Seni soğuktan koruyan vazgeçilmez dış giyim parçan şişme montunu temizlemek ve ilk günkü haline getirmek mi istiyorsun? Şişme mont nasıl yıkanır, tüm ipuçları burada!

Şişme Mont Bakımı Neden Önemli?


Şişme montuna iyi bakman sadece onu temiz tutmakla ilgili değildir, aynı zamanda montun performansını ve kullanım ömrünü de etkileyebilir. Uygun bakımla ve şişme montlar nasıl yıkanır konusuna dair bilmen gereken ipuçlarıyla şişme montunun seni daha uzun süre sıcak tutmasını sağlayabilirsin. Kuş tüyü veya sentetik yalıtımın kabarıklığı montunun havayı nasıl hapsedip ısıyı koruduğunu gösterir. Yıkamalar arasını çok uzun tutmak iç dolgunun topaklanmasına neden olabilir. Ek olarak, dış yüzey üzerinde kalan veya yalıtıma bulaşan kir, çamur, toz, ter veya diğer yabancı maddeler koruyucu, dayanıklı su itici malzemelerin bozulmasını hızlandırabilir. Bu aynı zamanda montun gözeneklerini tıkayabilir ve daha az nefes almasına neden olabilir; bu da daha fazla aşınma, daha fazla yıpranma ve daha kısa bir ömür demek. Bunu göz önünde bulundurarak şişme montu yalnızca gerektiğinde yıkamak önemlidir çünkü deterjanlar ve sık makinede yıkama, yalıtımı ve su itici malzemeleri aşındırabilir. Ayrıca şişme montunu muhafaza ederken birkaç ay boyunca bir dolabın arkasında sıkışmış şekilde istiflenmediğinden emin olman gerekir. Uzun süreli sıkıştırma, topaklanmaya ve yalıtım malzemesinin kaybına neden olacak, bu da montun yavaş yavaş soğuğun geçmesine izin verecek yalıtımsız cepler oluşturmasına vesile olacaktır.

Şişme Mont Nasıl Yıkanır: Makinede


Hazır yaz aylarındayken kullanmadığın ve kışa hazırlayabileceğin şişme montunu yıkamanın tam zamanı. Peki şişme mont makinede nasıl yıkanır? Söz konusu evde şişme mont yıkama olduğu zaman dikkat edilmesi gereken birkaç adım var. Genel olarak montunu elde veya makinede yıkamayı seçebilirsin; tercih biraz sana, biraz da montunun yıkama talimatlarına kalmış. Şişme montunu makineye atmadan önce onu makinede yıkanmaya hazır hale getirmen gerekir. Tüm cepleri boşaltmak, tüm cırt cırtları kapatmak ve montun fermuarını sonuna kadar tamamen kapatmak gerekir. Böylece çamaşır makinesinin içindeki hiçbir şeye takılmaz. Ayrıca montun üzerindeki varsa suni kürk şeritlerini çıkartman ve onları ayrı olarak yıkaman lazım. Bu aynı zamanda daha önce fark etmediğin lekeleri tespit etmek için en iyi zamandır. Şişme montunu makinede yıkamak rahat ve hızlıdır, ancak en iyi sonuçları elde etmek için bazı özel adımları uygulaman gerekir. Makinede şişme mont nasıl yıkanır, adımlara göz atalım:
 
1. Etiketi Kontrol Et: Bir şişme montun nasıl yıkanacağına ilişkin ilk adım, gerçekten bir makinede yıkanabileceğinden emin olmak için etiketi kontrol etmektir. Ayrıca çamaşır makinesinin yumuşak/hassas bir döngü ayarı olduğunu da teyit etmen lazım.
 
2. Monta Özel Bir Temizleyici Kullan: Daha önce de belirtildiği gibi normal çamaşır deterjanı kullanmak şişme montunu öldürmez, ancak eğer imkanın varsa özellikle kuş tüyü için tasarlanmış bir temizleyici seçmek en iyisidir. Bu, montun içindeki tüylerin güzel ve kabarık kalmasına yardımcı olacaktır.
 
3. Hassas Döngüyü Seç: Çamaşır makineni yünlü veya narin gibi hafif bir programa ayarla ve düşük ısıya getir. Şişme montunu sadece soğuk suda yıkamalısın çünkü sıcak su kullanmak şişme montunuzun dış kabuğuna zarar verir.
 
4. Fazladan Durulama Döngüsü Ekle: Şişme montunun iyice durulanmasını sağlaman ve en iyi sonuçları elde etmen için yapabiliyorsan makineye fazladan bir durulama döngüsü ekle. Yapamıyorsan da durulama döngüsünü uzatabildiğin kadar uzat. Montta hala temizleyici kalıntıları olduğundan şüpheleniyorsan dikkatli ol ve şişme ceketi tekrar durula.
 
5. Sıkma Döngüsünü Açma: Şişme montunun içindeki tüylere zarar vermemek için çamaşır makinende sıkma işlemini atla. Makinede yıkama işlemi tamamlandıktan sonra ellerini kullanarak tüm fazla suyun boşaltıldığından emin olmak için şişme montunu dikkatlice sık.

Şişme Mont Nasıl Yıkanır: Elde
 
Şişme montu elde yıkamak kalitesini korumak ve herhangi bir hasarı en aza indirmek için güvenli bir seçenektir. Bazı şişme mont modellerinde makinede yıkanamaz ibaresi de bulabilir, bu gibi durumlarda da şişme mont nasıl yıkanmalı sorusunun tek ve yegane cevabı elde olacaktır. Bir şişme montu elde yıkamak daha fazla efor gerektirir, bu nedenle bu adımları takip ederek çabanı en aza indirebilirsin:
 
1. Lavabonu Doldur, Şişme Montunu Islat: Lavabonu veya küvetini ılık suyla doldur ve suya özel bir temizleyici (özel temizleyici yoksa da normal çamaşır deterjanı) ekle. Ardından şişme montunun bir saat kadar ıslanmasına izin ver.
 
2. İyice Durula: Deterjanı durulamak ve her türlü kiri ve birikintiyi gidermek için şişme montunu soğuk sudan geçir. Özellikle lekeli alanlar için nazikçe silmek adına mikrofiber bir bez kullan.
 
3. Hafifçe Sık: Şişme montunu lavabodan çıkar ve nazikçe sıkarak tüm suyu durulamaya başla. Montu eşit şekilde sıkmak önemlidir, çünkü eşit olmayan şekilde sıkılırsa içerideki tüyler topaklanabilir. Montu kuvvetli bir şekilde sıkmamak da çok mühimdir, aksi takdirde tüyler birbirine yapışmaya başlar.

Şişme Mont Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Şişme mont nasıl kurutulur?
Şişme montunu çamaşır makinesinden çıkardığında ya da elle yıkama işlemin tamamlandığında dümdüz görünüyorsa umutsuzluğa kapılma; şişme mont yıkandıktan sonra nasıl düzelir, bunların da tüyosunu vereceğiz. Tek yapman gereken onu çamaşır kurutma makinesine atmak; kendisi kısa sürede her zamanki kabarıklığına geri dönecektir. Eğer elinin altında kurutma makinesi konforu varsa ceketini kurutucuya koy ve kurutma makinesini yavaş ayarda, 2 ila 3 saat süreyle, düşük ısıda çalıştır. Peki ya kurutma makinen yoksa? Tabii ki, şişme montunu asarak da kurutabilirsin, ancak bunun bazı kuralları var. Eğer şişme montun nispeten inceyse sıcak ve kuru bir gün tercih ederek onu yıkayabilir ve kurutabilirsin. Bunu yapmak için montun her tarafını havaya maruz bırakabilmek adına bir kurutma rafı kullanabilir ya da ipe asabilirsin. Tüm nemin buharlaşmasına yetecek kadar uzun süre dışarıda bırakmak da bir seçenek.
 

Şişme mont çamaşır makinesinde yıkanır mı?
Evet, çoğu şişme mont çamaşır makinesinde yıkamaya uygun bir yapıya sahiptir. Ancak yeni model bir çamaşır makinesi kullandığınızdan emin olmak gerek. Şişme montu çamaşır makinesinde yıkamadan önce yıkama talimatlarını kontrol etmek ve çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olduğunu teyit etmek mühimdir.
 

Bir şişme mont yıkamak onu mahveder mi?
Kesinlikle hayır. Gardırobundaki diğer giysiler gibi şişme montunu da yıkaman kötü kokmasını ve eski püskü görünmesini engeller. Şişme mont yıkama konusunda hala emin değilsen de onu her zaman elde yıkayabilirsin.
 

Bir şişme mont ne sıklıkla yıkanmalıdır?
Şişme mont nasıl yıkanmalı ve ne sıklıkla temizlenmeli konuları söz konusu olduğunda bu sorunun cevabı değişkendir. Bazı kaynaklar ayda bir gibi bir süre verirken bazıları beş ayda bir gibi uzun bir süreye kadar bile çıkabiliyor. Diğerleri düzenli yıkamanın montun koruyucu DWR (Dayanıklı Su İtici) kaplamasını biraz aşındıracağını söylüyor - ancak montun üzerinde kir ve leke olması, suyun DWR kabuğundan geçmesini kolaylaştıracaktır. Bu yüzden de en iyi seçeneğin temizlenmesi gerektiğinde onu yıkamaktır.
 

Şişme mont yıkarken hangi deterjanı kullanmalıyım?
Bir şişme mont veya kuş tüyü mont yıkarken kuş tüyüne özel bir deterjan kullanmak, onu tamamen temizlemek, topaklanmayı önlemek ve tüylerini korumak için en iyisidir. Ancak böyle bir imkan yoksa da normal çamaşır deterjanı kullanmak şişme montunu öldürmez.