Bilim - kurgu sinemasının dünyadaki en büyük örneklerinden Star Wars (Yıldız Savaşları), aynı zamanda dünyanın en meşhur seri filmlerinden de biri. Birden fazla yönetmenin görev aldığı seri unutulmaz repliklerinden sahnelerine kadar da günlük hayatın diline sirayet etmeyi başarmış bir yapım. Star Wars karakterleri de bu devasa yapımın belkemiğini oluşturuyor ve filmin hayranlarının Star Wars Günü olarak ilân ettiği 4 Mayıs tüm bu karakterleri hatırlamak için çok elverişli bir gün oluyor. Peki Star Wars karakterleri neler? Hangisi seride neyi temsil ediyordu? Günümüzde oyuncaklardan tişörtlere kadar da pek çok ürün olarak karşımıza çıkan Star Wars karakterlerini senin için derledik! Sen de Star Wars karakterleri hakkında tüm merak ettiklerini burada bulabilirsin!

1. Darth Vader


En meşhur Star Wars karakteri tabii ki Darth Vader olarak hafızalara kazınıyor. Üçlemenin ana karakteri olarak bilinen Darth Vader, öncelikle Anakin Skywalker adında bir Jedi şövalyesiydi fakat daha sonra karanlık tarafa geçerek Sith Lordu oldu. Hikâyenin esas kötü kahramanı olarak da bilinen Darth Vader, karanlık tarafa geçince kişiliği de sona erdi fakat diğer Sith Lordlarının tersine hatalarını kabul etti ve onlardan ders alarak diğer lordlardan farklılaştı. Liderlik becerileri ile de donatılan Darth Vader, annesini kaybettiği ve kendi gezegeni olan Tatooine'den de nefret eder. Hatta eski zayıf günlerinden konuşmayı da hiç sevmez. Soğukkanlı olan karakter, tüm kötü ve olumsuz yanlarına rağmen serinin sonunda hâlâ biraz da olsa iyiliğe sahip olduğunu gözler önüne serer.


Darth Vader'ın Güçleri


 • Darth Vader karakteri nesneleri, insanları onlara dokunmadan hareket ettirebilir.

 • Çıplak el ile blaster ışınlarını dağıtabilir.

 • Yakın ya da uzakta bulunan varlıklar ile telepatik şekilde iletişim kurabilir.

 • Geçmişi ve geleceği görebilir.

 • Başkalarının duygularını hissedebilir.

 • Işın kılıcı gibi silahları ustaca kullanır.


2. Yoda


"Yap ya da yapma. Burada deneme yok." Star Wars serisi denince akla ilk gelen karakterlerden Yoda'nın en meşhur repliklerinden biridir bu. Büyük Jedi Ustası namıyla da bilinen Yoda, bir akıl hocasıdır. İlk olarak 1980 yapımı The Empire Strikes Back adlı filmde yer alan usta, Luke Skywalker’ı korkunç Galaktik Imparatorluğuna karşı savaşması için eğitir. Daha sonraki filmlerde ise Jedi Konseyi başkanlığı gibi görevlere gelir. Dokuz yüz yaşındaki Yoda, sekiz yüzyıl boyunca Jedi şövalyeleri yetiştirmişti.


Yoda'nın Güçleri


 • Geleceği görebilme yeteneğine sahiptir.

 • Bilgeliği sayesinde iz bırakabilen bir karakteri vardır.

 • Gücü kullanma şekli gereği, kimi zaman Karanlık Taraf yanlılarını dahi etkiler.

 • Hem klasik hem de yeni üçlemede oynadığı tüm filmlerde eşi benzeri yoktur.


3. Han Solo


Star Wars karakterlerinin isimleri arasında serinin akılda en çok kalıcı olanlarından biri de Han Solo. İnsan ırkından bir erkek kaçakçı olan Han Solo, Cumhuriyet'i Yeniden Kurma Birliği'nde lider olmuş, Galaktik İç Savaş sırasında Galaktik İmparatorluk'un yenilmesinde önemli rol oynamıştır. Orijinal üçlemede ana karakterlerden olan Han Solo, devam üçlemesinde ise yan karakter olarak karşımıza çıkar. Bu karakter daha çok iyi ile kötünün, beyaz ile siyahın arasında bir yerde durması ile ünlüdür ve "gri alan da vardır" dercesine daha ortalarda bir yerde konumlanır.Bir Star Wars tutkunuysan sen de bu evrene dair sunulan oyuncak, kitap gibi ürünleri bu sayfamızdaki kampanya ile alabilir, alışverişlerinde Paracık kazanabilirsin!


4. Obi-Wan Kenobi


Efsanevi Jedi ustalarından Obi-Wan Kenobi, güç yetenekleri ile bilinen seçkin bir insandı. Star Wars dünyasının ana karakterlerinden biri olan Obi-Wan Kenobi, Büyük Cumhuriyet Ordusu'nda bir Jedi Generali olarak da hizmet vermişti. Büyük Usta Yoda'dan ilk derslerini alan karakter, gençliğinde çok asi ruhlu ve duygusal olmasının yanı sıra ileri yıllarda cesur, yumuşak başlı, sadık, onurlu, çalışkan bir karaktere bürünüyor. Çırağını da sık sık eleştiren bu inatçı karakter, verilen emirlere koşulsuz şartsız uyduğu için hatalar yapması ile de bilinir.

5. Anakin Skywalker


Star Wars karakterleri isimleri arasında Anakin Skywalker da çok meşhurdur ve seride "seçilmiş kişi" sıfatı ile de bilinir. Gerek üçlemeden gerek 2008 yapımı TV dizisi Star Wars: The Clone Wars'tan biliyoruz bu karakteri. Galaktik Cumhuriyet'in Jedi Şövalyelerinden biri olan Anakin Skywalker, Güç'ün de seçilmiş kişisi olarak karşımıza çıkıyor. Klon Savaşları sırasında gösterdiği kahramanlıklar sayesinde de Korkusuz Kahraman lakabını almıştı. Karanlık tarafa dönünce Darth Vader olarak tanınmaya başladı. Darth Vader olarak giriştiği eylemlere rağmen karanlık tarafa geçmeden önceki Anakin Skywalker'in aydınlık kısmını da bir miktar kendi içerisinde taşıyordu. Star Wars evreninin en güçlü Jedi Şövalyelerinden de biridir.

6. Padme Amidala


Padme Amidala karakteri ilkin 1999 yapımı The Phantom Menace’de Naboo gezegeninin genç kraliçesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir senatör olan Padme Amidala, senatodaki görevi öncesinde Naboo Kraliyet Hanesi'nin seçilmiş hükümdarıydı. Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker ile gizli bir evliliği vardı. Bu gizli evlilik, galaksinin geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çeşitli krizleri diplomatik yollar ile çözmeye çalışan karakter, daha çok barışçıl çözümlerden yanaydı.

7. Luke Skywalker


Star Wars karakterlerinin en gözdelerinden biri olan Luke Skywalker, orijinal üçlemede esas kahramanlardan biridir. Devam üçlemesinde ise ikincil figürler arasında yer alır. Kendini Obi-Wan Kenobi ve Yoda’nın çırağı olarak kabul eder. Az eğitim almasına rağmen yetenekli bir Jedidir. Padme ve Anakin’in oğlu olan Luke, Darth Vader ile yaşadığı bir olaydan sonra daha sabırlı ve sakin bir karaktere sahip olur.Kendine bir Star Wars ürünleri koleksiyonu yapmak istersen hemen Hopi anlaşmalı markaları ziyaret et ve alışverişlerinde Paracık kazanmaya başla!


8. Leia Organa


Prenses Leia Organa da Padme ve Anakin’in kızıdır. Saygın bir kişiliğe sahip olan prenses, muhtemeşen ve olağanın çok üstünde liderliği ile bilinir. Savaşlarda korkusuz olarak dikkat çeken Leia Organa, özgürlüğe olan bağlılığı ile etkileyicidir. Luke Skywalker ile ikiz olan, yani Darth Vader’ın kızı olan prenses, siyasetçi ve ordu generali olarak görev yapar. Adalet, onur, bilgelik gibi değerlere sahip olan Organa, Galaktik İmparatorluğun kurbanlarına karşı da merhamet gösterir. Kendi ışın kılıcını dahi yapan Organa, buna rağmen Jedi olarak eğitimini bitirmedi ve siyasi arenaya atıldı. Sezgileri ve içgüdüleri kuvvetli bir Star Wars karakteridir.

9. Sheev Palpatine


İmparator Sheev Palpatine ya da diğer adıyla Darth Sidious... Star Wars evreninin ana düşmanı olan Sheev Palpatine, Galaktik Cumhuriyet'in düşüşünden Galaktik İmparatorluk'un parçalanışına kadar galaksiyi yönetmiştir. O, lordların lordu bir kara lorddur. Klon Savaşlarından esnasında Yüce Şansölye olarak seçilince artık sakladığı kişiliğini gözler önüne sermeye başladı ve kendisini imparator olarak ilan etti. Jedi Düzeninin sonunu getiren Sheev Palpatine, son derece kibirlidir fakat bir o kadar da zeki, kurnaz, provokatif ve sabırlıdır. Galaktik Cumhuriyet’in kontrolünü başarılı bir şekilde ele geçirip onu Galaktik İmparatorluğu’na dönüştürdü. Böylece demokratik olarak görünmeye artık gerek duymadı ve zalim bir hükümdara dönüştü. İmparator aynı zamanda Darth Vader'ın da ustasıydı.

10. Darth Maul


Karanlık karakterlerden biri olarak öne çıkan Darth Maul, Dath Sidious’ın gizli çırağı olan Maul, kaderinde bundan çok daha fazlası olduğunu düşünür. Çift bıçaklı ışın kılıcı ile hafızalara kazınan Maul, adeta kişisel bir suikastçıdır. Öyle ki Qui-Gon’u öldürmeyi başarır ancak daha sonra Obi-Wan tarafından ikiye bölünür. Tüm hayatını intikam üzerine kuran Maul, karanlık tarafta sürekli güçlenerek ilerlemiştir. Kendine aşırı güvendiği için rakiplerini zaman zaman hafife alması en zayıf yanlarından biridir. Hayvansı yanı ve çok güçlü bir nefreti vardır. Öyle ki, herkes öldüğünü zannettikten sonra Kenobi'ye olan nefreti, karanlık tarafı beslemiş ve karanlık taraf da onun hayatta kalmasına yardım etmiştir.

11. Boba Fett


Boba Fett, Galaktik Cumhuriyet'in son yıllarında genetik kod sayesinde bir klon asker ordusu yaratılmasını yol açan, ödül avcısı Jango Fett'in klonlarından biriydi. Suskun bir karakterdir. Öyle ki sinemada suskun karakterler arasında herhalde en çok merak edilenlerden biridir. Galakside en çok korkulan ödül avcılarından biri hâline gelir.

12. Chewbacca


Chewbacca karakteri arkadaşları arasında "Chewie" olarak da biliniyor. Pek çok savaşta bir direnişçi olarak yer alan Chewbacca, örnekse Klon Savaşları esnasında köle tacirleri tarafından esir alındı. Diğer esir Jedi Kumandanı Ahsoka Tano ile beraber kaçmayı başardı. Jedi Ustası Yoda tarafından liderlik edilen Büyük Cumhuriyet Ordusunun yanında yer alan Wookiee güçlerini komuta etti. Han Solo’nun yardımcı pilotu ve arkadaşı olarak da bilinir. Sert bir savaşçı görünümünün altında iyi kalbe sahip olduğu bilinir.

13. R2-D2


Bir robot olarak Star Wars evreninde yer alan R2-D2, cesareti ve yetenekleri sayesinde pek çok kez galaksinin kurtarılmasında bir paya sahip olmuştur. Hiçbir zaman tam olarak hafızası silinmemiştir ve bu nedenle bağımsızlık özelliği ile tanınır. Mekanik pek çok özelliğini silah olarak kullanabilme becerisine sahiptir.

Bonus: Star Wars Hangi Sırayla İzlenmeli?


Devasa Star Wars evreninde karakterler tabii ki bunlarla sınırlı değil. Pilot Wedge Antilles, komutan Admiral Ackbar, Bebek Yoda, bilimci Galen Erso, jedi ustası Qui-Gon Jinn gibi farklı pek çok kurgusal karakter de Star Wars'ın gözbebeği. Bilim - kurgu türündeki gelmiş geçmiş en büyük sinema yapımlarından biri olan Star Wars, 1977 yılı ve sonrasında üç film, 1999 ve 2000'li yıllarda vizyona giren üç film ile beraber bir altılama olarak tarihe geçti. Hangi sırayla izlenir konusunda ise biraz kafa karışıklığı var. Bunun nedeni aslında ilk film, serinin dördüncü filmi. Bu nedenle kronolojik bir sıraya göre izlenmiyor. Daha sonra eklenen yan hikâyeler de işin içine girince izleme sırası iyiden iyiye karışıyor. İlk film aslında dördüncü film olsa da her şeyin başladığı film olduğu için 1977 yapımı ilk sırada. Yine de yaygın olarak şöyle bir sırayı takip etmek benimseniyor:
 • Episode IV: A New Hope (1977)

 • Rogue One (2016)

 • Episode V: The Empire Strikes Back (1980)

 • Episode I: The Phantom Menace (1999)

 • Episode II: Attack of the Clones (2002)

 • Episode III: Revenge of the Sith (2005)

 • Solo (2018)

 • Episode VI: Return of the Jedi (1983)

 • The Mandalorian (2019)

 • Episode VII: The Force Awakens (2015)

 • Episode VIII: The Last Jedi (2017)

 • Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)Eğer bilim kurgu içerikli farklı filmler keşfetmek istersen hemen Çizgi Romandan Sinemaya: En iyi 10 Süper Kahraman Film Listesi içeriğimize de göz atmaya başla!

Not: Telif şartları gereği bazı görseller temsilî olarak seçilmiştir.