Bu yaz tatilini Fethiye'de geçireceksen, buraları görmeden kesinlikle dönmemelisin!

Bu sene yaz tatilini Fethiye'de mi geçirmeyi planlıyorsun? O zaman bu listemiz tam sana göre. Fethiye'ye gitmişken ne var ne yok gezmek, Muğla'nın gözde ilçesinde gezilmedik yer bırakmamak için Fethiye gezilecek yerler yazımızdan yararlanabilir ve tatilini doya doya yaşayabilirsin. Fethiye'de gezilecek yerler çok, hazır mısın?

 

Ölüdeniz


Ölüdeniz Fethiye gezilecek yerler listesinde elbette ki ilk sırada. Fethiye denince akla ilk gelen yer olan Ölüdeniz, eşsiz doğası ve durgun sularıyla adeta bir tatil cenneti. Likyalılar için ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ dönemi için ise uzak diyar olarak bilinen Ölüdeniz, Türkiye'nin Anadolu güneybatısında yer alan en önemli doğal güzelliklerinden bir tanesi. Her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan Ölüdeniz, başta rüzgar sörfü, su kayağı, wakeboard ve kite sörfü olmak üzere pek çok farklı su sporuna elverişli bir alan oluşturuyor. Ölüdeniz aynı zamanda sayısız uluslararası turizm dergisi tarafından dünyanın en güzel kumsalı seçilmiş.

 

Likya Yolu


Muğla Fethiye gezilecek yerler listesinde Ölüdeniz'den hemen sonra sırayı Likya Yolu alıyor. Likya Yolu, aslında Fethiye'den Antalya'ya uzanan 535 kilometrelik bir yolu temsil ediyor. Türkiye'nin en uzun yürüyüş rotalarından olan Likya Yolu'nun Fethiye ayağını ziyaret etmeden olmaz. Dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolundan biri kabul edilen bu yol, Kaş'tan Patara'ya, Demre'den Adrasan'a 50 farklı antik kent üzerinde sıralanıyor. Farklı zorluk derecelerine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurları üzerinde sen de doğa yürüyüşlerine keşfedebilir ve Fethiye'nin hem tarihi hem de doğal güzelliklerine yürüyerek tanıklık edebilirsin.

 

Kelebekler Vadisi & Kabak Koyu


Kelebekler Vadisi, tarihi Likya Yolu üzerinde yer alıyor, dolayısıyla Likya Yolu yolculuğunda bu benzersiz koyu kaçırman pek mümkün değil. 350 metreye ulaşan sarp kayalıklarla çevrili olan Kelebekler Vadisi, ismini elbette ki bünyesinde barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden alıyor. Ziyaretçilerinin tamamını doğasıyla kendine hayran bırakan Kabak Koyu, Türkiye'nin her kesiminden ve bölgesinden insanı konuk ediyor. Fethiye gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından Kelebekler Vadisi gezini yine o bölgede bulunan Kabak Koyu ile sonlandırabilirsin. Tatil için yapacağın alışverişlerde Hopi kampanyalarını tercih ederek mükemmel fırsatlar da yakalayabilirsin.

 

Babadağ


Türkiye'de yamaç paraşütü dendiğinde elbette akla gelen ilk lokasyon, Fethiye'nin Babadağ bölgesi. Fethiye'ye gidip yamaç paraşütü yapmadan dönmemeyi planlıyorsan, tercihini kesinlikle Babadağ'dan yana yapmalısın. Babadağ, Ölüdeniz'in eşsiz manzarasına karşı gökten adeta bir kuş gibi süzülmeni ve benzersiz bir deneyim yaşamanı sağlıyor. Yamaç paraşütü konusunda hiçbir tecrübesi olmayanların dahi profesyonel hocalar eşliğinde bu heyecan dolu sporu denediği Babadağ, Fethiye görülmesi gereken yerler arasında. Elbette söz konusu fiyatlar olunca oldukça uçuk fiyat aralıklarıyla karşılaşman mümkün; şimdiden uyarmış olalım.

 

Kayaköy


Kayaköy, antik dünyanın en önemli lokasyonlarından biri olan Karmylassos'un kalıntıları üzerine inşa edilmiş tarihi bir lokasyon. Zaman zaman hayalet kasaba olarak da bilinen Kayaköy, Kurtuluş Savaşı sonrası yapılan muharebe sonucu bölgeyi terk eden Rumlardan kalmış. Taş evleri, mistik atmosferi ve etkileyici manzarasıyla Fethiye çevresinde gezilecek yerler arasında yer alıyor. Burada at safarilerine ve doğa yürüyüşlerine katılabilir, M.Ö. 4. yüzyıldan kalan lahit mezarlarını inceleyebilir ve adeta açık hava müzesi olan bu köyün tarihi dokusunu içine çekebilirsin.

 

Hisarönü


Hisarönü, Ölüdeniz'in ufak ancak bir o kadar da turistik olan mahallelerinden bir tanesi. Çam ormanları arasında adeta saklı bir cennet gibi görünen Hisarönü, otantik çarşıları, butik otelleri ve şirin kafeleri ile Fethiye'de akşam gezilecek yerlerden. Ölüdeniz'de keyifli ve eğlenceli bir gün geçirdikten sonra soluğu Hisarönü'nün kucaklayan sokaklarında alabilir, çarşılarından alışveriş edebilir ve birbirinden güzel kafe ve restoranlarda ağzına layık bir akşam yemeği yiyebilirsin. Gün içerisinde ise Hisarönü bölgesinde her yaş grubu için binicilik eğitimleri ve at safarileri düzenleniyor.

 

Saklıkent Kanyonu


Fethiye çevresi gezilecek yerler arıyorsan, Fethiye'den yaklaşık 43 kilometre uzaklıkta yer alan Saklıkent Kanyonu'nu ziyaret edebilirsin. Avrupa'nın en büyük ikinci kanyonu olan Saklıkent, her yıl yüzbinlerin ziyaret ettiği doğa harikalarından biri. Büyüleyici kaya oluşumlarını ve doğanın eşsiz güzelliklerini keşfedeceğin bu bölgede yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilir, buz gibi sularına kendini atabilir ve profesyoneller eşliğinde nehir raftingi yapabilirsin.

 

Çalış Plajı


Çalış Plajı, Fethiye'nin merkezinde yer alıyor. Mavi bayraklı bir plaj olan Çalı Plajı, tamı tamına 4 kilometrelik kumsalıyla ve tertemiz deniziyle dünyanın dört bir yanından turist çekmeyi başarıyor. Yazın en sıcak günlerinde dahi serin esintileriyle seni rahatlatacak olan bu plaj, eğlence mekanları, kafeler ve su sporu merkezleri bakımından oldukça zengin. Çalış Plajı'nda geçirdiğin keyifli bir günün ardından deniz paraşütü ya da uçurtma sörfü gibi aktivitelere de katılabilirsin.

 

İztuzu Plajı


Tıpkı Çalış Plajı gibi, İztuzu Plajı da Fethiye gezilecek yerler listesinde kesinlikle bulunması gereken mavi bayraklı plajlar arasında. 4,5 kilometre boyunca uzanan bu plaj, sakin denizi ve berrak suları ile muhteşem bir yüzme deneyimi vadediyor. Burada aynı zamanda nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarını görebilir, bölgenin su altı güzelliklerine tanıklık etmek için ise tüplü dalış turlarına katılabilirsin.

 

Paspatur Çarşısı


Paspatur Çarşısı, aslında Fethiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biri. Fethiye merkez gezilecek yerler arasında mutlaka karşına çıkacak olan Paspatur Çarşısı, cumbalı, çiçekli evlerin sıralandığı dar sokaklardan oluşuyor. Bir mahalle havası veren bu çarşıda Fethiye'ye özel hediyelikler seçebilir ve sevdiklerine götürmek üzere beğendiğin hediyelik eşyaları satın alabilirsin. Alışverişten yorulduğunda yolunun üstünde yer alacak sayısız kafelerden birinde mola verebilir ve bol köpüklü kahveni yudumlarken soluklanabilirsin.

 

Cennet Koyu


İsminden de anlaşılabileceği üzere Cennet koyu, yeşil ve mavinin bir araya geldiği el değmemiş güzellikleri temsil ediyor. Bu koy, kayalıklarla çevrili olduğu için ulaşım bir hayli zor oluyor, dolayısıyla da koy nispeten daha az ziyaretçi aldığı için bakir doğasını koruyabiliyor. Kristal berraklığında denizin ve yemyeşil doğanın keyfini çıkartmak için burada kamp yapmayı deneyebilir, dilersen tüplü ya da tüpsüz dalış deneyimi de yaşayabilirsin.

 

Gizlikent Şelalesi


Fethiye gezin boyunca uğraman gereken bir diğer nokta da Gizlikent Şelalesi. Özellikle doğa ile iç içe olmayı seviyor ve doğanın güzelliklerine tanıklık etmekten keyif alıyorsan, Gizlikent Şelalesi tam sana göre. Çam ağaçlarıyla çevrili el değmemiş doğal güzellikleriyle dikkat çeken bu şelale, Fethiye'nin merkezine yaklaşık 47 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Saklıkent Kanyonu'na çok yakın olduğu için her iki bölgeyi de birbirinin ardı ardına ziyaret etmek mümkün. Burada şelale çevresinde kurulu salıncak ve hamaklarda dinlenebilir, yürüyüş yollarında trekking yapabilir ve seyir teraslarında eşi benzeri bulunmayan Fethiye manzarasını doyasıya seyredebilirsin.Fethiye tatilini daha keyifli hale getirecek, tatil bavulunda mutlaka olması gereken kişisel bakım ürünleri Gratis’te seni bekliyor. Üstelik sana özel kampanyalardan faydalanarak tüm indirim ve kampanyalara ek Paracık da Hopi’den hediye!