Türk sineması kendine özgü tarzı ve kaliteli yapıtlarıyla seyircilerin beğenisini kazanıyor. Türk sinema tarihinin en iyi filmlerini senin için bu yazımızda derledik. Film gecelerinde tercih edebileceğin bu filmler haydi gel bir göz atalım.

En İyi Türk Sinema Filmi Örnekleri


Türk sineması birçok türde kaliteli filmlere sahip olup pek çok ödüle ev sahipliği yapıyor. Komediden dramaya birçok alanda başyapıtlara sahip olan Türk filmleri, seyircilerden de tam puan almayı başarıyor. Zengin kültürel mirası, tarihi geçmişi ile son yıllarda gelişme göstererek Dünya sinemasında kendine özgü bir yere sahip. Türk kültürünün toplumsal sorunları, gelenekleri gibi konulara da odaklanan Türk sineması birçok kaliteli ve unutulmaz eserler sunuyor. Hem ulusal hem de uluslararası alanda beğeni toplayan bu filmler en iyi Türk sinema filmi listesinde yerini alıyor. İşte o filmlerden bazıları:

 Hababam Sınıfı
Rıfat Ilgaz’ın kitabından uyarlanan Hababam Sınıfı, Türk sinema tarihinde gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında. 1976 yılında vizyona giren bu film günümüzde de popülerliğini hala koruyor. Hatta uyarlamaları bile yapılıyor. Başrolünde usta oyuncular Münir Özkul, Kemal Sunal, Şener Şen, Tarık Akan gibi pek çok oyuncunun oynadığı bu film yönetmen Ertem Eğilmez tarafından çekiliyor. Bir film serisi halinde bulunan Hababam Sınıfı, tür olarak komedi filmi olup günümüzde bile hala seyirciyi güldürmeyi başarıyor. Her seride farklı konular işlenerek bir hayat dersi veriliyor.  

Babam ve Oğlum
Drama filmlerini seviyorsan Babam ve Oğlum tam sana göre. Çağan Irmak yönetmenliğinde çekilen film dram alanında adından en çok bahsedilen filmler arasında. 1980 darbesinde annesini kaybeden Deniz’in yedi yıl sonra hiç görmediği dedesinin yanına gitmesiyle başlayan hikaye, baba oğul ilişkisini konu alıyor. Uzun yıllar küs olan Sadık ve babası, Deniz sayesinde buzları eritmeye başlasa da beklenmedik olaylar gerçekleşiyor. Kendini filmin içinde hissedeceğin ve gözyaşlarını tutamayacağın bu film, günümüzde de birçok seyirci tarafından tekrar tekrar izleniyor. 

Bir Zamanlar Anadolu’da
Nuri Bilge Ceylan filmleri arasında yer alan Bir Zamanlar Anadolu’da, bir Türk dram filmi. Başrollerinde Muhammed Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel’in oynadığı bu film, doktor ile savcının 12 saatlik hikayesini konu ediniyor. Bir cinayet hikayesini anlatan film gerilim dolu. Dolayısıyla izlerken gerilmeye hazır ol. Mayıs 2011’de düzenlenen 64.Cannes Film Festivaline aday olan bu film Altın Palmiye için yarışan filmler arasında ikinci büyük ödülü kazanıyor. Aynı zamanda 84. Akademi Ödülleri’nde yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçiliyor. Nefes kesen bu filmi izlemediysen vakit kaybetmeden izleyebilirsin.  Kelebeğin Rüyası
Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği bir dram filmi olan Kelebeğin rüyası, Zonguldakta Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur’un hayat hikayesini anlatıyor. Şair olan bu iki arkadaş, günlük hayatlarını bir memur olarak devam ettirirken sanat ve edebiyatla ilgilenmelerini en çok da şiirle iç içe olmalarını konu alıyor. Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat’ın canlandırdığı şairler, dönemin şartlarında meydan okuyarak şiiri topluma sevdirmeye çalışıyor. Biyografi özelliği de taşıyan bu film 86. Akademi Ödülleri’nde Oscar aday adayı olarak seçilerek uluslararası alanda da başarısını gösteriyor. Sen de film gecelerinden birinde patlamış mısır eşliğinde Kelebeğin Rüyasını izleyebilir ve genç şairlerin kalbine dokunmasına izin verebilirsin. İhtiyacın olan atıştırmalıklara CarreforuSA web sitesinden kolaylıkla ulaşabilir %3 paracık kazanma şansı yakalayabilirsin. 
  Eyvah Eyvah
Ata Demirer’in en çok izlenen filmleri arasında yer alan Eyvah Eyvah, Türk komedi filmleri arasında başta yer alıyor. 2009’da vizyona giren film Hakan Algül yönetmenliğinde Çanakkale’nin Geyikli köyünde çekiliyor. Demet Akbağ, Salih Kalyon, Özge Borak gibi isimlerin rol aldığı bu film, farklı tiplemeleri ile gülmekten hayran bırakıyor. Türk komedi filmleri arasında en beğenilenlerden olan Eyvah Eyvah seri şeklinde devam ediyor. Gülmekten gözyaşlarını tutamayacağın bu filmi mutlaka izlemelisin.
 


 
Vizontele
2001 yılında vizyona giren Vizontele, 1974 yılında Hakkari’ye televizyonun gelmesini anlatıyor. Her haberin ve yeniğin en son ulaştığı bu yerde halk “vizontele”nin ne olduğunu merak ediyor ve film başlıyor. Senaristliğini ve yönetmenliği yapan Yılmaz Erdoğan aynı zamanda filmde başrolde.  Demet Akbağ, Altan Erkekli gibi usta sanatçıların oynadığı bu film tür olarak bir komedi filmi. Dönemin gerçeklerini komik bir şekilde aktaran Vizontele, seyirci tarafından büyük bir beğeniyle karşılanıyor. Günümüzde de sevilerek izlenmeye devam eden bu film kimi zaman televizyon kanallarında da seyirciyle buluşuyor. 
 


 
7. Koğuştaki Mucize
Bir Kore filmi uyarlaması olan 7. Koğuştaki Mucize, 2019 yılında vizyona girmesiyle ses getiren filmler arasında yerini alıyor. Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı; başrollerini Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toygan, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal gibi isimlerin üstlendiği bu film zihinsel engelli baba ve kızının hikayesini anlatıyor. Bir yanlış anlama yüzünden hapse düşen Memo ve kızının hikayesi yürekleri burkuyor. Vizyona girdiğinden beri geniş bir izleyici kitlesine ulaşan 7. Koğuştaki Mucize, dram filmleri arasında izlenilesi filmlerin başında geliyor. Sen de dram filmlerini seviyorsan bu filmi mutlaka izlemelisin.
 


 
G.O.R.A
Senaryosunun Cem Yılmaz’ın üstlendiği bu film bilim kurgu komedi tarzında ilerliyor. Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini yaptığı filmde; Cem Yılmaz, Rasim Öztekin, Özkan Uğur, Şafak Sezer, Özge Özberk, Ozan Güven ve Cezmi Baskın gibi daha birçok usta isim yer alıyor. Ütopik bir senaryoya sahip olan bu film 2004 yılında vizyona giriyor. Seyirci tarafından beğenilen filmler arasında yer alan G.O.R.A günümüzde de en çok izlenen filmlerden biri olarak en iyi Türk sinema filmi listesine girmeyi başarıyor. Bir uzay filmi olan G.O.R.A’yı izlemeden geçme.
 


 
Kış Uykusu
Nuri Bilge Ceylan filmlerinden biri olan Kış Uykusu ödüllü filmler arasında. 2014 yılında çekilen bu film 2014 Cannes Film Festivali ve Altın Palmiye ödüllerini kazarak hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük bir beğeni kazanıyor. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Nejat İşler gibi usta oyuncuların rol aldığı film, emekli bir oyuncu olan Aydın’ın aktörlüğü bıraktıktan sonra Kapadokya’ya yerleşiyor. Burada kendine küçük bir otel açarak işletmeye başlayan Aydın, kış ve kar yağışının bastırmasıyla beraber sıkılmaya başlıyor ve uzaklara gitme planları yapıyor. Hikâye entelektüellik konusu üzerine odaklanmış bir şekilde ilerliyor. İzlenmesi gereken filmler listesinde olması gereken bu film listende yoksa hemen eklemelisin.
 

 

Eşkıya
Türü suç, dram ve gerilim olan Eşkıya filmi, 1996’da vizyona girmesiyle birlikte seyircinin beğenisini kazanıyor. Başrollerinde Şener Şen ve Uğur Yücel’in oynadığı bu film, Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği filmler arasında. Türk sinema tarihinde en yüksek gişe hasılatını elde eden filmlerden biri. Bu film Türk sinema tarihinin de kaderinin bir dönüm noktası sayılıyor. 35 yıl önce Cudi dağında eşkıyaların yakalanması ile başlayan hikâye, sürükleyiciliği ile seyirciyi kendine çekiyor. Sinema tarihi açısında önemli olarak kabul edilen bu filmi hemen izlemelisin.
 


 
Dağ 
Aksiyon, savaş, askeri ve dram türlerini içerisinde barındıran Dağ filmi, Alper Çağlar yönetmenliğinde 2012’de çekiliyor. Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar gibi pek çok ismin rol aldığı bu film, İstanbullu Oğuz’un ve arkadaşlarının cesareti ekranlara taşıyor. En beğenilen filmler arasında yer alan Dağ filmi, Dağ 2 adında bir devam filmine de sahip. Milli duyguların doruklara ulaştığı bu filmi izlemediysen listene mutlaka eklemesin.