Evinizin girişinde konforlu ve şık bir alan yaratmak istiyorsanız sizin için sıraladığımız antre dekorasyonu önerilerine bir göz atmalısınız.

Evinin ilk intibasını oluşturan ve dışarıdan gelenleri karşılayan antre dekorasyonu son derece önemli bir konu. Sen de ilk bakışta görenleri etkileyecek bir giriş tasarlamak istiyorsan doğru dekorasyon ürünleriyle bunu kolayca başarabilirsin. Evlerde oturma odası ve mutfak gibi bölümlere dekorasyon noktasında büyük önem verilirken antreler çoğu zaman gözden kaçırılabiliyor.  Evdeki bu ölü alanları değerlendirmek, odalar arası geçişi çok daha keyifli hale getirirken ev sıcaklığını da artırıyor. Bunun için doğru antre dekorasyon fikirlerinden ilham alman oldukça önemli. Böylece birkaç küçük dokunuşla büyük değişiklikler ortaya çıkarabilirsin. Kendi evinde uygulayabileceğin antre dekorasyonları için aşağıda sıraladığımız başlıklara mutlaka göz atmalısın.

Kullanışlı Bir Antrenin İlk Kuralı: Dresuar
Sahip olduğun alanı en verimli şekilde kullanmana yardımcı olacak ve yaşamına kolaylık katacak bir antre tasarımına ihtiyaç duyuyorsan evinde mutlaka bir dresuara yer açmalısın. Bu tür bir mobilya hem antrende sıcak bir hava yaratacak hem de işlevselliğiyle küçük eşyalarını toparlayacak. Dilersen kapının girişine yakın bir noktada konumlandıracağın dresuarın üzerine dekoratif bir tabak veya büyükçe bir kase yerleştirebilirsin. Böylece anahtar, cüzdan veya evden çıkarken yanına alman gereken herhangi bir eşyayı buraya bırakabilirsin. Her şeyin tek bir yerde toparlanmasını sağlayan bu dekoratif tabak, evin içerisine yayılan küçük eşyaların da önüne geçmiş oluyor. Ayrıca anahtarını veya cüzdanını bulamadığın zaman nereye bakman gerektiğini de biliyorsun. Dilersen çekmeceli dreasuar çeşitlerinden birini tercih ederek fatura ve ihtiyacın olabilecek önemli kağıtları da burada tutabilirsin.

Antreye Uygun Bir Mini Dolap veya Portmanto
Genellikle kare antre dekorasyonunda tercih edilen büyük portmanto ve dolaplar, çok dar olmayan antreler için de kurtarıcı. Bu noktada seçeceğin dolabın büyüklüğünün evin boyutlarına uygun olması önemli. Sen de evinin girişine uygun olacak büyüklükte bir portmanto seçerek hem ceketlerini hem çantalarını hem de ayakkabılarını depolayabileceğin bir alan yaratabilirsin. Böylece eve girerken veya evden çıkarken ihtiyacın olan tüm eşyalara tek bir yerden ulaşabilirsin. Geniş antre dekorasyonu için biçilmiş kaftan olan büyük portmanto tasarımları her ev tasarımına maalesef uyum sağlamıyor. Eğer dar bir antreye sahipsen mümkün olan en fazla sayıda eşyayı muhafaza edebilmek için derinliği az olan geniş bir mini dolap da tercih edebilirsin. Bu tür dolapların yüksekliği de az olduğu için yalnızca duvarın alt tarafını kapatıyor. Böylece göz hizasında daha geniş bir his yaratıyor. Ayrıca üzerini dekoratif eşyalarla süslemek ve dresuar gibi kullanmak için de alanın bulunuyor.

Oturmak İçin Küçük Bir Köşe
İşlevsel antre dekor fikirleri arasında en çok hoşuna gidebilecek önerilerden biri de oturma köşesi. Evin girişine sıcak ve konforlu bir hava katmasının yanı sıra sıkça kullanabileceğin bu köşe her açıdan avantajlı. Dışarıdan gelir gelmez elindeki eşyaları bırakabileceğin, ayakkabını çıkarıp giyebileceğin veya hemen oturup soluklanabileceğin bir mobilyaya sen de antrende yer verebilirsin. Ne tür bir ürün kullanacağına, antrenin büyüklüğüne göre sen karar verebilirsin. Eğer geniş bir alana sahipsen bu bölümde minik bir berjer kullanabilirsin. Koridor antre dekorasyonunda ise küçük bir tabure veya duvar kenarında az yer kaplayacak bir bank tercih edebilirsin. Seçtiğin bank veya taburenin üzerine, konforunu artırmak için zevkli minderler koyman yeterli. Böylece hem rahat hem de işlevsel bir ürünle antre dekorasyonunu farklılaştırabilirsin.

Ortamı Ferahlatacak Bir Ayna
Özellikle dar antre dekorasyonunda ferah bir ortam yaratabilmek için en büyük yardımcın aynalar. Bu aynayı dilersen antre dolabının dış yüzeyinde dilersen de duvarda kullanabilirsin. Evin girişinde konumlandırılan gömme dolaplar için aynalı kapak tasarımı da son derece kullanışlı. Böylece yüksek boy aynası ile bulunduğun ortamın daha geniş algılanmasını sağlayabilirsin. Ayna kullanımı, evden çıkmadan önce son bir defa üzerini kontrol edebilmen için de avantajlı. Eğer tam boy bir ayna kullanmak istemiyorsan dresuarın veya antrede konumlandıracağın kısa dolabın üzerine ayna asabilirsin. Genellikle yuvarlak formdaki aynaların tercih edildiği bu alanda asimetrik kesimli tasarımları da tercih edebilirsin. Böylece aynalı antre dekorasyonunu tercih ederek dar antreni daha aydınlık ve geniş gösterebilirsin.

Duvar Dekorasyonu İçin Tablo, Çerçeve ve Raflar
Antrede kullanacağın mobilyalara karar verdikten sonra genel görünümü tamamlamak için duvarları atlamamalısın. Antre duvar dekorasyonunda kullanabileceğin pek çok ürün çeşidi bulunuyor. Dilersen evin genel havası ile uyumlu renklerde büyük bir tabloyu duvara asabilir dilersen de küçük tabloları gruplayarak hoş bir görüntü oluşturabilirsin. Ayrıca mini raflar kullanarak hem dekoratif hem de işlevsel olarak kullanabilirsin. Evin en çok kullanılan bölümü olan antrede hayatına dair güzel anları sergilemek de oldukça iyi bir fikir. Uyumlu çerçevelerle bir kompozisyon yaratarak fotoğraflarını antre duvarına asabilirsin. Diğer yandan duvarlarda boya veya duvar kağıdı ile değişik geçişler yapabilir ve çok daha farklı dokular oluşturabilirsin. Kullanabileceğin materyalleri öğrendikten sonra antrenin boyutlarına göre en doğru dekorasyonu oluşturmak sana kalıyor.

Antre İçin Dekoratif Ayrıntılar
Ev giriş antre dekorasyonu için fazla yer kaplamayacak, göze hoş göründüğü kadar bir işlevi de olacak ürünler seçmen oldukça önemli. Bu tür ürünler arasında pek çık kullanılmayan çeşitlerden biri de şemsiyelik. Yağmurlu havalarda eve geldikten sonra ıslak şemsiyeyi banyoya veya balkona koymak ya da odanın ortasında açıp kurumasını beklemek oldukça yaygın bir davranış. Fakat bu gibi sık yaşanan durumlar için en kolay çözüm, kapı girişine yerleştireceğin bir şemsiyelik olacaktır. Şemsiyelerini, üzerindeki fazla suyun kolayca süzülüp kuruyacağı ve aynı zamanda ihtiyaç duyduğunda kolayca bulacağın bir yerde tutmak işlerini oldukça kolaylaştıracak. Diğer yandan modern antre dekorasyonu denilince unutulmaması gereken ayrıntılardan biri de bitkiler. Antrenin görüntüsünü tamamen değiştiren ve ortama ferah bir görüntü katan bitkiler, dekorasyon noktasında en doğru tercihlerden biri. Fakat herkesin bitkilerle arası iyi olmayabiliyor. Bu gibi durumlar için dilersen gerçeğinden farksız yapay bitkileri tercih edebilirsin. Fakat az ilgi isteyen ve antre gibi doğal ışıktan uzak alanlarda dahi kolayca yaşayabilen bitki çeşitleri mevcut. Böyle bir kullanım için doğru bitkiyi seçersen sorunsuz bir şekilde büyümelerini sağlayabilirsin. Sonrasında tek yapman gereken zevkine uyacak saksı tasarımları ile antre dekorasyonunu tamamlamak.

Farklı Bir Halı veya Yer Döşemesi
Eğer antrede halı kullanmaktan hoşlanıyorsan bu alanda tercih ettiğin ürünün genel dekorasyonla uyum içerisinde olmasına dikkat edebilirsin. Ayrıca dışarıdan ilk adımın atıldığı bu bölümde tercihen ayakkabı giyilip çıkarılabiliyor. Diğer yandan unutulan bir eşyayı son dakikada almak için zaman zaman, parmak uçlarıyla da olsa, ayakkabı ile içeri girilebiliyor. Bu nedenle seçeceğiniz halının lekeleri kolayca belli etmemesi ve rahat temizlenebilmesi oldukça önemli. Eğer antrede halı kullanmayı sevmiyor veya tercih etmiyorsan dekorasyonu farklı şekillerde de farklılaştırabilmen mümkün. Bunun için yer döşemelerini farklı tercih edebilirsin. Dilersen motifli döşemeler kullanıp yerde bir halı efekti de yaratabilirsin. Sade antre eşyalarını bu döşeme sayesinde parlatabilir veya canlı renklerdeki eşyalarınla uyumlu olacak daha sade bir döşeme seçebilirsin. Tüm bu ipuçlarının faydalı olduğunu düşünüyorsan daha fazla dekorasyon önerisi için buraya göz atabilirsin.