Günlük hayatta bisiklet kullanma kararı aldığın için öncelikle tebrikler, çok cesursun! Şehir trafiğine ve çevreye büyük katkın olacak. Büyük şehirler, senin gibi şehir bisikleti kullanan öncülerin cesaretleriyle şekil değiştirip bu anlamda gelişiyor. Ama lütfen güvenliğine dikkat et…

Önce Güvenlik


Ülkemizde maalesef bisiklet yolu çok az. Günlük olarak bisiklet kullanan, şehir bisikleti ile işe gidip gelenlerin sayısı muhtemelen semt başına bir elin parmağını geçmiyor. Hâliyle bisikletçilerin trafiğe karışmaları, zaman zaman kaldırımdan gitmeleri, çeşitli cambazlıklar yapmaları gerekiyor. Bu sırada başını, dizlerini ve dirseklerini koruman çok önemli. Şehir bisikleti ile uyumlu çok şık kasklar bulabilirsin. Dirseklik ve dizliklerini de sakin renklerde alırsan fazla göze batmazlar. Unutma, güvenlik her şeyden önemli!
 

Dinamolu Bisiklet Farı


Bisiklet ışığının hem önde hem arkada olması çok önemli. Şehir bisikleti kullanırken önünü görmek için farını kullanacağın gibi arkadan gelenin de seni gözden kaçırmaması için arkanda bir ışık bulundurman gerek. Bu ışık kaynağını dinamolu seçersen pil değiştirmek gibi derdin olmaz. Pedal çevirdikçe elektriğini kendin üretir, çevreye bir de böyle bir katkıda bulunmuş olursun. Ancak pilli modelleri de tamamen es geçmemek gerek. Yanıp sönen küçük ışıklardan birini de bisikletinin arkasına takmak, karanlık bir bölgede net fark edilmeni sağlayabilir. Yerine göre bunu da değerlendirmek isteyebilirsin.  

 

Kedi Gözü / Reflektör


Akşam saatlerinde hava kararmaya başladıktan sonra bisiklet ile çıktığında trafikte dikkat çekmen gerekecek. Farının bozulduğunu düşün. Şehir bisikleti lastiklerinin üzerinde genellikle sabit olarak bulunan reflektörler her zaman olduğu gibi işine yarar. Ancak ne kadar çok dikkat çekersen o kadar iyi. O yüzden koluna, bacağına ya da her ikisine birden takabileceğin reflektör bantlardan edinmelisin.

 

Şehir Bisikleti Seçerken


Seleye oturduğunda sırtının yere kırk beş derecelik açıda olmasına özen göster. Yani öne eğilmemeli, dik oturmalısın. Hız yapmak, atak hareketlerde bulunmak için öne eğilerek kullanılan bisiklet, arazi sürüşlerinde keyif verebilir ancak şehir bisikleti üzerinde günlük giysilerinle uzun süre geçireceksin. Belinin ağrımaması ve kullanım rahatlığın için bu çok daha pratik.
 
İkinci önemli özellik ise hafif bir bisiklet seçmen. Bisikletini alıp metroya binmen, gerektiğinde evine ya da gittiğin yerde yanında çıkarabilmen gerekebilir. Bu nedenle şehir bisikleti hafif olmalı. Hatta katlanabilen modellerden seçersen daha da rahat edersin. Bazı modeller katlandıktan sonra tekerlekleri sayesinde sürüklenerek taşınabiliyor. Bisiklet almadan önce günlük hayatına uyumlu bir model belirlemek çok önemli. Örneğin gün içinde uzun yol yapmayı planlıyorsan tekerlek çapı geniş bir şehir bisikleti almanda yarar var. Bu, tek bir pedal çevirişle daha uzun mesafe kat etmeni sağlar.

 

Sele Bisikletin En Önemli Kısımlarından Biri


Uzun süre bisiklet üzerinde kalmayı planlıyorsan rahat oturman elbette çok önemli. Şehir bisikleti seçerken selesinin silikonlu, yumuşacık bir model olmasını tercih edebileceğin gibi dar ve ince burunlu olarak da tercih edebilirsin. Bu biraz kişisel özelliklerine kalmış. O nedenle mutlaka otur ve dene. Hatalı bir tercihte bulunsan da bu dünyanın sonu değil. Çünkü çeşit çeşit sele satılıyor. Gerektiği zaman değiştirebilirsin. Ama bisiklet keyfini belirleyecek en önemli etkenlerden birinin sele olduğunu aklından çıkarma.

Aksesuarlar


Kontra pedal bir bisiklet kullanmıyorsan kalkış sırasında pedalını ayağının ucuyla istediğin pozisyona getirip sonra çevirmeye başlıyor olabilirsin. Çoğu bisiklet kullanıcısının yaptığı bir harekettir. Ve bu, işe giderken günlük olarak kullandığın deri ayakkabını mahveder. Bunun için satılan burun çorapları var. Ayakkabının üzerine geçiriyorsun ve bu sorun çözülüyor. Şehir bisikleti kullanınca ihtiyacın olacak bir diğer şey ise yağmurlu havalarda üzerine geçireceğin bol bir yağmurluk. Bunu alırken alnına denk gelen kısımda şapka çıkıntısı olmasına dikkat et. Ve elbette bir çift eldiven ve bisikletini park ettiğinde bağlamak için bir zincir edin.