Bohem stil, evinde yaratıcılığını konuşturarak rahat ve sıcak mekânlar oluşturmak için en uygun dekorasyon tarzlarından biri. Tarihi çok daha eskilere dayanan, ancak 70’lerin hippileriyle popüler hale gelen bu dekorasyon tarzı tekrar revaçta. Ancak bu sefer durumlar biraz farklı. Yaratıcı ev aksesuarları ile modern çizgilere sahip bohem alanlar yaratma konusunda sana bir rehber hazırladım.

Renk Skalanı Belirle


Modern bohem dekorasyon tarzını 70’lerin tarzından ayıran en önemli özellik, daha sade çizgilere sahip olması. Bu çizgileri yakalamak için de bir renk belirleyerek işe başlanman şart. Nötr renklerden oluşan bir renk skalasını temel alarak, yastık ve kırlent gibi ev aksesuarları ile tasarımını hareketlendirebilirsin.

Etnik Değil, Modern Ol


Bohem dekorasyon anlayışıyla, etnik dekorasyon arasında oldukça ince bir çizgi var. Bu çizgiyi aşmamak için tasarımda yer alan etnik öğeleri modern öğelerle dengelemeye çalış. Bohem alanlar yaratma amacıyla yola çıkıp sonunda tipik bir Marakeş evi yaratanlardan olma.
 


Büyük Mobilyalarda Sadelikten Uzaklaşma


Bohem dekorasyonda estetik bir görünüme ulaşmanın anahtarı, sade çizgiler üstüne hareketli detaylar kullanmaktan geçiyor. Tasarımında kullanacağın koltuk ya da yatak gibi büyük mobilyaların sade çizgilere sahip olması, tüm alanın daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Sallanan koltuk ve berjer koltuk bu tarzın vazgeçilmezleri arasında. 

Desenlerin Kullanımı


Bohem dekorasyon tarzında desen kullanımı çok önemli. Desenli kumaşlar, halılar, kilimlerle ya da ev aksesuarları ile tasarladığın mekâna yaratıcı bir görünüm kazandırabilirsin. Ancak desen kullanımında aşırıya kaçmaman gerekiyor. Evindeki her oda için bir desen belirlemen ve odandaki objeleri bu desene göre seçmen iyi bir fikir olabilir. Bu sayede hem yaratıcı hem de gözü yormayan bir alana sahip olabilirsin.

 

Bitkilerle Ortama Hayat Kat


Bohem dekorasyon tarzının özgür ruhunu ve enerjisini yansıtmanın en iyi yolu; canlı bitkiler kullanmak. Canlı bitkileri doğal malzemelerden üretilmiş mobilya ve ev aksesuarları ile kullanarak hayat dolu yaşam alanları yaratabilirsin.


 

Halı ve Kilimlerin Sıcaklığı


Doğru halı ya da kilimlerle tasarladığın ortamın ekonomik bir şekilde bohem bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsin. Geleneksel halı ve kilim desenleri bulunduğun ortama ruh katacaktır.


 

Tasarım Objeler


Bohem dekorasyon tarzını seviyorsan, muhtemelen seyahat etmeyi de seviyorsundur. Evinin dekorasyonunu canlı tutmak için gittiğin yerlerde gözünü açık tut. Evinin tasarımına renk katabilecek objelerin peşinde ol. Dünyanın farklı noktalarından toplayacağın ev aksesuarları ile sana özel bir tasarım çizgisi yakalayabilirsin.

 

Işığı Doğru Kullan


Işık kullanımı tasarımın belirleyici unsurlarından biri. Bohem tarzını tamamlamak için daima yumuşak ışık kaynakları kullan. Direkt ve göz alıcı ışık kaynaklarından uzak dur.
Ortamdaki ışığı yumuşatmak için tavan aydınlatmaları, abajurlar ve etnik desenlere sahip sarkıt aydınlatma başlıklarını tercih edebilirsin. Eğer İskandinav bohemi bir tasarım yapmak istiyorsan, daha modern çizgileri benimseyebilir, yumuşak ışık veren LED şeritlerden yararlanabilirsin.

Katman Katman Tasarla


Üst üste halılar ve kilimler, bohem dekorasyon tarzının en çok göze çarpan özelliklerinden. Uyumlu renklere ve desenlere sahip halı ya da kilimleri üst üste kullanarak tasarımına yaratıcı bir hava katabilirsin. 
Katman katman kullanabileceğin sadece halı ve kilimler değil. Yastıklar, kırlentler ya da örtüler de bu şekilde kullanılabilir. Neyi nasıl kullanacağın tamamen senin yaratıcılığına kalmış.