Yaz kış uygulayabileceğin teras dekorasyon modelleri hakkında kapsamlı fikir edinmek ister misin? Tarzın ne olursa olsun uygun bir teras dekorasyon fikrini burada bulabilirsin. Okumaya başla!

Evlerin nefes alan bölümleri olarak nitelendirebileceğimiz terasları, evin genel tarzıyla uyumlu dekore ettiğinde bütünsel anlamda başarıya ulaşmışsın demektir. Peki, teras dekorasyonu nasıl yapılmalı? Country, avangart, modern ya da bohem stillere sahip evlerin açık alanları nasıl düzenlenmeli, bu alanda dikkat etmen gereken incelikler neler, kapalı ya da açık teras dekorasyonu nasıl olmalı? Tüm bu sorulara senin için cevap veriyoruz. Yazının devamını okuyarak yaz kış uygulayabileceğin teras dekorasyon modelleri hakkında kapsamlı fikir edinmen mümkün. Kısacası teras nasıl dekore edilir, merak ediyorsan okumaya devam etmen yeterli.

 Teras Dekorasyonunun Yapı Taşları


Evinin terasını kendi zevkine ve bütçene göre dekore ederken bazı temel ögeleri göz önünde bulundurmanda fayda var. Aslında, planlı gitmek adına bu konuyu dört bölüme ayırmak da iyi bir fikir olabilir. Biz senin için bir şema çıkarttık bile. Teras dekorasyonu aydınlatma, yer döşeme, duvar süsleme ve mobilya seçimi olarak farklı katmanlarda ele alınabilir. Bu dört başlığı aşağıda detaylarıyla görebilirsin. Keyifli okumalar!
  1. Aydınlatma: Dekorasyonun tüm ayrıntılarını vurgulayacak olan en önemli başlık, aydınlatma. Gerek duvarlara gerek tavana asacağın aplikler ya da uygun köşelerde konumlandıracağın lambader ya da abajurlarla terasında harikalar yaratmak elinde. Burada dikkat etmen gereken en önemli konu, aydınlatma ürünlerini seçerken mekanın genel tarzıyla uyumlu hareket etmen olacak. Eğer terasında kendini Bodrum'da gibi hissetmek istersen beyaz ve mavi ağırlıklı İskandinav tarzı ürünlere yönelebilirsin. Ancak dersen ki şaşaadan vazgeçemem, bu durumda püsküllü, ışıltılı aydınlatma ürünleri senin için güzel bir seçenek. Ayrıca eğer aydınlatma ürünlerini indirimlere ek olarak Paracık da kazanarak satın almak istersen Hopi anlaşmalı markalara göz atman yeterli.

  2. Yer Döşeme: Teras dekorasyonu fikirlerini uygularken göz önünde bulundurman gereken en önemli diğer kriter de yer döşemeleri. Bu işe giriştiğinde taş, ahşap ya da seramik malzemelerden üretilmiş olan pek çok farklı döşeme çeşidi olduğunu görerek şaşırma! Zira bunların her birinin farklı amaçlara hizmet ettiği doğrudur. Teras yer döşemesine karar verirken düşünmen gereken en mühim konu iklim. Yaşadığın iklime göre terasına uygulayacağın yer döşemesi de farklılık gösterecektir. Örneğin eğer fazla yağmur alan bir lokasyonda yaşıyorsan sıkıca örülmüş taşlardan oluşan bir zemin döşemesi senin için ideal. Böylece yağmur suyu, taşlar arasından kolaylıkla akıp gidecektir. Tabi bu arada döşeme öncesi iyi bir su tahliye sistemi kurduğundan da emin olman gerek. Diğer yandan az yağmur alan sıcak iklimlerde genellikle tik ağacından faydalanılıyor. Oldukça şık ve asil bir hava veren tik zemin döşemeleri, terasına çok yakışacak. Hatta terasında bir de bahçe bağlantısı varsa bu seçenek iki kat daha güzel durabilir. Bizden söylemesi!

  3. Duvar Süsleme: Teras dekorasyon fikrinin hayat geçmesi için bakman gereken diğer yön de duvarlar. Terasına çıktığında ilk göze çarpan yerler arasında yer alan duvarlar da mekanın genel stiliyle uyumlu şekilde dekore edilmeli. Teras duvar dekorasyonu modelleri, farklı unsurlara göre çeşitleniyor. Eğer bohem tarzdan vazgeçemeyenlerdensen duvara asacağın çeşitli boyutlardan ahşap ya da hasır tabaklar ya da objeler, mükemmel duracaktır. Hatta bir de duvarlar beyazsa bu objelere, kendini göstermek için iyi bir fırsat doğuyor demek. Diğer yandan terasını botanik bahçesine çevirmek istersen bitkilerin gücünü asla hafife almamalısın. Bunun için sana fikir vermesi açısından “Soğuğa Dayanıklı Bitkiler” başlıklı yazımıza mutlaka göz at! Faydalı olabilir.

  4. Mobilya Seçimi: Teras dekorasyonundaki anahtar unsurlar arasında üst sıralarda yer alan mobilya seçimi, senin için çok önemli olacak. Terasında nasıl mobilyalar görmek istiyorsun? Rahatlık mı estetik mi senin için ilk sırada? Terasını yaz kış mı kullanıyorsun? Tüm bu sorulara cevap verdiğinde teras mobilyalarının tarzı da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır. Örneğin hem rahatlık hem şıklık bir arada olmalı, dersen senin için doğal ahşaptan yapılmış ve minderli oturma gruplarını önerebiliriz. Tabi bunların yanına bir de kullanışlı bir orta sehpa gelebilir. Ancak bir model var ki teras dekorasyonundaki favorilerden: Rattan oturma grupları. Pek çok farklı çeşide sahip olan bu koltuk takımlarıyla terasında harika bir tarz yakalaman mümkün. Mekana samimiyet ve karakter katacak olan mobilya seçiminde titiz davranman dileğiyle...
     Modern Teras Dekorasyonu


Yaşam ve çalışma alanlarında modernlikten vazgeçemeyenlerdensen bu bölüm senin için gelsin! Modern teras dekorasyonunun inceliklerinden bahsedeceğimiz bu yazıda aydınlatmadan süslemeye her alandaki detaylarla karşındayız. Modern mekanların en önemli belirtecinin yalınlık olduğunu söyleyerek başlayalım. Minimalist mobilyalar ve dekoratif objeleri kullanarak terasını son derece çağdaş bir görünüme kavuşturabilirsin. Örneğin ışıklandırma için LED aydınlatmalar ya da spot lambalar son derece revaçta. Bunun yanı sıra ahşap lambaderler de modern teras dekorasyonunda önemli bir yere sahip. Diğer yandan yer döşemelerinde ise genellikle çakıl taşları ön planda oluyor. Beyaz rengiyle samimiyeti simgeleyen bu taşlar, farklı boyutlarıyla mekanın stiline ayak uydurma konusunda son derece başarılı. Mobilyalara gelirsek modern teraslara en çok yakışan modelin, ham ahşap görünümlü oturma grupları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Geniş oturma alanlarıyla öne çıkan bu mobilyaların yanına cam yüzeyli bir sehpa da çok yakışacaktır. Hatta eğer terasın yeterince büyükse bir yemek masası takımı bile kullanabilirsin. Metal ve ahşap karışımından oluşan modeller, bu konudaki en iyi seçenekler arasında yer alıyor.

 Bohem Teras Dekorasyonu Teras dekorasyonu dendiğinde akla gelen ilk tarz genellikle bohem oluyor. Özellikle son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız bohem teras dekorasyonlarında göze çarpan ilk detay, özgün tasarımlı mobilyalar. Rahatlığın merkeze alındığı bu teras dekorasyonunda; rengarenk kırlentler, kabarık minderli rattan oturma grupları, ahşap orta sehpalar ve lambaderler de ön plandaki diğer mobilya türleri arasında, diyebiliriz. Hatta hasır tavan salıncaklarından da mekana son derece şirin ve samimi bir hava katmak için faydalanılabilir. Onun dışında her rengin bir arada kullanıldığı battaniyeler, yer minderleri, farklı büyüklükte ve renkteki çerçeveler ve suni çiçekler de bohem teras dekorasyonuna katkılar sunan elemanlardan. Eğer daha sade bir bohemlik arıyorsan bunu pastel renkteki duvarlar ve beyaz koltuklarla pekala başarabilirsin. Tüm bu tüyoları dikkate alarak sen de kendi terasında eşsiz bir bohemlik yaratabilirsin.Ayrıca evindeki küçük balkonu da değerlendirmek istersen sana fikir verecek detaylara buradan ulaşabilir, tüm indirim ve kampanyalara ek %3 Paracık kazanmak için de İkea kampanyasına göz atabilirsin.