Akıllı bileklik mi satın alacaksın? Son model akıllı bileklik tavsiyelerimize göz atmadan karar verme!

Hedefin her ne olursa olsun, en iyi akıllı bileklik modelleri, daha aktif olmak, daha fazla uyumak ve genel sağlığın hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika araçlardır. Akıllı bileklikler ilerlemeni izlemene yardımcı olabilir ve kendini ne kadar zorlaman gerektiği konusunda sana rehberlik edebilir. Egzersiz odaklı giyilebilir cihazlar olarak akıllı bileklikler, kalp atış hızını ölçebilir, kandaki oksijen seviyeni okuyabilir, yüzmene eşlik edebilir ve iyi dinlenmiş olup olmadığını sana söyleyebilir. Antrenman yapmadığın zamanlarda, bazı akıllı bileklikler market alışverişi yapmak, müzik çalmak, mesajları yanıtlamak ve çok daha fazlası için de kullanılabilir. Bu kadar çok cihaz varken hangi akıllı bileklik alınmalı karar vermek ve ihtiyaçların için en iyi akıllı bileklik tavsiyeleri arasında bir seçim yapmak zor olabilir. Bu noktada sana rehberlik edecek akıllı bileklik tavsiyesi yazımızdan yararlanarak senin için en doğru cihazda karar kılabilirsin. İşte karşında en iyi akıllı bileklik önerilerimizden oluşan derlememiz.

Xiaomi Mi Band 7
 
Mi Band 7, mevcut birçok uygun fiyatlı akıllı bilekliklerden biridir; hatta çoğu kaynağa göre piyasadaki en iyi akıllı bileklik olarak gösteriliyor. Mi Band 7'yi bu kadar harika yapan şey, SpO2 izleme ve stres takibi de dahil olmak üzere normalde yalnızca bir akıllı bileklikte fiyatının iki veya üç katına bulabileceğin özelliklere sahip olmasıdır. Daha da etkileyici olan, bu özelliklerin çoğunun Garmin ve Fitbit gibi nispeten daha pahalı giyilebilir ürünlerinde de bulunan özellikler olmasıdır. Cihaz, adım izleme ve kalori sayımı gibi temel özelliklerin yanı sıra kalp atış hızı izleme gibi daha gelişmiş özellikleri de içerir. Mi Band 7, ekran boyutundaki büyük artışın yanı sıra her zaman açık bir ekran ekleyerek istatistiklerine her daim bir bakışta ulaşmanı sağlıyor. Aynı zamanda sürekli SpO2 izleme sunan cihaz, uyku apnesi gibi tıbbi belirtileri yakalayabilecek kadar donanımlı. Ayrıca, cihazın kalp atış hızı monitörünün dinlenme ve düşük seviyeli aktiviteler ile egzersizler sırasında inanılmaz derecede bir doğruluk payı olduğu da testler ile kanıtlanmış durumda.

Samsung Galaxy Fit 2
 
Samsung Galaxy Fit 2, gösterişli estetiği ile şu anda bileğine takabileceğin en güzel görünümlü ve en bütçe dostu akıllı bilekliklerden biri. Bir akıllı bileklikte olması gereken izleme temellerini büyük ölçüde sağlayan cihaz, kalp atış hızını izlemek ve egzersiz takibi yapmak için de ideal cinsten. Yalnızca bu temel bilgilerle ve bir dizi akıllı saat özelliğine sahip giriş seviyesi bir akıllı bileklik arıyorsan, bu cihaz beklentilerini fazlasıyla karşılayacak gibi görünüyor. Giymek için rahat ve geliştirilmiş bir ekrana sahip olması, kullanımının kolay olması, güzel bir saat yüzüne sahip olması artıları arasında gösterilirken, cihazın GPS desteğinin olmaması ve pil ömrünün beklentinin altında kalması da cihaz değerlendirmelerinde öne çıkan eksiklikler arasında.

Huawei Band 6
 
Huawei markası, son model Huawei Band 6 akıllı bilekliği ile hem tüketicisini hem de eleştirmenleri şaşırtmayı başarıyor. Çoğu akıllı bileklik markası oldukça basit tasarımlara sadık kalsa da, Huawei Band 6 sıra dışı tasarımı ve nispeten küçük boyutu sayesinde dikkatleri üzerine çekiyor. Elbette cihazın etkileyici olan kısımları sadece estetiği ile de sınırlı kalmıyor. Huawei Band 6'nın uyku takibi konusunda rakibi Mi Band 7'den çok daha başarılı olduğu, ürün hakkında yapılan eleştirmen yorumları arasında ön plana çıkıyor. Diğer birçok yönden, Huawei Band 6, Mi Band 7'ye oldukça benziyor. SpO2 gibi özellikleri, adım ve kalori takibi ve kalp atış hızı izleyici gibi benzer özellikleri mevcut. Huawei Band 6 kendini rakiplerinden farklı özellikleriyle de ayırmayı başarıyor. İlk olarak, toplamda 96 olan çeşitli egzersiz modları, 85'i temel faaliyetler ve 11'i ileri düzey aktiviteler olmak üzere çeşitlenebiliyor ve kullanıcının yaptığı spor türüne göre özelleştirilebiliyor. Tüm modlar arasında, muhtemelen en yararlı olanı, dış mekan koşusu modu. Cihaz bu moddayken adım uzunluğu ve sıklığı, tempo, antrenman basıncı, toparlanma ve daha fazlası gibi tonlarca veri bildirebiliyor. Uyku takibi, Huawei'in bu akıllı bilekliğinin sahip olduğu bir başka büyük artı. Uyku takibi senin için önemliyse, Huawei Band 6 bu konuda oldukça etkileyici bir performans gösterdiğini söylemek mümkün.

FitBit Charge 5
 
Akıllı bileklik dendiğinde genellikle akla ilk gelen, en çok tercih edilen ve rakipleri arasında en çok kıyaslaması ve benzetmesi yapılan cihaz, Fitbit Charge 5'tir.  Fitbit'in en yeni cihazlarından biri olan bu ürün, genellikle EKG kalp atış hızı monitörü gibi daha pahalı cihazlar için ayrılmış bir dizi heyecan verici özelliğe sahiptir. Ürün üzerinde yapılan testler sırasında, parlak, her zaman açık renkli dokunmatik ekran, özellikle seleflerine göre çok daha iyi bir performans göstermesine neden oluyor. Parlak güneş ışığında okunması kolay ve bir HIIT antrenmanı veya yürüyüş sırasında kullanılması harika bir akıllı bileklik olma niteliği taşıyor, ancak yine de fiziksel düğmelerin olmamasının, koşarken ürün üzerinde gezinmeyi biraz zorlaştırdığını söylemek mümkün. Fitbit Charge 5 ayrıca, fitness yorgunluğu, kalp atış hızı değişkenliği (HRV) ve yakın zamanlı olmak üzere üç farklı ölçüme dayalı olarak büyük bir antrenmana ne kadar hazır olduğunuza dair bir fikir veren 'Günlük Hazırlık Puanı' özelliğine sahiptir. Bileğinde oldukça şık görünen, parlak güneş ışığında okunması kolay ve fiyat etiketi göz önünde bulundurulduğunda birden fazla etkileyici niteliğe sahip bir akıllı bileklik arıyorsan, bu senin için oldukça tatmin edici bir satın alma olabilir. Fitbit Charge 5, gün boyu takmaktan çekinmeyeceğin, bilekte gayet havalı görünen ve sayısız mükemmel izleme özelliğine sahip olan bir akıllı bileklik olarak bu zamana kadar pek çok ödüle de layık görülmüş.

Garmin Venu 2 Plus
 
Garmin Venu 2 zaten mükemmel bir akıllı bileklik olarak piyasadaki yerini almıştı, ancak bu yıl Garmin Venu 2 Plus ile büyük bir gelişme kaydetti. Venu serisinin en son sürümüyle Garmin, en büyük rakiplerinden bazılarına ayak uydurmak için sesli asistanları ve sesli aramaları da yazılımına. Sonuç mu? Akıllı saat, artık daha da akıllı hale geldi. Hala 25 farklı egzersiz modu ve Garmin'den beklediğin tüm koşu izleme özelliklerine sahip olmakla birlikte, testler sırasında Venu 2 Plus'ın sana saatte 650'ye kadar şarkı kaydetme olanağı veriyor. Bu cihaz ile hareket halindeyken anında aramaları bileğinden yanıtlayabilir ve Siri veya Google Asistan'ı çağırabilirsin.

Akıllı Bileklik Nedir?
 
Akıllı bileklik, her gün sayısız aktiviteyi ölçmene ve kaydetmene yardımcı olur; basit bir adım sayısından ağırlık seanslarına, yüzmekten kalp atış hızına kadar pek çok farklı sağlık verisini ve istatistiğini akıllı bileklik üzerinden takip etmen mümkündür. Gelişmiş modeller uyku izleme, stres algılama gibi ek özellikler de içerir ve hatta belirli sağlık sorunlarının izlenmesine dahi yardımcı olabilir. Bazı kullanıcılar adımları sayan ve sık şarj gerektirmeyen bir akıllı bileklik ile tatmin olurken, diğerleri yeni bir maraton arkadaşı arayışı içerisinde olabilir.

Akıllı Bileklik ve Akıllı Saat Arasındaki Fark Nedir?
 
Her şeyden önce belirtmekte fayda vardır ki bu ayrımda kesin bir çizgi yok. Ancak genel olarak konuşursak, akıllı saati ek uygulamalar ve işlevler içeren daha gelişmiş bir giyilebilir cihaz olarak düşünebilirsin. Bir akıllı saatin, telefonunda yer alanlar da dahil olmak üzere belli başlı mobil uygulamaları yüklemene ve çalıştırmana, ayrıca bildirimleri kontrol etmene, mesajları yanıtlamana ve aramaları cevaplamana izin vermesini bekleyebilirsin. Bazı akıllı saatler, kendi bağımsız veri bağlantıları için e-SIM'i bile destekler. Akıllı bileklikler ise daha çok sağlık verisi takibine odaklı olduğu için özellikle aktif olarak spor yapan, egzersiz gerçekleştiren ya da genel olarak hareketli bir yaşam sürenler için daha uygun cihazlardır.
 
En iyi akıllı saatlerin birçoğunun da fitness izleme yetenekleri vardır ve bunlara ek olarak kısa mesajlara yanıt verme ve alışveriş esnasında ödeme yapma gibi ek özellikleri de bulunur. Bununla birlikte, bir bütün olarak akıllı saatler, özel nitelikli akıllı bilekliklere göre daha pahalı ve daha kısa pil ömrüne sahip olma eğilimindedir.

Akıllı Bileklik Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
 
Akıllı bileklik satın alırken öncelikle ihtiyaçlarını değerlendirmelisin. Akıllı bilekliğin üzerinden neyi takip etmek ve ölçmek istiyorsun? Adımlarını ve nabzını saymak için yalnızca spor salonunda kullanmak üzere bir cihaz istiyorsan, daha basit, daha bütçe dostu bir akıllı bileklik senin için oldukça uygun olacaktır.
 
Bununla birlikte, koşma veya bisiklete binme gibi daha fazla açık hava etkinliği yapmayı planlıyorsan, nereye gittiğini ve nereden geldiğini daha doğru görebilmen için yerleşik GPS'li bir akıllı bileklik tercih edebilirsin Kendini işine adamış koşucular ve sporcular, en iyi GPS bazlı akıllı bileklik tavsiyeleri arasından bir seçim yapabilir.
 
Eğer akıllı bilekliğini özellikle yüzmek için kullanacaksan, sadece su geçirmez olduğundan değil, aynı zamanda havuzdaki turlarını da takip edebildiğinden emin olman gerekir, dolayısıyla bu özellikleri barındıran bir akıllı bileklik tavsiyesine yönelmen en doğrusu olacaktır.
 
Akıllı bileklik satın almadan önce ihtiyaçlarınla birlikte bu ürün için ayırmak istediğin bütçeyi göz önünde bulundurmalı, bileğinde konforlu ve yokmuş hissi verecek bir tasarıma sahip ürünlere yönelmeli ve bir akıllı bileklikten olan beklentilerini en iyi şekilde karşılayıp karşılamadığını da enine boyuna tartmalısın. Akıllı bileklik satın alırken sana harika fırsatlar sunacak Hopi’nin Teknosa kampanyasından faydalanmayı da unutma!