Kendini sürekli internetin gitmesiyle ilgili söylenirken buluyorsan senin için hazırladığım bu kısa wifi rehberini hemen oku!

Online bir dersin ya da toplantının ortasında wifi bağlantın hiç koptu mu? “Evet!” dediğini duyar gibiyim. Çünkü evden çalışma dönemine girdiğimizden beri hem öğrenciler hem de online çalışanlar wifi ile ilgili sıkıntılar yaşıyor. Ama sen merak etme, internet sürekli kopuyor ve işlerin yarım kalıyorsa senin için bir araya getirdiğim önerileri uygulayabilirsin.Wifi Neden Kopar?Eğer wifi bağlantında sorunlar yaşıyorsan, dünya üzerinde bunu yaşayan milyonlarca insandan birisin demektir. Ancak çoğu insan internet bağlantı sorunu ile karşılaştığında bunu çözemeyeceğini, teknik bilgisinin olması gerektiğini düşünür. Halbuki önce wifi kopma sorunu neden olur öğrenebilir, daha sonra çözümleri uygulayabilirsin.
Evinde wifi bağlantısının kopmasının birden çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazılarını şöyle sıralayabilirim:
  1. Wifi bağlantın yeterince güçlü olmayabilir.

  2. Birden fazla kişi aynı anda aynı ağa bağlanıyorsa wifi ağına fazla yükleniyor olabilirsin.

  3. Sana yakın diğer wifi kaynakları ile ağ çakışması yaşıyor olabilirsin.

  4. Modem yazılımın güncel olmayabilir.

  5. Kullandığın kablosuz internet sağlayıcıları problemli olabilir. 


İyi haberi vereyim; eğer bu 5 maddeden biriyle karşılaştıysan birkaç etkili uygulamayla wifi bağlantı sorunu yaşamayacağından emin olabilirsin. İşte teknik bilgi gerektirmeyen çözümler…

Bluetooth’u Kapatmayı Dene


Bluetooth dünyanın en gelişmiş teknolojilerinden olsa da ara sıra wifi ağlarının işine karışmayı çok sever. Bunun sebebi ise hem modemlerin hem de bluetooth’un 2.4GHz radyo frekansının üstünde sinyal vermesi. Kısacası bluetooth bazı durumlar interneti yavaşlatabilir, bazı durumlarda ise tamamen kesebilir. Eğer wifi problemi yaşıyorsan telefonundaki ya da bilgisayarındaki bluetooth özelliğini kapatmayı deneyebilirsin.Modemi ve Cihazı Yeniden BaşlatÇok ilkel bir yöntem gibi görünse de aslında elektronik aletleri yeniden başlatmak sorunları çözebilir. Wifi sürekli kopuyor ve işlerin aksıyorsa hem modemi hem de wifi kullandığın cihazı yeniden başlatabilirsin. Buna rağmen sorun devam ederse internet servis sağlayıcınla iletişime geçebilirsin.
Wifi bağlantın bir gelip bir gidiyorsa o zaman modemle arandaki mesafeyi kısaltman gerekiyor olabilir. Modem başka odada, sen başka odadaysan işlerini modemin olduğu odada halletmeyi ya da modemin yerini değiştirmeyi deneyebilirsin.Wifi Ağını Unut, Yeniden Bağlan


Wifi kopma sorunu için bir diğer hızlı ve etkili çözüm de bu. Dilersen wifi seçeneklerinden her zaman bağlandığın ağı seçip unutabilir, şifre gibi bilgileri tekrar girerek ağa yeniden bağlanabilirsin. Çoğu zaman wifi ağını unutup yeniden bağlanmak tüm sorunları çözer.
Artık “wifi neden kopar?” diye kendi kendine sorup bu gizemi çözmeye çalışmana gerek kalmadı Tüm dediklerimi denediysen ve tüm çözümleri uygulamana rağmen hala sorun yaşıyorsan o zaman servis sağlayıcınla iletişime geçebilir ya da kablolu internet gibi farklı alternatifleri değerlendirebilirsin. Ancak kablolu internet kullanırken daha az bağlantı sorunu yaşayacak olsan da wifi gibi mobil kullanamayacağını ve daha maliyetli olacağını da hesaba katmalısın.
İhtiyacın olan tüm teknolojik ürünlerde bol bol Paracık kazanacağın bir teklifim var. Sakın kaçırma!