Düzenli olarak bisiklete binmenin size getireceği faydaları biliyor muydunuz? Gelin, birlikte öğrenelim!

Bisiklete binmek, pek çok fayda sağlayan düşük etkili bir aerobik egzersizdir. Bisiklete binmenin faydaları ise saymakla bitmez. Bisiklet sürmenin yoğunluğu da kişiye ve ihtiyaçlarına göre değişken olabileceği için amatörden profesyonele tüm seviyeler için uygundur. Bisiklete binmeyi bir ulaşım yöntemi olarak, gündelik faaliyetler için veya yoğun, rekabetçi bir çaba olarak kullanabilir, her seferinde de etkili olacak bisiklet binmenin faydalarından yararlanabilirsiniz. Bisiklete binme, sizi aktif tutan harika bir egzersizdir ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı şekillendirmeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak bisiklet sürmenin kondisyon düzeyinizi ve zindeliğinizi de artırabileceği ekleyerek, bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanmış bisiklet sürmenin faydaları nelerdir, gelin hep birlikte bakalım.

1. Bisiklete binmek kilo vermenize yardımcı olur.
Alışkanlık olarak, özellikle yüksek yoğunlukta bisiklet sürmek, sağlıklı kilo yönetimini destekleyen vücut yağ seviyenizi düşürmenize yardımcı olur. Bisiklet binmenin vücuda faydaları üzerinde yapılan araştırmalar, düzenli bisiklete binme ile sprint ve kuvvet antrenmanını dahil etmenin metabolizmanızı geçici olarak hızlandırabileceğini ve dinlenme halindeyken bile daha fazla kalori yakmanıza izin veren kas inşa edebileceğini göstermektedir.
 
2. Bisiklete binmek bacaklarınızı güçlendirir.
Bisiklet sürmek, alt vücudunuzdaki genel işlevi iyileştirir ve eklemlerinizi aşırı zorlamadan bacak kaslarınızı güçlendirir. Kuadlarınızı, kalça kaslarınızı, hamstring’lerinizi ve baldırlarınızı hedefleyen bir spor türüdür. Bacaklarınızı daha da güçlendirmek ve bisiklet performansınızı artırmak için haftada birkaç kez squat, bacak press'i ve lunge gibi halter egzersizleri de yapabilirsiniz.
 
3. Bisiklete binmek özellikle spora yeni başlayanlar için idealdir.
Bisiklet sürmek oldukça basittir. Standart bir bisikletle zorlanıyorsanız, sabit bisikletler de harika birer alternatiftir. Fitness konusunda yeniyseniz veya bir sakatlık veya hastalıktan yeni döndüyseniz, düşük yoğunlukta bisiklet sürebilirsiniz. Daha fazla uyum sağladıkça, yoğunluğu artırabilir veya daha sakin bir hızda bisiklet sürmeye devam edebilirsiniz. Konu üzerinde yapılan çalışmalar, hareketsiz insanların bile bisiklet binmenin yararlarından pozitif etki aldığını göstermiştir, bu nedenle egzersize yeni başlayanlar için bu aktivite, harika bir giriş olabilir.

4. Bisiklete binmek kolesterol seviyelerini düşürür.
Bisiklet sürmenin sağlığı iyileştirici etkileri arasında kardiyovasküler sağlığınızı artırabilen ve inme ve kalp krizi geçirme şansınızı azaltabilen kolesterol düzeylerini iyileştirme özelliği de vardır.

5. Bisiklete binmek zihinsel sağlığı ve beyin gücünü artırır.
Bisiklete binmek stres, depresyon veya kaygı duygularını net bir biçimde hafifletir. Bisiklet sürerken yola veya ritminize odaklanmak, şimdiki ana dair konsantrasyon ve farkındalık geliştirmenize yardımcı olur. Bu, konsantrasyonunuzu günün zihinsel kaosundan uzaklaştırmanızda önemli rol oynar. Kendinizi uyuşuk ve neredeyse her şeye kayıtsız hissediyorsanız veya beyniniz yavaş hareket ediyorsa, her gün günde en az 10 dakika bisikletinize binmeyi deneyebilirsiniz. Genel olarak egzersiz, vücudunuzdaki endorfin salınımını teşvik eder, bu da stres seviyenizi düşürürken daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Bisiklet sürmek başta olmak üzere açık havada yapacağınız tüm egzersizler ise bu etkileri daha da pekiştirir. Bisikleti hayatınızın düzenli bir parçası haline getirdiğinizde kendinizi daha güvenli ve mutlu hissedebilirsiniz.
 
6. Bisiklete binmek kanser hastalarına yardımcı olabilir.
Eğer kanser tanınız varsa veya kanser tedavisi sonrası iyileşme sürecindeyseniz, bisiklete binmek bakım planınıza harika bir eklentidir. Bununla birlikte, birçok kanser hastası tedavi sırasında düşük enerji ve ağrı yaşar, bu nedenle bakım ekibinizle çalıştığınızdan, vücudunuzu dinlediğinizden ve yalnızca hazırsanız egzersiz yaptığınızdan emin olun. Bisiklete binmek ayrıca zayıf ve formda kalmanıza yardımcı olabilir, bu da meme kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltabilir.

7. Bisiklete binmek sabaha olumlu bir başlangıç yapmanızı sağlar.
Güne bisiklet gibi sağlıklı bir aktivite ile başlamak kan dolaşımınızı hızlandırarak sizi uyandırır ve güne başarma duygusuyla başlamanızı sağlar. Gün ilerledikçe kendinizi sağlıklı, olumlu seçimler yapmaya daha yatkın hissedebilirsiniz. Düşük yoğunlukta aç sabah gezintileri düzenlediğinizde yağ yakma, dayanıklılık performansını arttırma ve tüm gün enerji ve metabolizma seviyelerini yükseltme gibi bisiklete binme faydalarını deneyimlemenize olanak sunar.
 
8. Bisiklete binme, tıbbi durumların önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilir.
Sağlıkla ilgili endişelerin ortaya çıkmasını önlemek veya mevcut koşulları yönetmek için düzenli egzersiz çok önemlidir. Düzenli olarak bisiklete binmek, hareketsiz bir yaşam tarzından ve buna eşlik eden olası sağlık sorunlarından kaçınmanın bir yoludur. Düzenli bisiklet egzersizi aynı zamanda inme, kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi kalp sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Çok yakın tarihte yapılan araştırmalar, düzenli bisiklet sürmenin diyabetli kişilerde ölüm oranlarını %24 azaltabileceğini ve en az 5 yıl devam edildiği takdirde ise bu oranı %35'e çıkartabileceğini öne sürüyor.

9. Bisiklet, çevre dostudur.
Mümkün olduğunca bisiklet sürerek karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz. Avrupa'da yapılan son araştırmalar, günde bir kez araba yerine bisikletle işe gidip gelmenin ulaşım karbon ayak izinizi %67 oranında azalttığını ortaya çıkarttı. Bisiklet sürmek, uzun süre trafikte oturmayı içeren ulaşım seçeneklerinin yerine harika bir alternatiftir. Yürümek için biraz fazla uzak olan ancak araba kullanmak istemediğiniz yerlere giderken özellikle kullanışlıdır. Kalabalık alanlarda park yeri için mücadele etmek zorunda kalmamak da elbette bir başka artı.

10. Bisiklete binmek dengenizi, duruşunuzu ve koordinasyonunuzu geliştirir.
Vücudunuzu dengede ve bisikletinizi dik tuttukça, genel dengenizi, koordinasyonunuzu ve hatta yürüyüşünüzü geliştirebilirsiniz. Denge, yaş ve hareketsizlikle birlikte azalma eğilimindedir, bu nedenle dengede kalmak çok önemlidir. İyileştirilmiş denge, düşme ve kırılmaların önlenmesinde faydalıdır, bu da yaralanma riskinizi azaltmanıza olanak sunar.
 
11. Bisiklete binmek düşük tempolu ve yoğunluğu seyreltilmiş bir spor seçeneğidir.
Bisiklete binmek vücudunuzu yormaz, eklemlerini zorlamadan yoğun bir egzersiz yapmak isteyen kişiler için hafif, düşük etkili bir seçenek sunar. Özellikle vücudun alt kısmında oluşabilecek ortak kaygıları olan kişiler için harika bir seçenektir.
 
12. Bisiklete binmek kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.
Kalp atış hızınızı yükseltmenin, kardiyovasküler işlevi iyileştirmenin ve genel kondisyon seviyenizi geliştirmenin en ideal yollarından bir tanesi düzenli olarak bisiklet sürmektir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar, bisiklet sürmenin daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca daha düşük ölüm oranları ve diyabet, fiziksel hareketsizlik ve yüksek tansiyon gibi daha düşük fizyolojik risk faktörleri oranları ile de pozitif bir ilişki içerisindedir.
 
Bisiklet Sürerken Bunlara Dikkat!


  • Mümkün olduğunda, bisikletçiler için ayrılmış şeritlerde veya mahalle sokaklarında bisiklet sürün.

  • Her zaman trafik kurallarına uyun. Geçiş hakkınız olsa bile kavşaklardan ve işlek alanlardan geçerken dikkatli olun. Kaliteli bir kask ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer koruyucu ekipmanlara yatırım yapın.

  • Bisiklet zincirlerinize takılabilecek bol giysiler giymekten kaçının. Gece bisiklet sürmek veya sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce bisiklet sürmek için bisiklet ışıkları ve yansıtıcı donanım kullanın.

  • İşe uzun bir yoldan bisikletle gidip geliyorsanız, tazelenmek için yedek kıyafet bulundurmayı ihmal etmeyin.

  • Sert hava da sağlıklı bir sürüşe engel olabilir. Dışarıda bisiklete binmenin mümkün olmadığı günlerde sabit bir bisiklete binebilir veya başka bir aktivite seçebilirsiniz.

  • Bisiklete binmek düzenli olarak başvurduğunuz ulaşım tarzınızsa, yağmur ve soğuk hava teçhizatına yatırım yapın ve sürüş için güvenli olmayan koşullar için yedek bir ulaşım planı bulundurun.

  • Uzun süreli gündüz sürüşleri için açıkta kalan tüm cilt kısımlarınız için güneş kremi kullanın. Özellikle terliyorsanız, her 2 saatte bir kremi yeniden uygulayın. UV koruyucu güneş gözlüğü ve şapka takın. UV koruyucu giysilere yatırım yapmayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Şehir içinde bisiklet sürüyorsanız, hava kirliliği başka bir endişe kaynağıdır. Havanın daha temiz olduğu günlerde bisiklet sürmeyi veya daha az sıkışık yollarda gitmeyi tercih edebilirsiniz.