İnternet bağlantın yavaşladığında sinir krizi geçirenlerden misin? Yalnız değilsin! Mutsuzluğuna son verecek internet hızlandırma yöntemleri bu rehberimizde!

Hadi itiraf et: Hayatında karşı karşıya kaldığın en can sıkıcı durumlardan bir tanesi internetsiz kalmak, değil mi? Bu devirde internetsiz kalmaktan daha da can sıkıcı bir durum varsa, o da yavaş bir internet bağlantısına mahkum olmaktır. Bazen cihaz, bazen modem, bazen de altyapı kaynaklı olan yavaş internet bağlantısı problemi, özellikle evden çalışmanın giderek yaygınlaştığı günümüzde sadece "can sıkıcı" bir sorun olmaktan öte, verimliliğe, üretkenliğe ve iş bitiriciliğe ket vuran bir engele dönüşebiliyor. Peki bu tarz durumlarda ne yapmalı? İnternet hızlandırma yöntemleri neler? Sinir bozucu derecede yavaş bir internet nasıl hızlandırılır? Hepsi ve daha fazlası, interneti nasıl hızlandırabilirim sorusuna nihayet cevap verecek olan bu rehberimizde. Ama önce:İnternet Neden Yavaşlar?


Evdeki internet nasıl hızlandırılır sorusuna bir yanıt aramadan önce internetinin neden yavaşladığını tespit etmen gerekir. Ancak yavaş internetine sebep olan etmenleri bulduktan sonra internet hızlandırma yöntemleri arasından bu etmene yönelik bir çözüm bulabilir ve yavaşlıktan kurtulabilirsin. Yavaş bir internet bağlantısıyla karşı karşıya kalmış olmanın ise birden fazla nedeni olabilir. Modeminde ya da router'ında teknik bir arıza olabileceği gibi modemin verdiği Wi-Fi sinyalinin gücünün yetersizliği de yavaş bir internet bağlantısına sebebiyet verebiliyor. Kullandığın cihazın modemin sinyal menzili dışında olması, internet kablolarında bir temassızlık olması ve genel olarak bulunduğun bölgedeki internet altyapı sorunları da yavaş internetin en yaygın sebepleri arasında. Bu tarz durumlarda ev internetini nasıl hızlandırabilirim diye düşünüyorsan, önce internetinin ne denli yavaş olduğunu test etmen gerekiyor.İnternetimin Yavaş Olup Olmadığını Nasıl Test Ederim?


İnternet hızlandırma esnasında tam olarak nasıl bir sorunla karşı karşıya olduğunu belirleyebilmen için internet hız testi yapmak, atabileceğin en sağlıklı ilk adımdır. Bunun için webde ücretsiz olarak ve seri bir şekilde sana internet hızını söyleyebilecek pek çok farklı ücretsiz site bulunuyor. Yapman gereken tek şey, Başlat tuşuna basarak sitenin sana Mbps başına ne kadar Download ve Upload yaptığını söylemesini beklemek. Peki bu değerlerin ne ifade ettiğini ve internetinin yavaş olup olmadığını nasıl anlarsın? Bunun da cevabı oldukça basit. Download Mbps değeri, bir sunucudan cihazına ne kadar hızlı bir biçimde veri çekebildiğini ifade ederken, Upload Mbps değeri, aynı şekilde cihazından internete ne kadar hızlı veri gönderebileceğini simgeliyor. Elde ettiğin sonuçların internet servis sağlayıcının sana vadettiği Mbps değerine ne kadar yakın ya da uzak olduğunu göz önünde bulundurarak internetinin yavaş mı ya da yeterince hızlı mı olduğunu belirleyebilir, ardından da yavaş olması durumunda yavaş internet nasıl hızlandırılır sorusuna çözüm aramaya başlayabilirsiniz. Biz de şimdi tam olarak bu çözüm yollarından bahsediyor olacağız.Yavaşlayan İnterneti Nasıl Hızlandırabilirim?


Yavaş internet nasıl hızlanır; aslında birkaç kolay adımda bunu başarmak mümkün. Bunun için sırasıyla takip edebileceğin adımlar şu şekilde:
 • Modem ve router'ını resetle: Her ne kadar oldukça basit bir yöntem gibi görünse de, sen de içten içe biliyorsun ki "Aç, kapa, düzelir," taktiği, telefondan televizyona neredeyse her cihazda mucizevi bir biçimde yarayabilen bir yöntem. İnterneti nasıl hızlandırabiliriz araştırması esnasında modem resetlemenin aslında ne kadar etkili bir yöntem olduğunu ve önereceğimiz diğer çözüm yollarına dahi gerek kalmadığını gördüğünde emin ol sen de şaşıracaksın. Modemini resetlerken önce onu açma - kapama düğmesi üzerinden kapatmalı, ardından fişten çekmeli ve en az 10-20 saniye kadar beklemelisin. Süre dolduktan sonra tekrar modemi fişe takarak onu açabilir ve bağlanmasını bekleyebilirsin. Eğer modemine bağlı başka bir router da varsa, onu da aynı adımları takip ederek ayrıca resetlemen gerekebilir. Bu işlem, her iki cihaz için de cache'lenmiş hafızanın temizlenmesine yardımcı olarak internet servis sağlayıcının sunucularına taze bir şekilde bağlanmasına ön ayak olur. Öyle ki, yavaş internet sorunu yaşamıyor olsan bile çoğu sağlayıcı firma, ayda bir bu resetleme işlemini yapmanı tavsiye ediyor.

 • Modeminin antenlerini yeniden ayarla: Eğer modeminde birden fazla yönlendirilebilir ve ayarlanabilir anten varsa ve sen de modemini satın aldığından beri "Bu devirde ne anteni ya?" diye ne işe yaradıklarını merak ediyorsan, şimdi onları işin içine dahil etmenin tam sırası. Özellikle router'larda yer alan bu çoklu antenler, genellikle çok yönlü olmakla birlikte sinyal alıp verme işlemi esnasında kritik rol oynuyor. Eğer evinde başka bir katta yer alan bir modeme bağlanmayı deniyorsan, modemin antenlerini yatay olarak çevirmeyi deneyebilirsin.

 • İnternet geçmişini ve cache'ini temizle: "Cache" ifadesi, internet tarayıcınızın önbelleğini ifade ederken farklı web sitelerine girip çıktığınızda derlediği bilgilerin toplandığı yeri sembolize ediyor. Düzenli olarak tarayıcı önbelleğini temizleyerek internet bağlantını yavaşlatan gereksiz bilgi birikintilerinden kurtulmuş olursun.

 • Veri aşımı kotanı kontrol et: Çoğu internet servis sağlayıcısı senin de bildiğin gibi veri kullanımına belirli bir kota koyuyor. Bu kotayı aşman durumunda sağlayıcın büyük bir ihtimalle internetini tamamen kesmek yerine onu ciddi oranda yavaşlatmayı tercih edecektir. Eski internet faturalarını ya da kullanım dökümlerini inceleyerek aydan aya kota aşımına uğrayıp uğramadığını belirleyebilir ve düzenli olarak kota aşımı yaptığını tespit ettiğin durumlarda paketini yükseltmeyi seçebilirsin.

 • Anti-virüs kontrolü yap: Çekmeyen internet nasıl hızlandırılır sorusuna yanıt ararken çoğu zaman en sık atladığımız adım, anti-virüs testi yapmak oluyor. Bilgisayarında yer alan virüsler, internet hızını oldukça ciddi seviyede etkileyebiliyor. Bunun için sisteminde düzenli olarak bir anti-virüs kontrolü yaparak ve varsa onu virüslerden temizleyerek daha stabil ve hızlı bir internet bağlantısına erişebilirsin.

 • Tarayıcını kontrol et: İnternet tarayıcının yavaş bir internet bağlantısı deneyimine yol açmasının birden fazla sebebi olabilir. Çok fazla sekme ve pencerenin açık olması, tarayıcının güncelliğini yitirmiş ya da yeni bir güncelleme bekliyor olması veya sade ve sadece kötü bir tarayıcı olması bile yavaş internet bağlantısına yol açabilir.

 • Reklam engelleme yazılımı kullan: Girdiğin çoğu site, göz yorucu ve dikkat dağıtıcı sayısız reklamla seni karşılıyor olacaktır. Bu reklamların büyük bir kısmı yüksek MB değerine sahip otomatik olarak oynayan video ve görsellerle de dolu olabilir. İnternet verinin büyük bir kısmına adeta el koyabilen bu reklamlar, yavaş bir internet bağlantısıyla kalakalmana sebebiyet verebilir. Bu tarz durumlarda popüler reklam engelleyici yazılımlara yönelerek daha temiz ve akıcı bir internet deneyimine doğru adım atabilirsin.

 • Modemini başka bir yere taşı: Modemlerin ya da router'ların sinyal yollarında yer alan fiziksel etmenlerden etkilenebildiğini biliyor muydun? Modemini farklı bir yerde konumlandırmak, genellikle daha kaliteli ve seri bir internet deneyimine erişmeni sağlayan yöntemler arasında yer alıyor. Modemi daha açık bir alana taşımak, modem kullanımı esnasında kapıları açık tutmak, sinyal yolunda özellikle metal eşya bulundurmamak ve modemi kullandığın cihaza olabilecek en yakın lokasyonda barındırmak, bu yolda atabileceğin adımlar arasında.

 • Kullanmadığın cihazların internet bağlantısını kes: Daha hızlı bir internet bağlantısı için gerekli olmayan cihazların ağın ile olan bağlantısını kesebilirsin. Eski telefonlar, unutulmuş tabletler ya da benzeri cihazlar, bant genişliğinden ufak ufak da olsa yiyor olabilir. Bugün bazı modem ve router'larda ev ağında bağlı olan tüm cihazları gösteren ek bir uygulama barındırabiliyor. Eğer senin de modeminde böyle bir özellik varsa bu uygulama üzerinden modeme bağlı olan tüm cihazları tespit edebilir ve gereksiz olanların bağlantısını kopartabilirsin. Eğer modeminde böyle bir özellik yoksa da Wi-Fi şifreni değiştirerek sadece gerek gördüğün cihazların modeme yeniden bağlanmasını, dolayısıyla da eski cihazların otomatik olarak modemden kopmasını sağlayabilirsin.

 • Modeminin bandını ve/veya kanalını değiştir: Wi-Fi bağlantıları 2.4 GHz ve 5 GHz olmak üzere iki farklı frekans bandını destekliyor. Bazı modemler ikili bant özelliğine sahip olmakla birlikte sana bu iki frekans arasında seçim yapma hakkı sunabiliyor. Nispeten daha yavaş bir internet bağlantısı ancak daha geniş bir kapsama alanı için 2.4 GHz bandını, daha küçük bir alanda daha hızlı bir internet bağlantısı için ise 5 GHz bandını tercih edebilirsin.

 • Ethernet kablosu ile bağlanmayı dene: Her ne kadar kablosuz internet bugünlerde elimiz kolumuz olsa da, hiçbir kablosuz internet bağlantısının ethernet kablosu ile sağlanan kablolu internet kadar stabil ve hızlı olamayacağını hepimiz biliyoruz. Özellikle PC interneti nasıl hızlandırılır diye merak ediyorsan, kasana bir ethernet kablosu bağlayarak daha güvenilir, güvenli ve elbette hızlı bir internet bağlantısına erişebilirsin.

 • İnternet servis sağlayıcını değiştir: Bazen tüm bu adımları uyguladığın, modemi oradan oraya taşıdığın, antenlerini 360 derece çevirdiğin ve şifrelerin dahil tüm önbelleğini pırıl pırıl yaptığın halde bile daha hızlı bir internet bağlantısına erişemeyebilirsin. Bu gibi durumlarda suçu "Sorun sende değil, bende," diyen internet servis sağlayıcında araman, pek de yersiz olmayacaktır. Gerek altyapı yetersizliği gerek kalitesiz hizmet olsun; bazen yavaş internete mahkum olmamızın sebebi sade ve sadece internet servis sağlayıcımız olabiliyor. Bu gibi durumlarda ufak bir piyasa araştırması yapıp ve tanıdıklar üzerinden mini bir kamuoyu araştırması yaparak daha güvenilir ve hızlı bir bağlantı sunan başka bir internet sağlayıcısı firmaya geçmeyi değerlendirebilirsin.Daha Stabil ve Kesintisiz Bir İnternet Bağlantısı İçin...


Yavaş olan internet nasıl hızlanır sorusuna yanıt bulduktan sonra bu sorunla hiç karşılaşmamak adına alabileceğin önlemlerden de bahsedelim dedik. Kesintisiz, stabil ve tatmin edici hızda bir internet bağlantısı için genel olarak şu hususlara dikkat edebilirsin:
 • Modem yazılımının güncel olmasını sağla.

 • Doğru bir internet planı ve paketi kullandığından emin ol.

 • Modemini kullandığın cihazlara en yakın konuma yerleştir.

 • Modem ya da router'ını özellikle mikrodalga gibi elektromanyetik sinyal yayan cihazlardan olabildiğince uzak tut.

 • Modemini mobilya arkasına gizleme.

 • Sinyal arttırıcı kullan.

 • Eğer bağlantında şifre yoksa onu mutlaka şifrele ve daha güvenli hale getir.

 • Bilgisayarında güncel ve kaliteli bir anti-virüs programı olduğundan emin ol.Birbirinden kaliteli router modellerinden ışık hızında internete sahip olmana yarayarak sinyal arttırıcılara, evinde daha keyifli ve hızlı bir internet bağlantısı için ihtiyaç duyabileceğin tüm ürünlere Hepsiburada'dan erişebilir, Hopi'nin sana özel kampanyalarından faydalanarak alışverişlerinden ekstra Paracık kazanabilirsin!