İskandinav ev dekorasyonu nedir merak ediyorsan, tüm yaşam alanını baştan aşağı dizayn etmene yardımcı olacak içeriğimizi okumalısın!

İskandinav ev dekorasyonu nedir merak ediyorsan, tüm yaşam alanını baştan aşağı dizayn etmene yardımcı olacak içeriğimizi okumalısın!


 

İskandinav ev dekorasyonu dünya genelindeki en popüler dekorasyon tarzlarından biri. Sadelik, açık renk, işlevsellik gibi bir dizi özellik ise İskandinav tarzı ev dekorasyonu anlayışının olmazsa olmazları arasında. Sen de kökten bir değişiklik ile şimdiki evinde bu dekorasyonu hâkim kılmak istiyor olabilirsin. Belki de yeni taşınacağın evin için şimdiden kolları sıvamak ve mükemmel bir İskandinav stili ev dekorasyonuna imza atmak istiyorsun. Öyleyse vakit kaybetmeden bu dünyaca ünlü ev dekorasyon anlayışının tüm inceliklerini beraber keşfedelim!

İskandinav Tarzı Nedir?


İskandinav tarzı ev dekorasyonu için bu stili dört başı mamur şekilde öğrenirsen şahane olur. İskandinav tarz demek modernizm ile minimalizm anlayışlarının bir araya gelmesi demek. İşlevselliği elinden geldiğince öne çıkaran bu stilde, buna ek olarak estetik de hiç geri kalmıyor. Bu yaklaşık tabii ki İskandinav coğrafyasının zorlu koşullarının etkilerini taşıyor. Uzun kış şartlarının baş gösterdiği bir coğrafyada eşyaların, mobilyaların işlevsel olması adeta en önemli kriter. Taş ve ahşap bileşenlerini içeren, beyaz ya da açık diğer renklerin hâkim olduğu İskandinav ev stili böylece estetikten, şıklıktan ödün vermeyen bir işlevselliği merkeze alıyor. Bu kritere göre seçilen mobilyalar, derli - toplu bir yerleşim ile bir araya geliyor.

Tarihte İskandinav Tarzı


Esasında İskandinav ev dekorasyonunun köklerini 1930'lu yıllara kadar götürmek mümkün. Yine de bu tarzın İskandinav coğrafyasını aşıp evrensel bir seviyeye yükselmesi 1950'lerde gerçekleşiyor. Tarihsel süreç içerisinde değerlendirildiği zaman İskandinav ev tarzının iki dünya savaşına göre de şekil değiştirdiği görülüyor. Örneğin, önceden estetik bir zenginlik ve statü göstergesiyken daha sonraları estetiğin işlevsellik ile birleştiği ve herkes için ulaşılabilir bir değer hâline geldiği görülüyor. İskandinav tasarım anlayışı tam da burada öne çıkıyor: Estetiğin işlevsellikle ile bir araya geldiği yerde...

İskandinav Tarzını Oluşturan Özellikler Neler?


İskandinav ev dekorasyonunda "her şeyin başı sadelik" mottosu oldukça hâkimdir. Basit, sade ve düzenli bir stilin tasarlanması amaçlanır. Burada da yine geleneksel İskandinav evlerine dönebiliriz: Bu tip evler küçük olduğundan çok fazla eşya almıyordu. Artık evler çok daha büyük olsa da karmaşıklık ve eşya kalabalığından yine uzakta duruluyor. Çok fazla süsleme ve detayın olmadığı İskandinav tasarımında, düzenli bir görünüm için de dolap ve raflar bol miktarda bulunabilir. Renk olaraksa genellikle açık renkler tercih ediliyor. Temiz, dinlendirici ve huzur verici bir renk düzeni İskandinav stilinde çokça öne çıkıyor. Konforu artırmak içinse evin birçok noktasına minder ve battaniye serpiştiriliyor. Fonksiyonelliğin bu stilde çok önemli olduğunu söylemiştik. Bu anlayışı vurgulamak içinse az sayıda aksesuar kullanımı dikkat çekiyor. Boşlukları doldurmak için aksesuar kullanımı pek tercih edilmiyor. Tekstil ürünleri yoluyla ortama sıcaklık katmak da bu stilin önemli bir parçası. Koyun derisi, yün gibi yumuşak tekstiller, soğuk evlerdeki İskandinav evleri için bir zorunluluktu ve bugün de bu stilin bir parçası hâline geldi.

İskandinav Tarzı Mobilyalar


İskandinav tarzı mobilya özellikleri içerisinde de birkaç önemli not çıkarmak mümkün. Bunlardan ilki mobilyaların işlevselliği. Her ne kadar estetikten payını alsa da İskandinav ev dekorasyonunda fonksiyonel mobilyalar son derece başat. Buna ek olarak mobilyaların düz ve temiz çizgiler yaratması da önemseniyor. Süsleme ve detaylardan uzakta, işlevselliğin hâkim olduğu mobilyalar ile düzgün yuvarlak kenarlar yaratmak da amaçlanıyor. Ayrıca mobilyaların renk seçiminde de doğal renk tonlarının hâkim olduğu görülüyor. Masif ahşap ve metal detaylar da peşi sıra geliyor. İskandinav ev dekorasyonu demek masif ahşap demek. Zeminden mobilyalara kadar bu malzemenin hâkimiyeti konuşuyor. Bir İskandinav oda dekorasyonu tasarlayacaksan, masif ahşaptan imal edilen ürün listelerini incelemeye şimdiden başlayabilirsin.

Sen de evini İskandinav stille donatmak istiyorsan, alışveriş yaparken Paracık kazanmak için bu sayfadaki kampanyamızdan yararlanabilirsin!

Aksesuar Nasıl Olmalı?


İskandinav tasarımda boşlukları doldurmak için aksesuar kullanımı yaygın değil. Yine de bunun dışında bir aksesuar kullanma anlayışı da var. Soğuk iklime sahip İskandinav coğrafyasında yumuşak örtüler öne çıktığından bu tip tekstil ürünleri aksesuar şeklinde kullanılabiliyor. Doğal renk tonlarına sahip örtüler, ortama yaydığı sıcaklık ile de adından söz ettiriyor. Canlı çiçekler ve yeşilliklere de bu stilde bolca yer var. Evlere renk katan bu stilde, İskandinav coğrafyasına has doğa sevgisi de ön plana çıkıyor. Geometrik desenler seviyorsan da şanslısın! İskandinav stilinde bolca geometrik desen var.Evini İskandinav stille baştan yaratırken alışveriş yapmaya mı ihtiyacın var? Hemen bu sayfadaki özel kampanyamızdan yararlanarak alışveriş yaparken fırsatları da yakalayabilirsin.


Aydınlatma Her Telden


Aydınlatma ürünlerine ayrı bir önem veriyorsan da İskandinav stili sana uygun olabilir. Yeterince ışık sağlamak adına birden fazla aydınlatma ürünü kullanan İskandinav evlerine paralel olarak stilde de bu anlayış kendini gösteriyor. Sarkıt lamba, mum ve şamdanlar, İskandinav tarzı aydınlatma olarak dahi literatürde yerini almıştır. Geleneksel pek çok İskandinav evinde günde 7 - 8 saat aydınlatma sağlanabildiği için bu tasarımda da aydınlatmaya verilen önem kendini gösteriyor.Aydınlatmadan aksesuara İskandinav ev dekorasyonu için alışveriş yapmak istersen, vakit kaybetmeden Hopishop’a gel, yüzlerce marka arasından seçim yaparken kampanya fırsatlarını kaçırma!


Perde Seçimi Nasıl Olabilir?


İskandinav tarzı oturma odası için perde de çok önemli ve can alıcı bir parça. Geleneksel İskandinav evlerinde esasen fazla perde kullanılmamakta. Bunun sebebi ise gün ışığının çok değerli olması. Bu durum iki farklı şekilde yorumlanabilir: Birincisi, soğuk kış şartları baş gösterirken gün ışığının değerinin artması, ikincisi ise doğa sevgisi. Evin içine mümkün olduğunca fazla ışık alma gerekliliğinden dolayı İskandinav tarzı perde diye bir şey de pek yok. Mecburi durumlarda ise minimum perde kullanımı ile dışarıdan izole olunur. Beyaz tül perde ya da keten perdeleri tercih edebilirsin. Bu sayede doğal ışığın evin içine geçmesine de engel olunmuyor.

İskandinav Tarzında Halılar


İskandinav evlerde halı çok fazla kullanılmıyor. Zeminde de tahmin edebileceğin gibi ahşap tercih ediliyor. Bu açıdan bu stilde neredeyse hiç halının kullanılmadığını söylemek mümkün. Bununla beraber zeminde hareketli bir atmosfer yaratmak isteyenler için birkaç öneri de yok değil: Örneğin, kürk görünümlü kilimleri ya da hasırdan imal edilen kilimleri zemin için tercih edebilirsin. Ayrıca halı mutlaka şartsa normal yapıdaki bir halı ile de İskandinav ev dekorasyonundan taviz vermeden stilini devam ettirebilirsin.

Hygge & Lagom Felsefesi Nedir?


Özellikle Danimarkalılar için "Hygge" bir yaşam felsefesidir ve mutluluk, sıcaklık, huzur gibi anlamlara gelir. İsveç'te de bu kavrama benzer olarak "Lagom" sözcüğü ve felsefesi ağır basıyor. Bundaki temel mantık da "ne az ne çok olmak" ile ilgili. Yani bir bakıma dengeyi bulmak desek de doğrudur. Hygge ve Lagom kavramları, bu açıdan sadeliğin, huzurun, işlevselliğin ön planda olduğu İskandinav tasarım anlayışını da doğrulayan iki kavram.

İskandinav Tasarımın Temsilcileri


Bu ev stilinin ve hatta yaşam tarzının dünya çapında bilinen belli başlı temsilcileri var. İskandinav stilini çok merak edenlerin mutlaka bilmesi gereken birkaç isim şöyle:
  • Alvar Aalto (1898-1976)

  • Poul Henningsen (1894-1967)

  • Arne Jacobsen (1902-1971)

  • Børge Mogensen (1914-1972)

  • Greta Grossman (1906-1999)

  • Hans J. Wegner (1914-2007)