Dijitalleşme ile birlikte gelen avantajların yanında çeşitli tehlikelerde beraberinde geliyor. Fakat tüm bu tehlikelerden korunmak mümkün. Antivirüs programları sayesinde internetin tehdit ettiği unsurlardan korunabilirsin. Bunun için antivirüs programlarını öğrenmek için doğru yerdesin!

Teknolojinin gelişimi ve dijital ortamın yarattığı birçok avantajlı konu beraberinde siber tehditleri de getiriyor. Özellikle çevrimiçi ortamlarda gezinirken maruz kalınabilecek bu tehditler, çevrimdışı dosyaların paylaşılmasıyla da bilgisayar ve dijital cihazların yazılımlarını hedef alıyor. Günümüzün büyük bir sorunu olan virüsler, güzel bir şekilde çalışan bilgisayarınız bir anda çalışmaz bir hale getirebiliyor. Neyse ki tüm bunlar için alabileceğin önlemler mevcut. Antivirüs programları ile bilgisayar, laptop veya tablet gibi teknolojik aletlerini zararlı yazılımlara karşı koruyabilirsin. Piyasada birden fazla antivirüs programı bulunuyor olup bunlardan bir tanesi tercih edebilirsin. Fakat iyi bir antivirüs programı tercih etmek bilgisayar kullanma performansı da olumlu yönde etkiliyor. Dolayısıyla aklında hangi antivirüs programı kullanmalıyım, gibi sorular canlanmış olabilir. Kullanabileceğin en iyi ücretsiz antivirüs programlarını senin için yazımız da derledik. Haydi bilgisayarını korumak için neleri kullanabileceğine birlikte bakalım.Antivirüs Programı Nedir, Ne İşe Yarar?
Antivirüs programı, bilgisayar, tablet, laptop gibi çeşitli dijital cihazları zararlı yazılımlara karşı koruyan yazılım türleri olarak biliniyor. Bu programlar dijital cihazın için tehdit oluşturabilecek virüslere ve yazılımlara karşı yazılmış programlar denilebilir. Böylece cihazını tehdit oluşturan yazılımlara karşı temizler, dosyalarını kurtarır ve genel yazılım sistemini korur. Antivirüs programları ücretsiz ve ücretli olmak üzere aralarında ayrılabiliyor. Bu fark programların daha iyi ya da daha kötü olduğunu değil, mevcut program içerisinde neleri kapsadığına göre ayrılıyor. Ücretsiz antivirüs programı, ihtiyacın olan koruma özelliklerine sahip olup cihazını tehdit oluşturabilecek etkenlere karşı koruyabiliyor. Genel olarak bir antivirüs programı; web taraması, e-posta taraması ve genel sistem taraması yaparak zararlı yazılımları tespit ediyor. Çevrimiçi saldırılara karşı savunmayı güçlendirmeye yardımcı olan bu programlar ile sen de bilgisayarını siber saldırılara karşı güven altına alabilirsin.En Çok Tercih Edilen Ücretsiz Antivirüs Programları


Antivirüs programları başta bilgisayar olmak üzere pek çok dijital cihazın korunmasına destek sağlıyor.  Akıllı telefon içerisinde kullanılan bu antivirüs programları geniş bir kullanım alanına sahip. Onlarca antivirüs programı arasından hangisini kullanmak gerektiğine karar veremiyorsan doğru yerdesin. En çok tercih edilen ücretsiz ve en iyi antivirüs programları şu şekilde:Kaspersky Free Antivirüs
Ücretsiz kullanımı, kaliteli performansı ile öne çıkan Kaspersky Free Antivirüs programı dünyanın önde gelen güvenlik şirketleri arasında olan Kaspersky Lab. Tarafından geliştiriliyor.  Güçlü virüs tanımlama algoritması sayesinde kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarını korurken kişisel verilerinin güvenliğini de sağlıyor. Koruma dışında farklı bir özellik sunmayan Kaspersky Free, işini en iyi yapan programlardan biri. Ücretsiz sürümünde belirli kısıtlamalar olsa da başarılı bir yazılım koruması gerçekleştiriyor. Başlıca özellikleri ise şekilde sıralanabilir:


 • Hızlı ve aktif tarama

 • Özelleştirme seçenekleri

 • Orta derece sistem performansı

 • Ücretsiz sürümde belirli kısıtlamalar

 • İyi yazılım koruması

AVG - AntiVirüs Free
En çok kullanılan antivirüs programları arasında yer alan AVG, gerçek zamanlı saldırı tespiti noktasında başarılı bir program olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Temel bir tarama yöntemi sunan AVG, basit ara yüzü ile de kullanımı oldukça kolay. Yazılım sisteminin korunma düzeyini gösteren sade tasarımı sayesinde ne yapmak istediğini rahat bir şekilde anlayabilirsin. Düşük seviye sistemler arasında yer alan bu virüs koruma programı başarılı performansı ile öne çıkıyor. Başlıca özellikleri ise:


 • Performans tespitinin düşük olması.

 • Dosya ayıklama sistemi ile hasarlı ve dosyaları silebilmeni kolaylaştırır.

 • Ara yüzün kişiselleştirilmesi.

 • Tehlike arz eden indirme ve bağlantıların engellenmesi. 

Microsoft Windows Defender
Windows kullanıcılarına özel yazılmış bir antivirüs programı olan Windows Defender, Windows içerisinde dahili bir uygulama olarak çalışıyor. Yani Windows işletim sistemi olan bir bilgisayara sahipsen bu antivirüs programı sistem içerisinde karşına çıkacaktır. Düşük sevide çalışan bir program olmasına rağmen kötü amaçlı yazılımlara karşı tam koruma sağlayan Windows Defender, temel tarama işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyor. Başlıca özellikleri:


 • Tam koruma

 • Temel tarama sistemi

 • Windows ile dahili çalışma prensibi (işletim sistemi içerisinde yüklü olarak geliyor.)

 • Kişiselleştirilebilir birden fazla özelliğe sahip olması yer alıyor.

Bitdefender Antivirüs
Temel kullanım hizmeti ile karşına çıkan Bitdefender antivirüs programı zararlı yazılımlara karşı etkili bir korumaya sahip. Basit bir ara yüze sahip olması açısında kullanımı kolay. Gerçek zamanlı virüs taraması yapabilen Bitdefender antivirüs programı otomatik güncellemeleri sayesinde yazarlı yazılımları engeller. Daha az sistem kaynağı kullanan bu program bilgisayar performansını olumsuz etkilemez. Sen de temel koruma için Bidefender’i tercih ederek online ortamda gönül rahatlığıyla dolaşabilirsin. Programın başlıca özellikleri ise şu şekilde:


 • Temel, hızlı ve etkili koruma

 • Basit ara yüzü ile kolay kullanım

 • Düşük seviyeli çalışma sistemi

 • Hızlı kurulum

Avast Free Antivirüs
İçerisinde birden fazla özellik ile gelen Avast Free Antivirüs programı, yapay zeka öğrenimiyle virüs tehditlerine karşı bilgisayarını koruyor. Bilgisayarın çalışma performansını etkilemeyecek şekilde çalışıyor. İnternet tarayıcıları için eklenti sunan bu antivirüs programı daha sıkı bir tarama yapma eğilimi gösteriyor. Özelleştirebilme imkanı da sunan Avast Free, e-posta güvenliği ve akıllı güvenlik duvarı gibi özellikler de sunuyor. Etkili bir yazılım koruması için sen de Avast Free’yi tercih edebilirsin. Programın başlıca özellikleri ise şu şekilde:


 • Zengin ve gelişmiş ek özellikler

 • Kişiselleştirebilme imkanı

 • VPN hizmeti

 • Basit şifre yöneticisi

Avira Free Antivirüs
Piyasanın en tecrübeli antivirüs programı olarak bilinen Avira Free aradığın korumayı sana sunuyor. Koruma sistemin yanında pek çok özellik de sunan Avira’a bu özelliklerinin birçoğu ücretli. Fakat ücretsiz olarak da kullanılabilecek bir o kadar özellik mevcut. Zararlı yazılımları tarama ve engellemenin yanında dosyalarınızı onarmaya da yardımcı olan bu antivirüs programı ile bilgisayarına tam bir koruma sağlayabilirsin. Programın öne çıkan özellikleri ise şu şekilde:


 • Gerçek zamanlı güncellemeler

 • Güvenlik duvarı yöneticisi

 • Tüm zararlı yazılımlara karşı koruma.

Antivirüs Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Kötü amaçlı yazılımların bilgisayarına buluşmasını önleyen bu antivirüs programlarının sahip olması gereken özellikler ve dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:


 • Gerçek zamanlı koruma sağlama. Antivirüs programlarının bilgisayarını devamlı bir şekilde tarayarak zararlı yazılımları ve virüsleri tespit etmesi beklenir. Böylece bu virüsler engellenir. Tehditler bilgisayara girmeden engellenmiş olur.

 • Antivirüs programının üretici firma tarafından güncel tutulması da önemli bir nokta. Güncel antivirüs programları her dakika iyi ve kötü şekilde gelişen dijital ortamlara karşı daha güvenilir bir ortam yaratır.

 • Antivirüs programları aynı zamanda genel işletim sistemine etki etmemesi gerekir. Kimi program zararlı yazılımları engellerken olumlu yazılımlarının işleyişini de durdurabilir. İyi bir antivirüs programı sistem performansını etkilememelidir.

 • Antivirüs programının iyi bir virüs veri tabanına sahip olması önemli. Böylece karşılaşılabilecek her çeşit virüsü tanıyabilecek ve bilgisayarınızı sağlam alt yapısı ile koruyabilir.

 • Tercih ettiğin antivirüs programının kaynak tüketimi ve performansı bilgisayarını verimli bir şekilde kullanabilmen açısından önemli. Antivirüs programları yapıları dolayısıyla arka planda çalışmayı devamlı sürdürür. Bu nedenle cihazda yavaşlama, pil tüketiminde hızlı düşüşler görülebiliyor. Bilgisayarını yavaşlatmayacak bir antivirüs programı tercih etmek bu aşamada önemli.

 • İşletim sistemine uyumlu bir program tercih etmeye de özen göstermelisin. Böylece tam bir koruma alanı yaratabilirsin.

 • Kullanım kolaylığı da bir diğer dikkatli olunması gereken konu. Programı doğru bir şekilde kullanmak için anlaşılır bir ara yüze sahip olunması oldukça önemli. Basit ve anlaşılır ara yüzlü programları tercih ederek istediğin korumayı sağlayabilirsin.


Bu programları bilgisayarına yükledikten sonra Chrome veya kullandığın tarayıcıya uzantı olarak da ekleyebilir, internet ortamında karşılaşabileceğin zararlı eklentilere karşı bilgisayarını koruyabilirsin. Dilersen Mutlaka Edinmen Gereken 10 Chrome Uzantısı konulu blog metnimizi de inceleyebilir, işini kolaylaştıracak diğer uzantılar hakkında bilgi sahibi olabilirsin.