Yuvarlak halılar, dikdörtgen ya da kare halıların dekorasyonda kullanımına kıyasla daha kullanışlıdır. Çünkü garip şekilli, kavisli ya da dar alanlara kolayca sığabilirler. Ayrıca kare odaların keskin hatlarını yumuşatmak için de ideal eşyalardır. Hatta keskin hatlarını yumuşatmakla kalmaz, daha geniş ve ferah görünmelerini de sağlarlar. Zemin kaplamasından çok bir odak noktası olması için tasarlanan küçük ve büyük yuvarlak halı modelleri, evinin hangi köşesinde kullanırsan kullan gözleri üzerinde toplayacak!

Evinin Girişini Hareketlendir


Dekoratif yuvarlak halı modeller evin hangi köşesine en çok yakışır?” diye sorsan, cevabım kesinlikle evin girişi olurdu. Yuvarlak halılar, özellikle dar alanları daha geniş gösterme konusunda oldukça yetenekli. Eğer evinin nispeten dar bir girişi varsa ya da eve girer girmez ferah bir alanda gibi hissetmek istiyorsan yuvarlak halılardan yardım alabilirsin.
 
Giriş kısmı kapıya yakın olduğu için koyduğun halı çabuk kirlenebilir ya da diğer halılara kıyasla daha kolay toz tutabilir. Bu sebeple tercihini zor temizlenen tüylü halılardan değil hem kolay temizlenen hem de evinin girişine şıklık katacak jüt halılardan yana yapabilirsin.

 

Salon Dekorasyonunu Yumuşat


Eğer senin de salonun mimari açıdan pek çok evde olduğu gibi dikdörtgen ya da kare şeklindeyse salonuna geometrik desenlerin kullanıldığı bir dekorasyon hakim olabilir. Ancak dekorasyonda geometrik desenler, bazen göz yorabilir. Bu nedenle salon ya da oturma odası gibi yaşam alanlarında yuvarlak halılar tam bir kurtarıcı! Dilersen salonunun ortasına zevkine uygun yuvarlak bir halı koyabilir, dekorasyonunu biraz yumuşatarak daha konforlu bir görünüm elde edebilirsin. Ayrıca salonunda yemek masası için ayrı bir alan varsa bu bölümde dikdörtgen, salonun diğer bölümünde ise yuvarlak bir halı kullanarak eklektik bir tarz oluşturmayı da seçebilirsin!
 


Yatak Odana Konforu Taşı


Yatak odası, evin en özel alanlarından biri. Yorucu bir günün ardından dinlendiğin ya da gün içerisinde mola anlarını değerlendirdiğin bu alanın dekorasyonu, hem tarzına uygun hem de konforlu olmalı. Yatak odasında konfor diyince aklına hemen yatak gelebilir. Ancak yatak odasında konforlu hissetmenin tek yolu doğru yatak seçiminden geçmiyor. Üzerine bastığında ayağını rahatsız etmeyecek, yumuşacık bir yuvarlak halı modeliyle yatak odanın atmosferini daha konforlu bir hale getirebilirsin.
 
Yatak odanın dekorasyonuna göre istersen desenli istersen de desensiz halı modelleri arasından tercihini yapabilirsin. Ancak seçtiğin halının materyali oldukça önemli. Ne jüt gibi sert ne de peluş gibi fazla yumuşak materyaller yerine pamuklu halıları tercih edebilirsin. Yatak odan geometrik şekillerin hakim olduğu bir dekorasyona sahipse hem yuvarlak hem de pamuklu bir halı tercih etmek dekorasyonun güzelliğini daha da ortaya çıkaracak.
 


Çocuk Odalarının Merkezini Yuvarlak Halı ile Belirle


Yuvarlak halılar yalnızca evin girişine ve yatak odasına yakışmaz. Genellikle çocuk odası halı modelleri yuvarlak olarak da tercih edilir. Üstelik hem kullanışlı hem şık yuvarlak halıları çocuk odasının tam ortasına yerleştirip burayı bir oyun merkezi gibi kullanabilirsin. Tercihini gri gibi kapalı renklerden yana değil de turuncu, mavi ya da sarı gibi canlı renklerden yana yaparsan çocuğunun halının üstünde oyun oynayarak keyifli saatler geçirmesini sağlayabilirsin.

Evinin neresinde kullanırsan kullan yuvarlak halıların bulunduğun odanın havasını değiştirceğine eminim. Dekorasyon önerilerimi dikkate alarak evinin dekorasyonuna farklı bir dokunuş yapmak istiyorsan, senin için çok uygun bir teklifim de var.