Son zamanların öne çıkan saç bakım ürünleri arasında olan kuru şampuanları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Sen de kuru şampuanın ne olduğu ve nasıl kullanıldığını merak mı ediyorsun? O halde doğru yerdesin. Senin için hazırladığımız yazımız üzerinden merak ettiklerine cevap bulabilirsin.Saç bakımı ürünleri arasında son zamanların en popüler malzemelerinden biri olan kuru şampuan, yoğun bir tempo içindeyken, duş alacak vaktin ve zamanın olmadığı durumlarda yardımına koşuyor. Saç yıkamaya vaktin olmadığı zamanlarda ya da saçını daha hacimli göstermek için kullanılabileceğin kuru şampuanlar, saçın yağlı görüntüsünü birkaç saniye içerisinde yok ederek daha canlı görünmesini sağlıyor. Böylece saça temiz bir görünüm kazandıran bu şampuan çeşitleri saçların tazelenmesini sağlayarak pratik bir çözümler sunuyor. Peki kuru şampuan nedir ve nasıl kullanılır? Hangi durumlarda tercih edilir? Ne sıklıkla kullanılmalıdır? Merak ettiğin tüm soruların cevaplarını yazımızda senin için kaleme aldık. Haydi gel kuru şampuanın ne olduğuna birlikte bakalım.


Kuru Şampuan Nedir?
Sen de yoğun bir iş temposu veya yaşam tarzına sahipsen kuru şampuan tam sana göre. Adından da anlaşılacağı üzere saçları kuru bir şekilde kullanılan bu şampuanlar, saçını ıslatmaya gerek kalamadan kullanılabilmeni sağlıyor. Uzun yıllar farklı amaçlara hizmet eden kuru şampuanlar, geçmişte saç kepeklenmesinin önüne geçmek için kullanılan bu şampuanlar son yıllarda saçı temiz göstermek için kullanılıyor olup oldukça ilgi görüyor. Saç derisinde biriken kir, yağ, kepek gibi kalıntıları emerek saçı temizlemeyi hedefleyen kuru şampuanlar, çoğunlukla sprey formunda bulunuyor. Saçın daha temiz bir görünüme kavuşmasını sağlarken aynı zamanda saçın hacim kazanmasını sağlıyor. Böylece saçlar daha taze bir görünüme kavuşuyor. Pudralı yapıya sahip olan bu şampuan çeşitleri, saç derisindeki yağı emerek canlı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Sen de kuru şampuan ile saçlarını yıkamadan arındırabilir, canlı ve hacimli görünen saçlara sahip olabilirsin. Birden fazla çeşide sahip olan kuru şampuanlara pek çok market veya bakım ürünü satan noktalardan ulaşabilirsin.
Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?
Saç bakımının gözdesi olan ürünlerden biri olan kuru şampuanlar birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Peki kuru şampuan nasıl kullanılır? Sprey formunda bulunan kuru şampuanlar, kullanım açısından oldukça basit. Genel bir ifadeyle anlatılacak olursa, saç derisine doğru uygulanan bu şampuanlar birkaç dakika sonra etkisini gösteriyor. Yaklaşık 15 cm uzaklıktan sıkılarak kullanılması gerekiyor. Böylece saçta beyaz kalıntıların bırakılmasının önüne geçilmiş oluyor. Bunun yanında kuru şampuan uygularken izlenmesi gereken birkaç adım daha bulunuyor. İşte kuru şampuan kullanırken izleyebileceğin adımlar şu şekilde:


 • Kuru şampuan kullanmadan önce ilk adım olarak saçlarını taramalısın. Böylece saçında herhangi bir dolaşıklık varsa onları açabilirsin. Aynı zamanda şampuanın saçın her tarafına eşit miktarda uyguladığından emin olabilirsin.

 • Ardından saçını bölümlere ayırmalısın. Ayırdığın saçların diplerine kuru şampuanı uygulayabilirsin. Bu aşamada spreyi yaklaşık 15 cm uzaklıkta tuttuğuna emin olman gerekiyor. Böylece eşit dağılımı kolaylıkla sağlayabilir aynı zamanda saçında şampuan izlerinin kalmasını önleyebilirsin.

 • Kuru şampuanı uygularken saç diplerine dikkat et. Bu bölgelerde yağlanma ve kepek birikimi daha fazla olabildiği için unutmaman önemli.

 • Şampuanı eşit miktarda saç diplerine sıktıktan sonra saçındaki yağın emilebilmesi için ortalama 5 dk. beklemelisin.  5 dk. sonunda parmak uçların veya bir tarak yardımıyla saçına hafifçe masaj yaparak ovuşturabilirsin. Bu sayede kuru şampuanın saç derisine nüfuz etmesini sağlayabilirsin.

 • Saçını ovuşturduktan sonra tarayabilirsin. Böylece kuru şampuanın kiri ve yağı yok ettiğini görebilirsin.

 • Kuru şampuan saçın temiz görünmesinin yanında hacimli durmasına da yardımcı oluyor. Son aşama olarak istersen saçına şekil verebilir, saç spreyi veya saç şekillendirme ürünlerini kullanabilirsin.


Verilen adımları takip ederek kısa süre içerisinde saçını yıkanmış bir görünüme kavuşturabilirsin. Kuru şampuanlar genellikle saçları çabuk yağlanan, hacimli ve dolgun görünen saçlara sahip olmak isteyenler tarafından kullanımı tercih edilebiliyor. Kısacası kuru şampuanlar, her yaştan ve her nedene bağlı olarak kullanıma uygun. Sen de suya gerek kalmadan temiz ve hacimli saçlara sahip olmak istiyorsan hemen deneyebilirsin. Dilersen Gratis web sitesi üzerinden sahip olabilir yapacağın alışverişe ek %4 Paracık kazanma şansını yakalayabilirsin.
Kuru Şampuan Kullanımının Faydaları
Günümüzde kullanımı yaygınlaşmaya başlayan kuru şampuanları, kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Kısa süre içerisinde saçlara hacim, parlaklık ve temiz bir görünüm kazandırıyor. Özellikle yoğun bir iş temposuna sahip kişiler ya da saçı hızlı bir şekilde yağlananlar tarafından ilgi görüyor. Pek çok açıdan günü kurtaran bir ürün olan kuru şampuan çeşitleri kullanıcılara da birçok fayda sağlıyor. Bu faydalardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:


 • Kuru şampuanın iş yoğunlukları arasında mekik dokuyanlara sağladığı en büyük avantaj zaman tasarrufu sağlaması oluyor. Saçları yıkamak daha zaman alıcı bir unsur. Dolayısıyla vakit bulamadığın durumlarda kuru şampuan kullanmak oldukça zamanı doğru kullanabilmene yardımcı oluyor.

 • Eğer saçın çabuk yağlanıyorsa kuru şampuan kullanımı tercih etmen oldukça doğru. Saçlar sık sık yıkandığında kuruyabiliyor. Bu da saçın cansız ve yıpranmış bir şekilde görülmesine neden oluyor. Kuru şampuan kullanımı saçın fazla yıkanma sonu yıpranmasının önüne geçerek hem saç sağlığını korurken hem de saçın temiz ve hacimli görünmesini destekliyor.

 • Bunların yanında ince telli zayıf saçlar için de oldukça ideal bir ürün. Saçın sönük durmasının önüne geçerek saçın canlı görülmesine yardımcı oluyor.

 • Kuru şampuan kullanımı saçın temiz görünmesini sağlarken bunun birkaç daha devam etmesini de yardımcı oluyor. Etkisi birkaç süren kuru şampuanları her gün kullanmana gerek yok. Saçının temiz görünmesini istediğin gün sürebilir ve etkisini birkaç gün sürdürebilirsin.

 • Saçın temiz ve havalı görünmesinin yanında güzel kokmasını da sağlayan bu şampuan çeşitleri ile adeta duştan çıkmış gibi hissedeceksin.


Kuru Şampuan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Birkaç İpucu
Kuru şampuan, kullanırken etkili bir sonuç almak istiyorsan işte sana birkaç ipucu:


 • Kuru şampuanı kullanmaya başlamadan önce iyice çalkalamalısın. Böylece içerisindeki maddelerin kullanım esnasından homojen bir şekilde dağılmasını sağlayabilirsin.

 • Saça doğru ve eşit miktarda nüfuz edebilmesi için belirli bir mesafeden sıkmaya özen göstermelisin. Aynı zamanda sıkmış olduğun bir yere bir kez daha sıkmamalısın. Fazla kullanım sonucu saçlarda beyaz kalıntılar kalabilir, dolayısıyla aynı yere tekrar tekrar kullanılmamalısın.

 • Kuru şampuanı sıktıktan sonra belli bir süre beklemelisin. Bekletilmedi takdirde saç yağlı veya cansız görünmeye devam eder ve etkili sonuç almanın önüne geçer.

 • Şampuanın etkisini görebilmek için saçını taramalısın. Böylece saçının her yerine nüfuz ettirerek şekil verebilirsin.

 • Her ne kadar gündüz kullanımı ile öne çıksa da dilersen şampuanı gece yatmadan önce de kullanabilirsin. Böylece erken başlayan bir günde saçların yeni yıkanmış gibi görünür ve sen de vakit kaybetmeden hazırlanabilirsin.

 • Son olarak da saçına uygun bir kuru şampuan seçmelisin. Bu noktada saç tipini ve kuru şampuandan beklentilerini göz önünde bulundurmalısın. Örneğin, ince telli saçlara sahipsen hacim veren özelliğe sahip kuru şampuan seçebilirsin. Böylece senin için en ideal kuru şampuanı seçebilir ve harika görünen saçlara kavuşabilirsin.