Mousepad’ini ilk günkü gibi temiz görmek istiyorsan bu pratik yöntemlere bir göz atmalısın!

Hangi aralıklarla mousepad temizliği yapıyorsun? Çoğunlukla göz ardı edilen bu işlem aslında son derece önemli. Özellikle kumaş mousepad'ini belli aralıklarla temizlemediğinde, bu durumun fare hassasiyetini de etkileyebileceğini biliyor muydun? Bunun asıl sebebi, mousepad'in içerisinde biriken yoğun toz ve kir. Tüm eşyalar gibi mousepad'ler de zamanla kirleniyor. Fakat bu tür ürünler, tozu içerisine hapsettiği için kirlendiğini anlamak ve nasıl temizleyebileceğini çözmek zaman alabiliyor. Şanslısın ki senin için en kolay yöntemi araştırdık ve birkaç madde ile mousepad'ini nasıl yeni gibi yapabileceğini öğrendik. Mousepad nasıl temizlenir sorusunun yanıtını merak ediyorsan ihtiyacın olan cevaplar burada!Mousepad'in Kirlendiği Nasıl Anlaşılır?


Elektronik ürünler, çevresinde oluşturduğu manyetik alan sebebiyle çok fazla toz çekebiliyor. Mousepad üzerinde toplanan bu tozlara kimi zaman yemek kırıntıları da eklenebiliyor. Zaten bilgisayar karşısında atıştırma alışkanlığına birçok insan sahip. Bu yüzden yediğin lezzetli atıştırmalıklar için seni suçlayamayız. Hem hijyen açısından hem de bilgisayarını kullanırken performansını koruyabilmek için mousepad'ini belli aralıklarla temizlemen yeterli. Peki, mousepad'ler içindeki tozları gizliyorsa kirlendiğini nasıl anlarız? Aslında bu oldukça basit. Özellikle kumaş mousepad çeşitlerinde, mutlaka tırnağını yüzeye bastırıp iz çıkardığın olmuştur. İşte tırnağını mousepa'e sürttüğünde çıkan bu izler içeride biriken tozların ta kendisi. Diğer yandan plastik veya alüminyum bir mousepad'e sahipsen bu tür ürünlerde kirleri çok daha rahat bir şekilde fark edebilirsin. Geçirgenliği bulunmayan bu mousepad çeşitlerinde, leke ve tozlar yalnızca yüzeyde kalıyor. Sen de kirleri kolayca tespit ederek temizleyebilirsin. Bu da bizi bir başka soruya getiriyor: Mousepad yıkanır mı? Bazı mousepad çeşitleri çamaşır makinesinde yıkansa da deforme olmuyor. Fakat çoğu mousepad modeli bu yüksek dönüş hızı ve sıcaklıktan etkilenebildiği için riske atmamanı tavsiye ederiz. Sen de basit ve etkili bir temizleme yöntemi kullanarak mousepad'ini, çeşidi ne olursa olsun, rahatlıkla temizleyebilirsin. İşte kullanabileceğin bazı yöntemler:Kumaş Mousepad Temizleme Yöntemi


Mousepad temizleme denince ilk merak edilen çeşitlerin başında kumaş ürünler geliyor. Aslında bu ürünlerde yalnızca kumaş kullanılmadığı için kafa karışıklığı oluşturuyor. Genellikle alt bölümünde kauçuk malzeme kullanılan bu mousepad'lerin üst yüzeyi kumaştan üretiliyor. Sürtünmeyi artıran bu malzeme, mouse'un daha hızlı bir şekilde yüzeyde kayabilmesine yardımcı oluyor. Gelelim kumaş mouse pad nasıl temizlenir konusuna. Bunun için çok basit birkaç adımı uygulaman yeterli.
 • İlk olarak mousepad'i, kumaş yüzü üste bakacak şekilde bir kaba veya tepsiye alman gerekiyor. Bu noktada mousepad'i düz olarak yerleştirebileceğin bir kap kullanmalısın.

 • Daha sonra kaynar olmayacak şekilde su ısıtmalısın.

 • Bu esnada mousepad'in üzerine çamaşır veya bulaşık deterjanı dökebilirsin. Fakat temizleme aşamasını çok fazla uzatmamak için ürünü koyarken aşırıya kaçmamanda fayda var.

 • Sonrasında sıcak suyu da temizleyici ürünün üzerine döküp süngerle tüm yüzeyi ovalaman gerekiyor. Eğer sünger yerine tırnaklarını kullanmayı düşünüyorsan eldiven giymeni tavsiye ederiz.

 • Tüm bölgeleri süngerle iyice sürttükten sonra kirlerin yumuşaması için mousepad'i bir süre sıcak suda bekletebilirsin.

 • Daha sonra aynı ovalama işlemini, temizleyici ürün kullanmadan yalnızca duru suyla yapman gerekiyor.

 • Mousepad'i temiz suyla ovaladıktan sonra hızlı bir şekilde kurumasını sağlamak için bir havlunun üzerine koyabilirsin. Havluyu nazikçe yüzeye bastırarak ürünün büyük ölçüde kurumasına yardımcı olabilirsin.

 • Son olarak mousepad'i bir ipin veya telin üzerine asarak tamamen kurumasını sağlaman gerekiyor. Kuruduğuna emin olduktan sonra mousepad'ini rahatlıkla kullanabilirsin.

 • Kumaş mousepad'i kirlerden tamamen arındırmak için kullanacağın çamaşır veya bulaşık deterjanı zaman zaman ürünün sertleşmesine sebep olabiliyor. Bunun için temizleme ürünlerinden sonra çok az miktarda şampuan kullanabilir ve daha sonra durulama işlemine geçebilirsin.RGB Mousepad Temizleme Yöntemi


Oyuncu bilgisayarlarının havasına hava katan RGB aydınlatmalar, son yıllarda bilgisayar aksesuarlarında da yaygın olarak kullanılıyor. Gamer mousepad'i olarak da bilinen bu ürünler oyunun keyfini doyasıya çıkarabilmeni sağlıyor. Oyun oynarken yaşanan saniyelik aksamalar bile kimi zaman dengeleri değiştirebiliyor. Bunun için kullanımı konforlu ve yüzey hassasiyeti yüksek mouse'lar tercih ediliyor. Fakat mouse'un Dpi değeri kadar kullandığın mousepad'in özellikleri de son derece önemli. Diyelim ki seni memnun eden bir mousepad aldın fakat zaman geçtikçe bu ürünün sergilediği performansın bozulmaya başladığını düşünüyorsun. Burada asıl dikkat etmen gereken nokta mousepad'inin materyalinde mi bir sorun var, yoksa güzel bir temizliğe mi ihtiyacı var? Eğer cevap temizlikse yukarıda anlattığımız mousepad yıkama yöntemini seçeneklerin arasından çıkarman gerekiyor. Çünkü RGB aydınlatması sebebiyle bu tür ürünlerde elektrik buluyor. Hem kullandığın ürünü hem de kendini tehlikeye atmadan uygulayabileceğin güzel bir yöntem biliyoruz. İşte, RGB mousepad nasıl temizlenir öğrenmek için izleyebileceğin adımlar;
 • Bu işlem için yumuşak yapıda bir bulaşık sabunu, ılık su ve mikrofiber beze ihtiyacın var.

 • İlk adımda mousepad'i mutlaka fişten çekmelisin.

 • Daha sonra kenarda ılık suyun içerisine az miktarda bulaşık deterjanı koyarak kendine bir temizleme suyu oluşturman gerekiyor.

 • Mousepad'i suyun içerisine batırmak yerine mikrofiber bezi suya daldırmalısın.

 • Bezi çok iyi bir şekilde sıktıktan sonra aydınlatmanın olduğu bölümlere değdirmeden mousepad'e sürtebilirsin. Bu aydınlatmaların nemli bez ile temasında bir sorun olmasa da dikkatli hareket etmende fayda var.

 • Tüm yüzeyi iyice temizlediğinden emin olduktan sonra deterjanlı suyu döküp ılık ve temiz bir su hazırlayabilirsin.

 • Temiz suyla tüm deterjan kalıntıları temizlenene kadar mousepad'i silmen gerekiyor. Bu aşamada da mikrofiber bezi çok iyi sıkmaya dikkat et.

 • Son adımda temizlenen mousepad'ini bir yere asarak kurumaya bırakabilirsin.

 • Ürünün tamamen kuruduğuna emin olmadan kullanmamanda veya prize takmamanda fayda var.Plastik veya Alüminyum Mousepad Temizleme Yöntemi


Kumaş mousepad çeşitleri ve RGB aydınlatmalı modellere göre çok daha pratik bir şekilde temizleyebileceğin plastik ürünler zahmetsiz bir kullanıma sahip. Plastik mousepad çeşitleri, sert yüzeyi sebebiyle tozları içerisine hapsetmiyor, bunun yerine yüzeyinde birikmesini sağlıyor. Alüminyum mousepad'ler ise bambaşka bir dünya. Pürüzsüz bir yüzeye sahip olan bu ürünler oldukça karizmatik bir duruşa sahip. Ayrıca sert bir malzemeden üretildiği için de tıpkı plasik ürünler gibi tozu ve kiri yüzeyinde biriktiriyor. Sen de kolayca fark edebileceğin bu toz ve lekeleri bir ıslak mendil yardımıyla temizleyebilirsin. Sonrasında ise havlu kağıtla hızlıca kurulayabilirsin. Eğer mousepad temizlemek için kullanacağın ürünlere ayırabileceğin bir bütçe varsa bilgisayar ekranında ve aksesuarlarında kullanılabilen temizleyici solüsyonlardan da yararlanabilirsin.

Hem mousepad çeşitlerine göz atmak hem de kullanabileceğin solüsyonları incelemek için Hepsiburada'yı ziyaret edebilir, buradan yapacağın alışverişlerle Paracık kazanma fırsatını yakalayabilirsin.Mousepad'i Temiz Tutmanın Yolları


Mousepad nasıl yıkanır diye araştıracak noktaya gelmeden önce kısa aralıklarla gerçekleştirebileceğin bazı ufak uygulamalar bulunuyor. Mousepad'ini uzun süre temiz tutabilmek için nemli bir mikrofiber bezle silmende fayda var. Haftada bir veya kullanım sıklığına göre birkaç haftada bir uygulayabileceğin bu temizlik yöntemiyle çok daha uzun süre temiz kalan bir mousepad'e sahip olabilirsin. Bunun yanı sıra bilgisayar başında atıştırma sıklığını da azaltabilirsin. Çünkü bu kırıntılar yalnızca mousepad'e değil bilgisayarın farklı bölümlerine de dolabiliyor. Özellikle klavye aralarında biriken kırıntı ve tozlar zamanla tuşlarda temassızlık oluşmasına sebep olabiliyor. Bu tür bilgisayar elemanlarını ve aksesuarları temiz tutabilmek için masanda bir ıslak mendil bulundurmanı tavsiye ederiz. Böylece atıştırırken parmaklarını pratik bir şekilde temizleyebilir ve etrafa düşen kırıntıları hızlıca toplayabilirsin. Gördüğün gibi aslında haftalık temizlikler sayesinde mousepad neyle temizlenir diye düşünmene gerek yok. Bunun için nemli bir mikrofiber bez ve birkaç ıslak mendil yeterli. Bu uygulamaların yanı sıra mousepad'in derin temizliğini de ihmal etmemende fayda var.

Eğer mousepad çeşitlerine göre sıraladığımız farklı temizlik yöntemleri hoşuna gittiyse buraya tıklayarak gamer dünyasına dair daha fazla içeriğe ulaşabilirsin.