Kendine daha çok vakit ayırabildiğin, yeni ilgi alanları keşfedebildiğin, hobilerine daha çok vakit ayırabileceğin bir dönemdesin. Yaratıcılığını güçlendirmek, aynı zamanda stresten de uzaklaşmak için her gün on dakika olsa bile hobilerine vakit ayırmak sana çok iyi gelecek. Evde geçirdiğin zamanları daha eğlenceli hâle getirmek için kendine yeni hobiler arıyorsan, senin için önerilerim var.

Çiz, Boya, Rahatla: Mandala


Hinduizm ve Budizm’de evrenin yapısını simgelediği düşünülen mandala, Sanskritçede “çember” anlamına geliyor. Çemberin, iyi enerjiyi içine hapsettiğine inanılan mandalalar; genellikle birbirini tekrar eden renk, şekil ve desenlerin bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor. Pek çok kültürde meditasyon amaçlı kullanılan mandalalar, son yıllarda hem çocuklar hem de yetişkinler arasında oldukça popüler. Dilersen sen de mandalanı kendin yapmak için basit birkaç malzemeyi edinebilir ya da hazır mandala boyama kitaplarından yararlanabilirsin.
 

Ustalığını Konuştur: Seramik


Her zaman katılmayı hayal ettiğin seramik kursunu eve taşıyabileceğini biliyor muydun? Birkaç malzeme ve eğitici videolar ile hünerli bir seramik sanatçısı olabilirsin. Seramik eşyalar yapmak için olmazsa olmaz malzemen; seramik hamuru! İnternette kolaylıkla bulabileceğin seramik hamuruna dilediğin gibi şekil verebilirsin. Hamuru tahta bir zemine koyduktan sonra bir merdane ya da oklava yardımıyla açabilir, daha sonra elini ıslatıp istediğin şekli vermeye başlayabilirsin. Hangi eşyayı yapmak istiyorsan, öncesinde eğitici bir videodan yararlanmak süreci kolaylaştırabilir. Bu işlerde yeniysen, önce düz tabaklar yaparak başlamanı öneririm. Ayrıca, şekil verdiğin hamuru 24 saat kurumaya bırakmayı sakın unutma. Daha sonra yüzeyini pürüzsüz hâle getirmek için zımparalayabilir ve dilediğin gibi boyayabilirsin. Evini rengârenk seramiklerle süslemek için bir başlangıç seti şimdilik yeterli!
 

Dilediğin Akıma Kapıl: Yağlı Boya


Çizim yapmayı seviyorsan, yeteneklerini bir sonraki aşamaya taşımaya ne dersin? Yağlı boya yapmak, aklına hep Bob Ross tablolarını getiriyor olabilir. :) Bir yağlı boya setiyle sen de harikalar yaratabilirsin. Kahveni koyup tarzını beğendiğin bir ressamın eğitici videolarını açabilir, malzemeleri nasıl kullandığını gözlemleyebilirsin. Daha sonra evdeki meyve, sebzelerin resimlerini yaparak işe başlayabilir, yavaş yavaş kendini geliştirebilirsin. Ancak resim çizmek için daha kolay bir yöntem arayışındaysan, boyama yapmayı da tercih edebilirsin. Sevdiğin desenlerin olduğu tabloları yağlı boya ile renklendirebilirsin.
 
Hobilerin için ihtiyacın olan her şeye buradan ulaşmak tahmin ettiğinden daha kolay. Seçtiğin malzemeleri sepetine ekle, hepsi kapına gelsin.