“Paşa Kılıcı 1 metreye ulaşırsa ev alırsın.” veya “Aşk Merdiveni giren eve aşk da girer.” laflarını duymayan kalmadı sanırım. Bunu da denemedik demeyelim bakış açısıyla fellik fellik iki bitkiyi de arayanlar var. Bitkinin modası mı olur diyebilirsin ama Paşa Kılıcı’nı her yerde bulabiliyorken, Aşk Merdiveni’ni hangi çiçekçiye sorsan, “Onu artık kimse almıyor, modası geçti” cevabını veriyor. Belki de gerçek aşklar gerçekten mazide kaldı. :) Merak edip trend iç mekan bitkileri hangileri diye araştırdım. İş güç yoğunluğunda bakımı en kolay olanları öğrenmek istediğini tahmin ettiğim için listeyi ona göre hazırladım ve ev dekorasyonuna uyumlu olan yerleri de ekledim.

1. Deve Tabanı (Monstera deliciosa)


Eğer bitkiler için en çok satanlar listesi yapılsaydı, deve tabanı birinci sırayı alırdı. Hem görünüşü hem de kolay bakımı sayesinde, dekoratif yeşillikte popüler bir seçim. Kalorifer yanına ve direkt ışık alacağı yerlere koyulmamalı ama çok da karanlıkta kalmasın. Haftada bir sulamak yeterli. Botanik esintiler için oturma grubunun yanına koyabilirsin.

2. Para Bitkisi (Pilea peperomioides)


Bu zarif küçük bitkiyi, drenajı iyi olan bir saksıda, kaktüs toprağına ektiğin zaman kolayca büyütebilirsin. Direkt gün ışığı ve çok fazla su sevmiyor. En iyi yöntem, parmağını ilk boğumuna kadar toprağa sokman ve eğer kuruysa, yazın haftada 2, kışın 1 kere sulaman. Adını yapraklarının şeklinden alan bitkinin bolluk ve bereket getirdiği söyleniyor, dolayısıyla çalışma masası için ideal.

 

3. Kauçuk Bitkisi (Ficus Elastica)


Eskinin popüler bitkisi sıkı bir geri dönüş yaptı. Bu kadim bitkinin içinden çıkan beyaz süt, bir zamanlar kauçuk yapımında kullanılırmış. Direkt ışık almayan aydınlık yerlerde çok kısa bir sürede tavana kadar ulaştığını görebilirsin. Yapraklarını nemli bir bezle silersen, daha sağlıklı büyüdükleri söyleniyor. Haftada bir sulayacağın bu görkemli bitkiyi yemek masasının yanına yerleştirirsen, her türlü sunuma renk katar.

 

4. Dua çiçeği (Calathea)


5. Aloe vera


Aloe Vera ailesinin 350 üyesi var ve hepsi renk, yaprak, şekil, desen, boyut olarak farklılık gösteriyor. Çok az su istedikleri için bakılabilecek en kolay bitki. Direkt gün ışığı ve iyi drenaja sahip bir saksı tek istedikleri. İçinden çıkan jelin yaraları ve yanıkları tedavi edici özelliği olduğu söyleniyor. Havayı temizlediği ve uykusuzluğa iyi geldiği için yatak odasına koyabilirsin.