İp atlamanın vücuduna olan faydalarını hiç düşündün mü? Çocukluktan beri en bilindik egzersizlerden biri olan ip atlamanın vücuda olan faydalarını görünce inanamayacaksın. İşte o faydalar!

Çocukken bir oyun olarak oynanan ip atlama oyunu özünde bir egzersiz. Çocukluk zamanlarında sıkça yapılan bu egzersiz yaş aldıkça yerini hareketsizliğe bırakıyor. Fakat ip atlamanın faydaları sağlık açısından önemli olup yaşam döngüsünün içerisinde yer alması gerektiğini gösteriyor. İnsan vücuduna olan etkileri ile öne çıkan bu egzersiz türü farklı kas gruplarının aynı anda çalışmasını sağlıyor. Böylece tek bir egzersiz ile vücudun pek çok alanını çalıştırabilmen mümkün. İp atlamanın vücut üzerindeki 10 etkisini haydi gel beraber inceleyelim:
 

1-     Vücudunu Güçlendirir


Tüm vücudu çalıştıran ve tempolu bir egzersiz olan ip atlama omuzlardan ayak bileklerine kadar birçok kası çalıştırıyor. Çalışan kaslar zaman içerisinde düzenli ip atlama egzersizleri ile güçlenerek daha gelişmiş ve dayanıklı bir vücuda sahip olmanı sağlıyor. Aynı zamanda kemiklerin güçlenmesinde de etkili bir egzersiz olan ip atlama çocukluk döneminde kemik gelişimini desteklerken yetişkinlik döneminde de daha güçlü bir iskelet sistemi oluşturabilmene yardımcı oluyor.
 

2-     Koordinasyon ve Denge Sağlar


El ve bacakları aktif bir şekilde çalıştıran ip atlama, el ve bacak koordinasyonunun gelişmesini sağlıyor. Uyumlu bir şekilde hareket edilmesi gereken bir egzersiz olan ip atlama, vücudun koordineli bir şekilde çalışmasını etkiliyor. Böylece düzenli bir şekilde yapılan egzersizler vücut koordinasyonunun gelişmesine ve dayanıklılığın artmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda denge konusunda olumlu etkileri söz konusu olup vücut dengesinin korunmasını ve güçlenmesini sağlıyor.
 

3-     Fazla Kilolardan Kurtulabilirsin


Kalori yakmayı hızlandıran ip atlama egzersizi, kilo vermene yardımcı oluyor. İp atlarken kollardan bacaklara kadar vücudun her alanı çalıştığı için yağ yakımı gerçekleşiyor. Özellikle karın bölgesinde oluşan yağlara karşı etkili bir egzersiz olup fazla kilo ve yağlardan kurtulmanızı sağlarken daha sıkı karın aynı zamanda vücuda kavuşabilmene yardımcı oluyor. Sen de fazla kilolarından kurtulmak istiyorsan hemen ip atlamaya başlayabilirsin. Üstelik atlama ipine ulaşman da çok kolay. Nike üzerinden yapacağın her alışverişte %2 paracık kazanarak avantajlı konuma geçebilirsin.
 

4-     Kalp Sağlığına İyi Gelir


İp atlama egzersizi faydaları arasında kalp sağlığını desteklemesi de geliyor. Kardiyo egzersizleri arasında bulunan ip atlama egzersizi kalp sağlığına yönelik olumlu etkileri içerisinde barındırıyor. İp atlarken artan oksijen kardiyovasküler dayanıklılığını arttırarak kalp hastalıkları, diyabet ve felç riskini azaltıyor. Sen de ip atlamayı düzenli bir rutin haline getirerek sağlığına iyi bak.
 

5-     Solunum Sistemini Düzene Sokar


Solunum problemlerine iyi gelen ip atlamanın, kan dolaşımını hızlandırarak nefes almaya karşı iyileştirici etkisi bulunuyor. İp atlama esnasında hızlı nefes alındığı için akciğerlere giden oksijen miktarında artış olacağı için solunum problemlerinin azalmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda akciğer kapasitesini de arttıran bu egzersiz ile nefesini düzenleyebilir ve vücut fonksiyonlarını dengeye sokabilirsin.
 

6-     Vücudunu Şekillendirir


Genel vücut sağlığına karşı olumlu etkileri olan ip atlama, kilonu kontrol altında tutmana, vücuttaki fazla yağlardan kurtulmana yardımcı oluyor. Bunun yanında estetik açıdan da ulaşmak istediğin vücut tipine ulaşmanı destekliyor. Karın, kalça ve bacak kaslarını aktif bir şekilde çalıştırarak şekillenmesinde yardımcı oluyor. Aynı zamanda selülitlere karşı da etkili bir egzersiz olan ip atlama ile selülitlerinden kurtulabilir, düz bir karın ve daha dinç bir vücuda sahip olabilirsin. Üstelik oldukça basit bir egzersiz olup istediğin yerde yapma özgürlüğüne de sahipsin. Hemen Korayspor üzerinden istediğin atlama ipini ve ihtiyacın olan diğer ürünleri seçebilir avantajlı fırsatlardan yararlanırken sağlığın için de güzel bir adım atabilirsin.
 

7-     Vücudunu Toksinlerden Arındırır


Vücudun yoğun bir şekilde çalışmasını sağlayan ip atlama, vücut içerisinde depolanan toksinlerin terleme yoluyla dışarıya atılmasını sağlıyor. Böylece hızlı ve sağlıklı bir şekilde vücudunda biriken toksinlerden kurtulabilirsin. Düzenli ip atlamanın faydaları arasında olan vücuttaki fazla toksinlerden kurtulmanın yanında vücudun hafiflemesine ve bir süre sonra da daha dinç hissedebilmeni sağlıyor.
 

8-     İp Atlayarak Konsantrasyonunu Artır


Bir işe odaklanmakta veya konsantre olmakta güçlük çekiyorsan ip atlayarak bunun üstesinden gelebilirsin. İp atlarken tek bir hedefe odaklanıldığı için vücut ve zihni yatıştırarak konsantrasyonun artmasını etkiliyor. Sen de kendine ip atlama rutini oluşturarak konsantrasyonunu arttırabilirsin.
 

9-     Zihnini Boşaltır, Stresten Uzak Kalmanı Sağlar


Vücut için faydalı olduğu kadar zihinsel sağlık için de oldukça faydalı bir egzersiz olan ip atlama ile zihinsel sağlığını da koruyabilirsin. İp atladıkça hızlanan kan akışı beyne daha fazla kan pompalayarak oksijen miktarını arttırıyor. Böylece beyinde endorfin ve mutluluk hormonlarının salınımını artırarak stres ve kaygının önüne geçiyor.
 

10-     Yaralanmaların Önüne Geçer


İp atlarken vücut koordineli bir şekilde çalışıyor olup daha dinç ve çevik olmanı sağlıyor. El ve ayak bileklerinin güçlenmesini sağlayan ip atlama burkulmalara karşı daha dirençli olmanı sağlıyor. Refleksleri de büyük oranda geliştiren ip atlama egzersizi olabilecek sakatlıklara karşı vücudun ve kemikleri geliştirerek dayanıklı olmasına yardımcı oluyor. Sen de kendine ip atlama egzersiz programı oluşturarak kemik ve kaslarını güçlendirebilir olası sakatlıkların önüne geçebilirsin.
 

İp Atlarken Dikkat Etmen Gerekenler


İp atlamak en kolay egzersizlerden biri olarak görünse de egzersiz yapmaya alışık olmayan bir vücudu zorlayabiliyor. Bu nedenle de ip atlarken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabilmek mümkün:
●      İlk olarak ip atlamaya başlamadan önce boyuna uygun bir ip tercih ettiğinden emin olmalısın. İp ayağından koltuk altına kadar geliyorsa doğru ipi tercih ettiğin anlamına geliyor.
●      İpin tutma kısımları da ip atlama sırasındaki rahatlığınız için dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Kaymaz bir yapıda ve hafif olmasına dikkat ederek doğru ve sağlıklı bir şekilde egzersizini yapabilirsin. Ağır yapıda olan tutma kolları atlama sırasında ellerine ağırlık vererek kaymalara neden olabiliyor.
●      İp atlarken tercih ettiğin spor ayakkabı da önemli noktalar arasında yer alıyor. Kaymaz silikon taban bir spor ayakkabı seçebilir ve ip atlarken rahat edebilirsin.
●      İp atlarken üzerinde ya da çevrende ipin takılacağı herhangi bir eşya ve aksesuar bulunmamasına dikkat etmelisin. Aksi takdirde istenmeyen kazalar yaşayabilirsin.
●      Tüm bunlara dikkat ettikten sonra ip atlamaya başlamadan önce mutlaka ısınman gerekiyor. Egzersiz öncesinde yaklaşık olarak 10 dk kadar basit ısınma hareketleri yaparak vücudunu hazırlayabilirsin.
●      İp atlarken yüksek sıçramalar değil ufak ve nazik sıçramalar yapmaya özen göstermelisin.
●      İp atlarken dik durmalı ve egzersiz sırasında duruşunu bozmamalısın.
●      Atlama sırasında parmak uçlarına ağırlık vermeli ve ardından topuk kısmına yüklenerek doğru bir şekilde ip atlayabilirsin.
 
Tüm bunların yanında ayrıca unutmamalısın ki spor rutinine ip atlamayı eklemek ya da ip atlama rutini oluşturmak vücuduna kardiyo etkisi yaratarak vücudun sıkılaşmasını sağlıyor. Sen de günde yalnızca 15 dk ip atlayarak hem vücut sağlığını dengeye sokabilir hem de istediğin vücuda ulaşabilirsin.