayak merkezlerine alternatif olabilecek, fiyatlarıyla avantajlı, kolay ulaşabileceğin, kar kalitesi yüksek, farklı zorluklarda pistleri olan ideal bir kayak merkezi mi arıyorsun? O zaman sana harika bir önerim var: Isparta’daki Davraz Kayak Merkezi.
 
Davraz, Türkiye’deki kayak merkezlerini düşünüldüğünde ilk akla gelenlerden biri değil ancak konumu, kar kalitesi, pistlerinin çeşitliliği ve nitelikli tesisiyle kayak severlerin gözdesi olmaya aday.

Kısa Kısa Davraz ve Davraz Kayak Merkezi  • Davraz Kayak Merkezi, Isparta il merkezinin 26 km güneydoğusunda bulunan Davraz Dağı’nda bulunuyor.

  • Merkez 1995 yılından beri hizmet veriyor ancak ziyaretçilerin ilgisini son birkaç yılda çekmeye başladı. Konumu itibarıyla büyük kentlerle birlikte çevre illerden de oldukça fazla ziyaretçi alsa da popüler kayak merkezleri kadar kalabalık değil.

  • Davraz’da en çok çam, ardıç ve sedir ağaçları ile otsu bitkilere rastlayabilirsin.

  • Davraz’da kayak dışında trekking, kampçılık gibi farklı doğa sporları da yapılabiliyor.


 

İşte Davraz Kayak Merkezi’ni Çekici Kılan 11 Detay


1. Davraz’daki karın kalitesi pek çok snowboard ve kayak sever tarafından da onaylanmış durumda.

2. Merkeze İstanbul’dan 7 saatte, Antalya’dan 2 saatte ulaşılabiliyor.

3. Davraz Kayak Merkezi’nde sertifikalı hocalardan kayak ve snowboard dersleri alabilirsin.

4. Dilersen kayak odalarından kayak takımı, kayak ayakkabısı, baton, snowboard, bot, kayak kıyafetleri, gözlük gibi malzemeler de kiralayabilirsin.  Davraz kayak tatiline tatiline çıkmadan önce ihtiyacın olan tüm kayak ve snowboard malzemeleri için  HepsiBurada’ya bakmayı unutma.

5. Davraz Kayak Merkezi’nde toplam uzunluğu 25 km olan tam 14 tane pist bulunuyor.

6. Mavi, kırmızı ve siyah olmak üzere farklı zorluklardaki pistler 4 etaptan oluşuyor. Yayaların 2. etaba geçmesi yasak. Eğer başlangıç seviyesindeki pistlerde kaymak istiyorsan yayalarla birlikte telesiyej beklemen gerekiyor. (Bu sorunun önümüzdeki sene çözülmesi bekleniyor.)

7. 1. etaba otellerin bulunduğu bölgeden telesiyejle ulaşılıyor. Dilersen farklı bir telesiyejle 2. etaba da geçebilirsin. 2. etap daha yüksekte olduğundan burada hava iyice soğuyor ancak bu noktada kalabalıktan da uzaklaşılıyor.

8. 2. etaptan sonraki bölgede T-Bar bulunuyor.

9. Eğer zorlu bir pist arıyorsan bol karlı Bubble Pisti tam sana göre. Buraya 2. etaptan dört kişilik kapalı telesiyejlerle çıkabilirsin.

10. Şayet kaymayı yeni öğreniyorsan en aşağıdaki babylift’te gönlünce kayabilirsin. Eğlenmek istersen ya da çocukların için kızak pistini de kullanabilirsin.

11. Merkezde 1. etabın altında bulunan büyük salıncaklar ve zipline’larda stres atabilirsin.

 

Davraz'a Ne Zaman Gitmeli?


Davraz’ın ne zaman ideal kar kalınlığına ulaşacağı belli olmuyor. Merkez kimi zaman mart ayında ocak ve şubat ayından çok daha elverişli pistlere sahip olabiliyor. Isparta’ya ulaşmadan hava durumunun takibini yapman en iyisi.

 

Davraz'a Gidince Ne Yemeli?


Davraz Kayak Merkezi’ndeki yiyecek-içecek noktaları sınırlı. Otellerdeki tam ve yarım pansiyonlardan faydalanabileceğin gibi 1. ve 3. etaplarda bulunan kafeleri de tercih edebilirsin.Davraz’a Gidince Nerede Kalmalı?


Davraz Kayak Merkezi’nde konaklayabileceğin 4 otel bulunuyor: İlki 4 yıldızlı Sirena Otel, ikincisi Süleyman Demirel Eğitim ve Uygulama Oteli, üçüncüsü Isperia Otel, dördüncüsü de Davka Dağ Evleri Butik Otel. Sirena Otel’de kapalı yüzme havuzuyla birlikte bir spa ve bovling merkezi de bulunuyor. Dilersen yarım saat mesafedeki şehir merkezinde bulunan daha ekonomik alternatifleri de tercih edebilirsin.

İyi tatiller!