Whatsapp emoji anlamları arasında bilmediklerin mi var? O halde doğru yerdesin. Yüzlerden şekillere en çok kullanılan emojilerin anlamlarını senin için bu yazıda inceliyoruz.

Teknolojinin günbegün geliştiği bu çağda, ellerden düşmeyen telefonlar, her daim bizimle. Alışveriş ederken, çalışırken, sahilde yürüyüş yaparken, trafikteyken, seyahatteyken, hatta tuvaletteyken bile mesajlarına bakmadan, sosyal medya hesabını kontrol etmeden duramayanlardansan üzülme, genç nüfusun çoğu seninle aynı durumda. Yüz yüze iletişimin yerini neredeyse tamamen alacak gibi duran çevrimiçi iletişimde ise jest ve mimiklerin yerini bir nebze de olsa dolduran bir kavram var: Emoji. Çok sevindiğine, şaşırdığında, korktuğunda, mutlu olduğunda ya da heyecanlandığında bu duygularını karşı tarafa emojiler aracılığıyla yansıtman mümkün ve çok da eğlenceli. Peki emoji anlamlarının tümüne hakim misin? Örneğin siyah kalp emoji anlamı nedir, biliyor musun? Bilmiyorsan bile bu yazıdaki bilgiler sayesinde merakını giderebilirsin. Okumaya devam ederek önce emojinin sözcük anlamını daha sonra emoji akımının ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını ve son olarak da en sık kullanılan emojilerin anlamlarını öğreneceksin. Hazırsan başlıyoruz!

Emoji Nedir?

Emoji Nedir?

Emoji, kelime olarak aslında Japonca. "E" resim, "moji" ise karakter anlamına geliyor. Bu ikisi yan yana gelince de farklı hisleri anlatmada kullanılan emojiler ortaya çıkıyor. Çevrimiçi iletişimde fark edilemeyen duyguların görsel bir ifadesi konumundaki emoji nedir, ne değildir, gelin hep birlikte anlayalım.

Emoji, ilk defa 1990'lı yıllarda Japonya'da kullanılıyor. Ancak bu kullanım, işin teknolojik boyutu. Bir de analog emoji var ki o 17. yüzyılda bir kağıt üzerine çizilerek kullanılmış. 1635 yılında Slovakyalı bir avukat, hukuk dosyasının içine gülen bir yüz çizmiş. Bu çizim, diğerlerinin pek bir hoşuna gitmiş olmalı ki bu akım böylece başlamış. Bundan 200 yıl kadar sonra 1990'larda cep telefonlarının dünyada yaygınlaşmaya başlamasıyla Japonlar, emojileri bir pazarlama stratejisi olarak kullanmaya başlıyor. Reklamlarda, billboard'larda, müşterilere gönderilen toplu mesajlarda, bebek ve çocuk ürünlerinin ambalajlarında ve pazarlama faaliyetlerinin diğer pek çok kolunda uygun emojiler konumlandırarak hedef kitlenin dikkati çekiliyor. Sözlü iletişimin yerini yazılı iletişimin almasıyla da bu kullanım gitgide artarak günlük her sohbette yer almaya başlıyor. Jest ve mimiklerin kullanılamadığı ve kullanılmasının elzem olduğu durumlarda imdada çeşit çeşit emoji koşuyor. Gülen, ağlayan, kızan, şaşıran emojiler anlık sohbet uygulamalarının vazgeçilmezi konumunda. Sanki onlar olmadan sohbet çok sığ ve anlamsız gibi geliyor. Zira onlar sayesinde anlatılmak istenen konu hem daha net hem de daha hızlı biçimde aktarılabiliyor. Ancak tabi ki eğer emoji anlamını doğru biliyorsan. Söz konusu emojinin ne anlama geldiğinden haberin yoksa sana söylenmek istenen cümleyi farklı şekilde yorumlayıp yanlış anlama ihtimalin de bir o kadar yüksek. İşte, tam da bu sebeple yazımızın ilerleyen bölümlerindeki emoji anlamlarını okumanı tavsiye ediyoruz.

Gülen Yüz Emoji

Gülen Yüz Emoji

Gülen yüz emoji anlamı mutluluk ve iyi arkadaşlık. Aynı zamanda bu emoji, bazen ironik bir anlam da taşıyabilir. Biraz tepeden bakan, kendini üstün gören bir tona da sahip olduğunu söylemekte yarar var.

Ağlayan Gülen Emoji

Ağlayan Gülen Emoji

Ağlayan gülen emoji ise "Gülmekten gözümden yaşlar geldi." cümlesinin tam ifadesi. Bu kahkaha atan emoji, bir cümleyi çok komik bulmuş olsa gerek ki gülmekten ağlamış. Sen de yazılı iletişimde çok güldüğün durumlarda hislerini karşı tarafa iletmek için ağlayan gülen emojiyi kullanabilirsin.

Ters Gülen Emoji

Ters Gülen Emoji

Gülen emoji tamam da ters gülen emoji ne demek, dediğini duyar gibiyiz. Ters gülen emoji çoğunlukla alay, şaka, espri veya aptallık anlatmak için kullanılmakta.

Göz Kırpan Emoji

Göz Kırpan Emoji

Göz kırpan emoji anlamı ise genel bir pozitifliğin yanı sıra flört veya gizli bir mana da içerebiliyor. Dolayısıyla bu emojiyi kullandığın kişilere dikkat etmende fayda var. Zira bu emoji, yanlış anlaşılmalara mahal verebilir.

Kırmızı Yanaklı Emoji

Kırmızı Yanaklı Emoji

Sırada kırmızı yanaklı emoji ne demek, sorusunu yanıtlamak var. Yanakları al al olmuş bu gülen emojide samimiyet ve gerçek duygular hakim. Bir duruma kalpten sevindiysen bu hissinizi kırmızı yanaklı emoji ile tasvir edebilirsin.

Yamuk Gülen Yüz Emoji

Yamuk Gülen Yüz Emoji

Yamuk gülen yüz emojisi ise gülmekten yerlere yattım, demek. Tıpkı gülmekten gözümde yaş geldi, emojisi gibi bu da çok komik bulduğun durumlarda duygularına derman olmak için var.

Melek Emojisi

Melek Emojisi

En sık kullanılanlardan biri olan melek emojisi anlamını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Meleklere atfedilen iyilik işlerini ifade etmek için bu emojiyi pekala kullanabilirsin. İyi dilekler ve dualar, bu emojinin işi.

Tek Gözyaşı ile Gülen Emoji

Tek Gözyaşı ile Gülen Emoji

Bu emoji de en çok karıştırılanlardan. Ağlıyor mu, gülüyor mu, pek belli olmayan bu ifade, aslında mutluluk ve minnettarlık anlamına gelebilirken üzgünken mutlu görünmeye çalışmayı da ifade ediyor. Dolayısıyla bir durumda acını saklamak isterken bu emojiyi pekala kullanabilirsin.

Dil Çıkaran Emoji

Dil Çıkaran Emoji

Dil çıkaran emoji anlamı eğlence, mutluluk, sevimlilik, iyi yönde aptallık, şaka olabiliyor.

Mavi Kalp Emoji

Mavi Kalp Emoji

Mavi kalp emojisinin anlamı genelde dostluk, sevgi ve sadakattir. Sen de bu kavramların içine düştüğün durumlarda mavi kalp emojisiyle hislerini belli edebilirsin.

Siyah Kalp Emoji

Siyah Kalp Emoji

Mavi kalbin tersine siyah kalp emojisinin anlamı ise keder, üzüntü ya da kara mizah olabiliyor.

Mor Kalp Emoji

Mor Kalp Emoji

Birini ya da bir durumu beğendiğinde mor kalp emojisini kullanabilirsin; çünkü mor kalp emojisinin anlamı beğenme, şefkat, sevgi, anlayış gibi pek çok olumlu duygu demek oluyor.

Beyaz Kalp Emoji

Beyaz Kalp Emoji

Beyaz kalp emojisinin anlamı ise saflık ve iyi duygular. Genelde çocuksu hislerin göstergesi olan bu emojiyi sen de tüm pozitifliğinle kullan!

Gözlüklü Emoji

Gözlüklü Emoji

Aslında bu emojinin ne demek olduğunu anlamak pek de zor değil. Gözlüklü emoji anlamı, çok akıllı ve zeki kişileri tasvir etmek olabileceği gibi bazı durumlarda akılla alay eden bir ironi göstergesi de olabiliyor.

Gözleri Dolmuş Emoji

Gözleri Dolmuş Emoji

Gözleri dolmuş emoji hem yalvarmayı hem de çaresizliği temsil ediyor. Zor bir durumda kaldığında karşındakinin desteğine ihtiyaç duyduğunu vurgulamak için bu emojiden faydalanabilirsin. Kesinlikle işe yarayacaktır.

Güneş Gözlüklü Emoji

Güneş Gözlüklü Emoji

Güneş gözlüklü emoji anlamı ise havalı ve kendinden emin olmak demek. Kaygısız bir tutum sergilediğin durumlarda bu emoji tam isabet.

Tek Gözlüklü Emoji

Tek Gözlüklü Emoji

Tek gözlüklü emoji araştırma ruhunu ön planda tutuyor. Bir konuda detaylı bir inceleme gerekiyorsa tek gözlüklü emoji, hislerine tercüman olabilir.

Kafası Patlayan Emoji

Kafası Patlayan Emoji

Kafası patlayan emoji ise akıllara durgunluk veren bir şok yaşadığında kullanacağım emoji. Aynı zamanda zihinsel çaba gerektiren işleri fazlaca yapıp yorulduğunda da kafası patlayan emojiyi pekala kullanabilirsin.

Senin için seçtiğim diğer içeriklere göz atmak ister misin?