Düzenli egzersiz, sağlığın için yapabileceğin en faydalı şeylerden biri. Fitness alışkanlığını bir kez kazandığında, fiziksel aktivitenin hem bedenine hem de zihnine olan faydalarını görmeye başlayacaksın. Ancak yeni başlayanlar için fitness ve egzersizi rutin hâline getirmek sıkı bir disiplin gerektiriyor. Kendini kararlı hissediyorsan dambıl ve matını hazırla ama önce bu fitness rehberini mutlaka oku!

Beden Ölçülerini KaydetFitness yapmaya başlamadan önce vücut ölçülerini bir yere kaydet ve spora başlayınca bu ölçüleri düzenli olarak takip et. Bu bir zorunluluk olmasa da fitness gelişimini takip etmeni, sorumluluk almanı ve hedeflerine daha kolay ulaşmanı sağlayacak. Özellikle kilo vermeyi hedefliyorsan fitness günlüğü tutmak sana büyük bir motivasyon kaynağı olacak. Tartılmak dışında bel, kalça, karın gibi ölçülerin kaydını tutman da önemli. Fitness sayesinde kilo vermesen bile ölçülerinin küçüldüğünü görebilirsin.


Doktor Kontrolünden GeçEvde ya da fitness merkezinde egzersize başlamadan önce yapman gereken ilk şey; doktorunun onayını almak! Özellikle geçmişte bir sakatlık yaşadıysan, kronik bir sağlık sorunun varsa ya da düzenli ilaç kullanıyorsan doktor kontrolünden geçmen hayati önem taşıyor.


Fitness İçin Uygun Aksesuarlarİster evde ister spor salonunda fitness yap, bazı spor malzemelerine ve giysilerine ihtiyacın var. Dambıl, ağırlık eldiveni, mat, atlama ipi, tayt, spor ayakkabı gibi pek çok giysi ve aksesuarı hiç uğraşmadan internetten kolayca satın alabilirsin.


Fitness Salonlarına Git


Kimileri için açık havada ya da evde egzersiz yapmak daha kolayken, kimileri içinse fitness merkezlerine üye olmak ve dışarıda spor yapmak daha motive edici oluyor. Eğer sen de bu ikinci gruba dâhilsen zaman kaybetmeden evine ya da ofisine yakın bir spor salonuna üye ol. Şehir içinde sürekli hareket hâlindeysen özel üyeliklerle olduğun yere en yakın fitness merkezine gidebilirsin.
 

Egzersiz Tipini Seç


Zayıflamak ve kuvvetlenmek için iki temel fitness yöntemi var: Kardiyo ve güç egzersizi. Kardiyo egzersizleri kalp atış hızını artırarak kalori yakmanı sağlar. Güç egzersizleriyse yağsız kas geliştirerek metabolizmanı desteklemene ve güçlenmene yarıyor. Bu iki egzersiz türünü birleştirerek çok etkili sonuçlar alabilirsin. Kardiyo egzersizleri için fitness salonlarındaki koşu bandı, kondisyon bisikleti, kürek aleti gibi kalp atışını hızlandıran aletleri kullanabilir ya da grup olarak yapılan fitness derslerine katılabilirsin. Güç egzersizi içinse dambıl gibi ağırlıklarla ya da mat üzerinde kendi ağırlığınla çalışabilir, internetteki videolardan faydalanabilirsin.
 

Gerçekçi Hedefler Koy


Fitness yapmaya yeni başlıyorsan kendine küçük ve erişilebilir hedefler koyman çok önemli. Genelde fitness motivasyonumuz “2 ayda 10 kilo vermek” ya da “birkaç haftada mükemmel karın kaslarına sahip olmak” gibi gerçekçi olmayan arzulardan doğuyor. Ancak bu hedefleri bu kadar kısa sürede başaramayacağımızı anlayınca fitness hayallerimizden tamamen vazgeçiyoruz. Bu yüzden hedeflerini başlarda küçük tut ve bunları tutturdukça kendine daha büyük hedefler koy. Örneğin 10 kilometre koşmak istiyorsan önce 3 kilometreyle başla ve daha sonra 5, 7, 9 kilometre şeklinde her hafta mesafeyi arttır. Küçük hedeflerle başlamak hem başarı şansını yükseltir hem de fitness yolculuğunda motivasyonunu korumanı sağlar.