Masumiyetin ve güzelliğin simgesi, toprağın insana sunduğu en değerli hediyedir çiçek. Evde, ofiste, sokakta, parklarda, kırlarda kendi hâlinde yaşamı bin bir renkle doldurur. Bulunduğu her ortama pozitif ve rengârenk bir enerji katan çiçek, tüm bahçelerin de en dekoratif ve vazgeçilmez süsüdür. Seni hiç yormadan bahçeni güzelleştirecek gören herkesi kendine hayran bıraktıracak bu dört çiçekle tanışmaya hazır mısın?

Fener Çiçeği


Parlak renkleriyle göz kamaştırıcı bir gündüz feneri; adı tam da bu yüzden Fener (Meşale) Çiçeği. Zambak familyasından olduğunu hemen belli eden Fener Çiçeği’ni Türkiye’de Kniphofia uvaria ve Red Hot Poker isimleriyle de rahatlıkla bulabilirsin. 

Anavatanı Güney Afrika olan bu güzel Fener Çiçeği ile peyzaj yaparken onu farklı renkte çiçeklerle gruplayıp kullanabilirsin. Ekim işlemini mayıs ve temmuz ayları arasında yapabilirsin. Haziran - temmuz civarı fotoğraflardaki gibi turuncu - kırmızı gösterişli çiçekler açar. Boyu 1 metreye kadar uzayabilen bu delifişek güzellikle bahçende zahmetsizce harikalar yaratabilirsin.


Kahkaha Çiçeği


Bahçelerin renkli ve neşeli kahkahası Kahkaha Çiçeği veya en bilinen adıyla Gündüz Sefası. Aslında o kadar çok ismi var ki! Ipomoea Tricolor, Morning Glory, Yıldız Sarmaşığı bunlardan yalnızca birkaçı. Oldukça kalabalık bir familyaya (Ipomoea) ait olduğu için ismi de, renkleri de çeşit çeşit.

Nisan sonu, mayıs başı gibi ekebilirsin. Temmuz gibi çiçeklenmeye başlar ve sonbaharın sonuna kadar çiçekli kalmaya devam eder. Nefis bir sarmaşık çeşidi olan ve 3 metreye kadar uzayabilen Gündüz Sefası’nı duvarlarda, çitlerde ve çatıda harika bir peyzaj öğesi olarak kullanabilirsin. Bakımı inanılmaz kolay çiçeklerden biridir; düzenli sulaman yeterli.

 

Kara Gözlü Suzan


Kara Gözlü Suzan, Rudbekya Çiçeği ya da Güneşin Şapkası isimleriyle bilinen bu güzelliği henüz görmediysen tanışmanın zamanı geldi. Bir bakanı bir daha baktıran Suzan, gördüğün boylu poslu endamı ve başına buyrukça yayılmayı sevmesiyle gözlere şenlik bir açık alan çiçeğidir.  

Kuzey Amerika kökenli olan bu çiçeği Türkiye’de de kolaylıkla yetiştirebilirsin. Suzan’ın ekimini ocak - mayıs, ya da kasım - aralık ayları arasında yapabilirsin. İki üç hafta içerisinde çimlenir ve hızlıca fide vermeye başlar. 60 santime kadar uzayabilir ve yazın ortasından ekim ayının bitimine kadar çiçekli kalmaya devam eder. 
 

Mavi Hezaren Çiçeği


Bu inanılamaz derecede zarif ve etkileyici çiçeğin tam ismi Larkspur Summer Blues Delphinium. Kendisini Mavi Hezaren Çiçeği ve Delphinium Grandiflorum olarak da bulabilirsin. Çiçeklerde pek rastlanmayan göz alıcı mavisiyle adeta sıra dışı ve mükemmel bir peyzaj için yaratılmış.

50 santimetreye kadar uzayabilen ve minik ama çok sayıdaki çiçeğiyle nefis salkımlara dönüşen Hezaren, mayıs – ağustos ayları arasında çiçeklenir. Hiçbir ilave destek gerektirmediği gibi, yaz sonuna kadar haftalarca sürekli gelişir. Küme halinde bahçeye ektiğinizde mükemmel bir görüntü oluşturur. Bakımı gayet zahmetsiz olduğu için sana sadece bu güzelliğin keyfini çıkarmak kalır.

Çiçekler yaşamın ruhu, hayatın renkli zarafetidir. Sevdiklerini şaşırtacak, onlara verdiğin değeri en güzel biçimde gösterecek zarif ve nadide çiçekler Çiçeksepeti’nde çok Paracıklı!