Küçük alanda konforlu bir yaşam ortamı oluşturmak isteyenler için birbirinden faydalı 1+1 ev dekorasyonu önerileri bu yazımızda!

İyi planlanmış 1+1 ev dekorasyonu, geniş metrekarelere sahip evler kadar konforlu bir yaşam sunabiliyor. Sahip olduğun alan geniş olduğunda eşya seçme noktasında daha özgür olduğun bir gerçek. Stüdyo daire olarak da bilinen 1+1’lerde ise bu seçenekler biraz sınırlanıyor. Sebebi ise az eşya ile çok daha geniş ve ferah görünen bir alan yaratırken aynı zamanda yeterli depolama alanına sahip olabilmek. Bu sebeple de 1+1 ev dekorasyonlarını kurgularken stratejik parçalar seçmen gerekiyor. Ayrıca bu tür yaşam alanları çok büyük olmadığı için evin boş kalan bölgelerini doldurmak amacıyla fazla eşya almana da gerek kalmıyor. İşte biz de doğru parçalarla stüdyo daire dekorasyonu yapabilmen için işine yarayabilecek önerileri bir araya getirdik. Sen de yazının devamına göz atarak dekorasyon noktasında ihtiyacın olan yanıtları bulabilirsin.

1+1 Evlerde Amerikan Mutfak Dekorasyonu
Stüdyo daire olarak planlanan evlerin en belirgin özelliklerinin başında Amerikan mutfak geliyor. Oturma alanı ile yemek alanının bir arada olduğu bu yerleşim planında, alanlar arası son derece akışkan bir tasarım mevcut. Özellikle yalnız yaşayanlar, çiftler veya öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen 1+1 daireler, Amerikan mutfak tasarımıyla günlük yaşama büyük pratiklik kazandırıyor. Bu tip mutfaklarda dolap sayısını mümkün olduğunca artırmak önemli. Örneğin günümüzde bazı modern mutfak tasarımlarında yalnızca alt dolaplar kullanılabiliyor. Sen de evinde bu tür göz alıcı bir mutfak dekorasyonu oluşturmak isteyebilirsin. Fakat 1+1 Amerikan mutfak ev dekorasyonuna ekleyeceğin üst mutfak dolaplarının, istediğin tüm o etkileyici tabak, bardak ve tencere çeşitlerini depolayacak alanlar yarattığını da unutmamalısın. Eğer hem alt hem de üst dolapların olduğu halde mutfağında ekstra depolama alanına ihtiyaç duyuyorsan bu noktada da raflar en büyük yardımcın. 1+1 ev dekorasyon fikirlerinde alan sıkıntısından dolayı her zaman uygulanamayan bir diğer yardımcı ise ada mutfak. Ada deyince hemen öyle gözün korkmasın. Bu tür mutfak dolaplarının her boyuttan seçenekleri bulunuyor. Eğer Amerikan mutfak ve oturma odası için geniş bir alana sahipsen mutfağında ikinci bir tezgah alanı yaratmak ve altında yer alan saklama alanından faydalanmak için küçük boyutlarda bir ada mutfak dolabı tercih edebilirsin.

1+1 Evlerde Oturma Alanı Dekorasyonu
1+1 evlerde en çok vakit geçirilen alan çoğu zaman oturma bölümü oluyor. Bu alanı rahat bir görünüme kavuşturmak ve kapıdan ilk girişte göz kamaştıran bir etki yaratmak için dekorasyonunu da iyi planlaman gerekiyor. Dekorasyon konusunda öncelikle yapman gereken, alanları birbirinden ayırmak. Böylece mutfağı ve televizyon izleme alanının iki farklı bölüm olarak görünmesini sağlayabilirsin. Her şeyin iç içe olduğu tek bir alandan ziyade daha düzenli ve şık bir görünüm için sahip olduğun alanı bölümlere ayırmak çok daha avantajlı. 1+1 evler için dekorasyonda koltuğu, mutfağın zıttı yöne bakacak şekilde konumlandırarak bu etkiyi yaratabilirsin. Koltuğun sırtı, herhangi bir seperatöre ihtiyaç duymadan ve arada duvarlar olmadan mutfak ve oturma alanını birbirinden ayırmana yardımcı olacak. Fakat daha belirgin bir ayrım istersen koltuğun arkasına ince bir konsol veya kitaplık yerleştirebilirsin. Sahip olduğun alanı daha ferah göstermek içinse televizyonu duvara monte etmeyi düşünebilirsin. Böylece duvardaki boş alanları değerlendirebilir ve yerden tasarruf edebilirsin. Sofistike bir görüntü yakalamak içinse televizyonun olduğu duvarda şık bir duvar kağıdı kullanmayı düşünebilirsin. Bu küçük dokunuş, az eforla maksimum etki sağlamana yardımcı olacak. 1+1 ev nasıl dekore edilir merak edenler için önemli noktalardan biri de ışığı bloke etmemek. Oturma alanını aydınlık tutmak için camın önünde ışığın girişini engelleyen mobilyalar bulunmamasında fayda var. Böylece daha geniş bir alan algısı yaratabilir ve güneş ışığından maksimum seviyede yararlanabilirsin.

1+1 Evlerde Yatak Odası Dekorasyonu
Yatak odası, 1+1 daire dekorasyonunda sahip olduğun tek kapalı oda. Bu sebeple de evde bir ardiye havasına sahip olması neredeyse kaçınılmaz. Gizlenmesi ve misafirlerin gözünden uzak durması gereken tüm eşyalar bir şekilde bu odada toplanabiliyor. Fakat 1+1 daire dekorasyon fikirlerimizi doğru değerlendirip stratejik ürünler seçersen bu klişeyi rahatlıkla yerle bir edebilirsin. Dilediğin eşyayı bu odada toplasan da günün sonunda ardiye görünümünden çok uzak, son derece şık bir yatak odasına sahip olabilirsin. Yatak odası dekorasyonunda işlerini en çok kolaylaştıran ürünlerden biri baza. Seçeceğin yatağın bazalı olması demek, mevsim geçişlerinde kullanmadığın tüm kıyafetlerini yerleştirebileceğin ve yorgan gibi son derece büyük boyutlardaki eşyaları dahi rahatça saklayabileceğin bir alan olması demek. Ayrıca depolama alanı olarak dolaplardan da mümkün olan en yüksek verimi almaya çalışmalısın. Bunun için tüm duvarı kaplayan bir dolap tasarımı düşünebilirsin. Yatak alanından yer kazanmak içinse gömme yataklar her zaman iyi bir seçenek. Eğer çok küçük bir yatak odasına sahipsen kendine daha fazla depolama ve kullanım alanı yaratmak için katlanabilen yatakları da tercih edebilirsin. Belki de odanın içerisine katlanabilir masa yerleştirerek dönüşümlü olarak bu odayı uyuma veya çalışma alanı olarak kullanabilirsin. Böylece uyumadığın zamanlarda yatağını kaldırıp çalışma masana yer açman yalnızca birkaç dakikanı alır. 1+1 yatak odası dekorasyonunda yapacağın bu tür farklılıklarla eşya yığınları altında boğulmadan konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsin.

Atlamaman Gereken Ayrıntılar
Konu stüdyo daire olduğunda ön planda tutman gereken özellik kesinlikle fonksiyon olmalı. Çok fonksiyonlu mobilyalar, alanlarda yerden tasarruf etmeni sağlayan özelliklere sahip. Farklı özellikleri içerisinde bulunduran bu tür mobilyaların aynı zamanda dönüşebilen çeşitleri de bulunuyor. Küçük bir yemek masasına dönüşen orta sehpa ya da çift kişilik yatak haline gelebilen bir köşe koltuk bu çeşitlerden bazıları. Ayrıca evini diğer 1+1 ev dekorasyonu örneklerinden ayıracak önemli unsurlardan biri gizli dolaplar ve bölmeler. Evdeki her boş alanı bir depolama fırsatı olarak görebilirsin. Bu bakış açısı her zaman işine yarayacaktır. Fakat bu saklama alanlarının hepsi göz önünde durduğunda görsel olarak bir karmaşa yaratabilir. Bu da otomatik olarak dairenin dağınık ve sıkışık görünmesine sebep olabilir. Depolama alanlarını mümkün olduğunca gizleyerek dıştan sade görüntüyü korurken aynı zamanda ayak altındaki pek çok eşyayı da organize edebilirsin. İhtiyacın olan tüm ürünleri Hopi anlaşmalı markalardan satın alarak harcarken kazanma fırsatını yakalayabilirsin. 

Evini Daha Geniş Gösterecek İpuçları
Küçük bir evi daha geniş göstermek istiyorsan sana yardımcı olacak birkaç farklı unsur bulunuyor. Bunlardan ilki tabii ki ışık. Cam önlerinin açık kalması ve ışığı çok fazla karartmayan perdelerin kullanılması, mevcut alanın geniş ve ferah görünmesini sağlayan en önemli etkenlerden. Bunun yanı sıra dekorasyonda kullanılan açık renkler de 1+1 küçük ev dekorasyonunu geniş gösterecek ipuçlarından. Eğer koyu renkleri tercih ediyorsan bu noktada da kontrastın gücünden faydalanabilirsin. Aynalar ise hem oturma alanında hem de yatak odasında mekan algısını genişletmeye yardımcı olan aksesuarlardan oluyor. Sen de dar alanlarda ayna kullanımıyla çok daha ferah yaşam alanları oluşturabilirsin. 1+1 ev dekorasyon önerilerinde aydınlatmayı da unutmamak gerek. Yeterince iyi aydınlatılamayan odaların iç karartıcı bir etkiye sahip olduğu pek çok kişi tarafından kabul ediliyor. Evindeki köşeleri aydınlatarak genel havayı bir anda değiştirebileceğini biliyor muydun? Şık bir lambader, koltuğun yanına iliştireceğin bir abajur ve yemek alanının üzerine inen zarif sarkıt avizeler hem dekorasyonun etkisini artırıyor hem de mevcut alanın daha aydınlık görünmesine yardımcı oluyor. Sen de bu gibi küçük fakat önemli ipuçlarından yararlanarak stüdyo daireni göz alıcı bir eve çevirebilirsin. İhtiyacın olan tüm aydınlatma çeşitlerine Hopi kampanyalarıyla avantajlı olarak sahip olabileceğini de unutma. Eğer yazımızı faydalı bulduysan daha fazla dekorasyon önerisi için buraya tıkla!