Her şey hesap makineli kol saatleriyle başlamıştı. Bugün ise moda ve teknolojiyi birleştiren estetik giyilebilir teknolojilere sahibiz. Peki giyilebilir teknolojinin geleceğinde seni neler bekliyor?

Artık birbirimize "Üzerindeki kazağı nereden aldın, pamuklu mu?" ya da "Ayakkabıların çok yakışmış, rahat mı?" yerine "Akıllı bilekliğin ne kadar güzelmiş, düşme uyarısı da veriyor mu?" veya "Akıllı yüzüğünü kaç dakikada şarj ediyorsun?" gibi şeyler sormaya başladık. Eh, bu iş herhalde kırmızı halıda sorulan "üzerindeki elbisede kimin imzası var?" sorusunun cevabını da değiştirir. Belki de favori oyuncumuzdan onu giydirenin dünyaca ünlü bir tasarımcı değil de Apple ya da Samsung olduğunu duymaya çok yakınızdır.
 
Biliyorum, bu tip şeyleri hayal etmek sana da hiç garip gelmiyor. Çünkü artık giyilebilir teknoloji kolundaki saat ile arama yapmanı sağlamaktan fazlasını başarıyor. Fonksiyonellikle estetiği bir araya getiriyor, moda ve teknolojiyi birleştiriyor, pek çok sağlık aygıtıyla entegre çalışıyor.
 
Belki de her şey 1975 yılında üretilen hesap makineli kol saatleriyle başladı. Bugün ise artık hoparlörlü güneş gözlüklerinden, yürürken ürettiğin enerjiden telefonunu şarj eden ayakkabılardan, hareket hâlindeyken serinlemeni sağlayan tişört formunda klimalardan, kapı anahtarı gibi kullanabildiğin yüzüklerden bahsediyoruz. 
 
Peki giyilebilir teknolojinin geleceğinde bizi neler bekliyor? 2020'nin en gözde giyilebilir teknoloji trendleri neler?
 

1. Zeki Moda

Artık yalnızca akıllı saat ve bileklikler yok. Akıllı saatler, renk değiştirip telefon şarj edebilen akıllı çanta ve cüzdanlar, hatta akıllı ayakkabılar bile var. Bu moda ürünleri arasında en popüleri akıllı yüzükler. Akıllı yüzükler, özellikle toplantılarda fazla dikkat çekmeden ve kimseyi rahatsız etmeden bildirim ya da haber almak isteyen iş insanları tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda pos cihazında ödeme yapabiliyor, ev ve araç uygulamalarıyla bağlantı kurabiliyor, biometrik aktivitelerin kaydını tutabiliyor ve tıpkı akıllı saatler gibi tehlike anında yardım talebinde bulunabiliyor.
 

2. Daha Akıllı Saatler

daha-akilli-saatler

Akıllı saatler, akıllı telefonların aksesuarı olmaktan öteye geçti. Beşinci jenerasyon Apple Watch ve hemen peşinden gelen Fitbit, Huawei, Garmin ve Samsung gibi markalar yepyeni modelleri ile zekâlarını bir üst seviyeye taşıdı. Artık pek çok akıllı saat günlük aktivitelerinin kaydını tutmaktan fazlasını yapıyor. Elektrokardiyogram özelliği de bulunan saatler, ani bir sağlık sorunu yaşadığında yakınlarını uyarıyor, yere düştüğünde en yakın sağlık merkezine ulaşıyor. Üstelik pilleri de eskiye oranla çok daha uzun ömürlü. Teknoloji markalarının peşinden Fossil, Michael Kors, Diesel ve Kate Spade gibi moda markaları da gelmekte.
 

3. Medikal Uygulamalar

Hastaneden yeni taburcu olmuş hastaların doktorları tarafından takip edilmesini kolaylaştıran kulak içi sensörlü Cloud DX Vitaliti, ısı değişimlerinden tümör tespiti yaparak erken meme kanseri teşhisi koyabilen akıllı sütyen iTBra, ilaçların doğru şekilde alınıp alınmadığını izleyen teknolojiler ve daha fazlası... Hepsi 2020'de daha fazla kullanım alanı bulacak.
 

4. Daha Gerçek Oyunlar

daha-gercek-oyunlar

Akıllı gözlükler ve sanal gerçeklik aygıtları oyun endüstrisini tamamen dönüştürdü. Sanal dünyayı gerçek dünyaya bağlamayı başaran tüm oyunlar kısa sürede popüler oluyor. 2020'de daha çok artırılmış ve sanal gerçeklik oyunu, uygulaması ve dolayısıyla giyilebilir teknolojisi göreceğimiz kesin. Eğer en yeni VR oyunlarını keyifle oynamanı sağlayacak bir VR gözlüğe ya da sanal gerçeklik deneyimini artıracak teknolojilere ihtiyacın varsa sana birkaç önerim olabilir:

  •  Insta 360 Nano: VR gözlüğü ile birlikte gelen, telefona bağlanmadan kullanabildiğin ve 360 derece çekim yapabilen Insta 360 Nano, çıkarılabilir bir kameraya sahip. 360 derece sanal gerçeklik deneyimini optimize eden kamera, dilediğin yerden dilediğin şekilde fotoğraf ve video çekmeni sağlıyor.
  • Everest VR 3D: Oyun ve videolarını Everest VR 3D gözlüğün 360 derece panoramik özelliği ile gerçeğe yakın bir biçimde deneyebilirsin. Everest, ayarlanabilir odak mesafesi ile gözleri de yormuyor.
  • Sony Playstation VR: Piyasanın en iyilerinden Sony, 5,7 inç OLED ekranlı VR gözlüğüyle hiper gerçeklikte bir 3D ortamı ve kesintisiz görüş alanı sunuyor.

Senin için seçtiğim diğer içeriklere göz atmak ister misin?