Evden çalışma döneminin yavaş yavaş sona ermesi, iş yerlerine dönülmesi, sosyal mekanların açılmaya başlamasıyla eski rutinlerimize de kavuşuyoruz. Tabii önlemlerimizi alarak ve hijyeni en üst düzeyde tutarak. Senin için hazırladığım ipuçlarını hayata geçirerek bu süreçte işini kolaylaştırabilir, temassız hayata çok daha kolay adapte olabilirsin.

Kişisel Hijyeninden Ödün Verme 


Daha önce de ellerini sık sık yıkadığını, kişisel hijyenine önem verdiğini biliyorum. Ama bu dönemde daha dikkatli olmalısın ve tedbir almaya devam etmelisin. Ortak kullanılan yüzeylere, eşyalara dokunduktan sonra ellerinle yüzüne, burnuna, ağzına dokunmamaya özen gösterirsen en önemli önlemlerden birini almış olursun.
 


Favori Kahvecine En Sevdiğin Termosunla Git


Normalleşme süreciyle kafeler ve restoranlar da açılıyor. Bu da işe giderken ya da yürüyüşe çıktığında favori kahvecine uğrayabileceğin anlamına geliyor. O halde en sevdiğin termosunu alıp kahvecinin yolunu tutabilirsin. Kahveni karton bardak ya da fincan yerine termosuna doldurtup kişisel hijyenini garanti altına alabilirsin.

 


Toplu Taşıma Kullanımını Azaltmaya Çalış


Toplu taşıma araçları teması artırabildiği için eğer imkanın varsa gideceğin yerlere yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih edebilirsin. Yürümek ve bisiklete binmek günlük hareket ihtiyacını da karşılayacağından bir taşla iki kuş vurmuş olursun. Bu mümkün değilse de toplu taşımaya binerken maskeni ve eldivenlerini kullanmayı sakın unutma! Gün içinde eldivene birkaç kez ihtiyacın olabilir. Bu nedenle yanında mutlaka yedek eldiven ve maske bulundurmalısın.

 

Yanında Yedek Eldiven ve Maske Bulundur


Kapılar, asansörler ya da ATM tuşları, pek çok kişinin temas ettiği noktalar. Bu noktalara temas ederken eldiven giymeyi ihmal etmemek ve sonrasında eldivenini çıkarıp çöpe atmak, kişisel hijyenini korumana yardımcı olacak. Eldivenin o an yanında yoksa veya unuttuysan anahtar, kalem, toka gibi küçük malzemeleri kullanabilir ve sonra temizleyebilirsin. Veya kapı açıp kaparken veya tuşlara basarken en yakınındaki tuvaletten alacağın peçeteyi kullanıp sonrasında çöpe atabilirsin.

 

Asansör Yerine Merdiven Kullan


Asansör büyük bir kolaylık ancak bu dönemde kalabalık grupların olduğu alanlardan ne kadar uzak durursan o kadar iyi. Temassız bir hayat için asansör yerine merdiven kullanabilirsin. Kişisel hijyenini koruyup yaktığın kalorilerin tadını çıkar!
 


Elveda Nakit Ödeme, Merhaba Mobil Ödeme


Temassız hayat ile alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. Temassız ödeme seçenekleri arasında yer alan mobil uygulama ile yaptığın alışverişlerde ödemeyi kolaylıkla gerçekleştirebilirsin. Nakit ödemenin yerini alan mobil ödemeyi kullanmak için HOPİ uygulamanı kullanabilirsin. Bunun için kredi kartlarını HOPİ uygulamana tanımla.  Alışverişlerinde de HOPİ ile mobil ödeme yapmak istediğini belirt. İşte bu kadar basit!